sport 139 Shockwave zorgt voor wonderbaarlijk herstel SPORTFOTO VAN DE WEEK Sport <j?Gezondheid zaterdag 31 december 2011 LIENZ - Wanneer een skiester afscheid neemt van het World Cupcircuit is het traditie dat zij voor haar laatste wedstrijd zelf haar kledij uitkiest. De Amerikaanse Sarah Schleper (32) koos donderdag in het Oostenrijkse Lienz voor een dun zomerjurkje in plaats van een dik skipak. En halverwege haar slalom pikte ze haar vier jaar oude zoon Lasse op. Schleper maakte vijftien jaar deel uit van de wereldtop, maar pakte nauwelijks prijzen. In 186 wereldbekerwedstrijden kwam ze slechts vier keer op het podium. Bij haar optredens tijdens vier edities van de Olympische Winterspelen haalde ze één keer de top tien. foto Raffaei Regen/EPA Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 15: shockwave door René van Stee Co Meijers kampte enkele jaren geleden met schou derklachten. Verkalking van de pezen veroorzaakten pijn bij het bewegen. Bijna ten einde raad liet hij zich onderwerpen aan shockwave-therapie. „Met een bijna wonderbaarlijk resul taat. De pijn zakte zienderogen. Na drie behandelingen kon ik weer maximaal bewegen. Ik heb er een operatie door kunnen voorkomen", vertelt de fysiothe rapeut met een praktijk in Serooskerke. Vanwege dit positieve resultaat besloot Meijers vijfjaar geleden met shockwave aan de slag te gaan. Die term verwijst naar hoogenergetische geluidsimpul sen die zich als golven dwars door een medium heen verplaat sen (water, lucht of een vaste stof). Het principe van de me thode borduurt voort op de wer king van de niersteenvergruizer. Met een speciaal ontwikkeld ap paraat wordt een pijngebied blootgesteld aan drukgolven. Dit gebeurt via een kogeltje in een holle pijp dat met behulp van luchtdruk op en neer beweegt te gen een metalen kop. „Het lijkt op een pneumatisch hamertje dat tikt op het pijngebied." De ervaring leert dat tachtig pro cent van de patiënten al na twee of drie sessies van vijf tot hoog uit vijftien minuten minder pijn heeft en veel beter kan bewegen. „Na hooguit vijf behandelingen zou een klacht verdwenen moe ten zijn", zegt Meijers. In zijn praktijk bestaat dertig procent van de behandelingen uit shock wave. Het gaat merendeels om peesaandoeningen (tennis- of golferselleboog, achillespees, kniepees). Verder wordt de me thode toegepast bij slijmbeurs- Tips? mail naar sport@pzc.nl ontstekingen, kalkafzettingen in de schouder, hielspoor en spier- klachten, waaronder rugklach ten en spanningshoofdpijn. Er zijn diverse soorten therapie ën. Zo wordt de energie bij radia le shockwave-therapie over een groter oppervlak verdeeld. Bij ge- focuseerde shockwave wordt de maximale energie bereikt op een specifiek geconcentreerd punt in het lichaam. „In het laatste geval valt te denken aan achillespees klachten of hielspoor. Op die plekken is het weefsel minder kwetsbaar dan bijvoorbeeld bij de elleboog. Daardoor kun je er ook iets intensiever te werk gaan." In eerste instantie werd shock wave ingezet om de verkalking van pezen en peesaanhechtin gen te behandelen. In een later stadium kwam de behandeling van ontstekingen erbij. Doordat het lichaam reageert met een ver Co Meijers behandelt een patiënt. hoogde stofwisseling en bloedcir culatie, wordt het lichaam aange zet tot zelfgenezing. Als effecten worden verbeterde doorbloe ding in de behandelzone, pijn- dempend effect en de afbraak van littekenweefsel en kalkafzet- ting genoemd. Patiënten die een shockwave-therapie ondergaan, zijn veelal klaar binnen een regu lier traject. Meijers benadrukt foto Lex de Meester dat niet elke gewrichtsaandoe ning geschikt is voor shockwave. „Reumatische klachten behan del ik niet. Omdat het niet zin vol is en omdat ik geen valse hoop wil geven. Ook de behan deling van kleine kinderen is ta boe. Net zoals die van acute klachten. Ik maak ook altijd een echo om te zien of het zinvol is om er aan te beginnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 135