'Delta beschikt over rO< zeeland Rijk de Cooyer overleden Plan voor Zeeuwse berg Invoering wietpas later Samengaan ROC's kost honderd banen Rijk de Gooyer overlijdt op 2 november op 85-jarige leeftijd thuis in zijn woning in Am sterdam. De acteur leed aan alvleesklierkan ker. De Gooyer vormde in de jaren vijftig een succesvol komisch duo met Johnny Kraay- kamp. Later maakte hij als acteur ook furore in speelfilms en reclamespotjes. De Voordelta is een van de plaatsen die in beeld zijn voor de aanleg van een kunstmati ge berg van 2 kilometer hoog. Het is een idee van journalist Thijs Zonneveld, dat steeds meer steun krijgt. De (holle) berg zou te ge bruiken zijn voor sportieve doeleinden, maar ook voor energieopwekking en -opslag en al ternatieve land- en tuinbouw. Het idee levert wisselende reacties van steun en hoon op. Toch gaat het plan een eigen leven leiden en is via de website www.diebergkomter.nl de voortgang van het project te volgen. Doordat er naast de sportieve kenmerken van het pro ject steeds meer aspecten aanhaken kan het ook beter betaalbaar worden. De inititiatiefne- mers zijn inmiddels begonnen met de ver koop van aandelen van 50 euro in de berg. fotomontage Donja Odijk foto's ANP/CPD/Ingenieursbureau DHV Minister Opstelten van justitie kan ermee le ven als de wietpas, waarmee coffeeshops be sloten clubs worden, later wordt ingevoerd. Een jaar later, zoals de gemeenteraad van Maastricht wil, is voor hem geen optie. De wietpas moet alleen voor inwoners van Ne derlandse gemeente verkrijgbaar worden. Een roerig jaar was het, voor Petroesjka Sterk van het Zeeuws comité Borssele 2, Nee! De acties vergden veel tijd en energie, maar uiteindelijk werd de aanvraag voor de ver gunning van een tweede kerncentrale uitgesteld. door Lilian Dominicus De jaren zeventig-button met een rood lachend zonnetje op een gele bol en de tekst 'Kernenergie? Nee, bedankt' kleurt mooi bij haar vrolijke, warm oranje gekleurd jasje. Een koopje bij de H&M, vertelt Petroesjka Sterk, woord voerder van Borssele 2, Nee!. Had ze nodig voor een actie vorig jaar, tij dens de kerstmarkt in Veere, waar het co mité zelf ontworpen flyers uitdeelde: een in dracht gekleed, boos kijkend koppel en de tekst 'Ons bin nog aoltied nie blie mee die kerncentrale'. „Die kerstmarkt was vol ledig in Dickens-stijl. Ik had er nog zo'n bruine, grote baret bijgekocht om er een geheel van te maken", voegt ze eraan toe. Met hetzelfde oog voor detail poseert ze voor de fotograaf net als de boerin op de flyer, met de armen over elkaar. Maar écht boos kijkt ze niet. Kan ze misschien ook niet, want ze is van nature goed geluimd en gaat daarnaast met reden met een goed gevoel de feestdagen in. Begin november liet de toen nog zittende directeur Peter Boerma van energiebedrijf Delta in een interview met het Financieele Dagblad al doorschemeren dat de bouw van een rweede kerncentrale door de lage re energieprijzen mogelijk niet rendabel is. Medio december maakte het energiebe drijf bekend dat het de aanvraag voor de vergunning uit zou stellen. Delta heeft meer tijd nodig om de business case rond te krijgen, zo verklaarde een woordvoer ster. Minister Maxime Verhagen (CDA, Economische Zaken) had uren daarvoor in een brief aan de Tweede Kamer laten we ten dat het Rijk geen cent steekt in een tweede kerncentrale. Ook de publieke opi nie roerde zich: een petitie op SchoonGe- noegVanKernenergie.nl leverde meer dan 100.000 handtekeningen op 'voor een schone energietoekomst zonder kernener gie'. Een week later, op de aandeelhoudersver gadering van 22 december, zou Delta vol gens de agenda toestemming vragen om 60 miljoen euro te mogen investeren voor de bouw van de kerncentrale. In plaats daarvan maakte het Zeeuwse energiebe drijf bekend de ambities te verlagen omdat de financiële mogelijkheden te gering en de risico's te groot zijn. Naar aanleiding van de verwarring die de voorbije weken over de vergunningsaanvraag ontstond, stapte Boerma vervolgens op. „Een kroon op het werk", zo beschrijft Sterk de gebeurtenissen van de afgelopen tijd. Sinds de oprichting van het comité Borssele 2, Nee!, nu circa anderhalfjaar ge leden, heeft ze bijna elke maand wel actie gevoerd. Daar gaat ongemerkt veel tijd in zitten. „Met mijn man had ik afgesproken dat ik, omdat hij voltijds werkt en ik 'slechts' parttime, het huis zou opknap pen. Dat is er niet altijd van gekomen, moet ik eerlijk bekennen. Borssele 2, Nee! gaat voor natuurlijk. Wij allemaal hebben het afgelopen jaar heel wat vrije dagen moeten opofferen om onze stem te laten horen. Bijna alle aandeelhoudersvergade ringen, waar we kunnen inspreken, vin den overdag plaats. Dus het was voor dege nen die werken, vaak kiezen: vakantieda gen opnemen of dan maar niet op komen draven." Ze hebben zichzelf niet, a la Greenpeace, op het treinspoor vastgebonden om een punt te maken. „We sluiten zulke acties voor de toekomst niet bij voorbaat uit, maar we hebben gekozen om het gesprek in te gaan. Wij zijn geen kernfysici en ook zijn we niet geïnteresseerd in politieke spelletjes. Wij zijn bezorgde burgers die op basis van argumenten proberen te overtui gen. Als mensen niet willen luisteren, is dat hun goed recht. Wij informeren waar we kunnen, want mensen hebben zó wei nig kennis. Dat er een uraniumverrijkings- fabriek in Almelo staat bijvoorbeeld, dat het transport gaat door Goes en Borssele gaat, dat het afval lange tijd gevaarlijk blijft en de generaties na ons het opslagpro bleem moeten oplossen." Ze is zich er ernstig van bewust dat het PAGINA 24 Met de fusie per januari 2012 van het ROC Zeeland en het ROC Wester- schelde gaan de komende drie jaar honderd van de 780 fulltime banen verloren. De banen verdwijnen naar verwachting via natuurlijk verloop. De gevraagde extra jaarlijkse bijdrage van 400 euro per leerling om het mbo-onderwijs in Zeeland te waar borgen is afgewezen. Het gefuseerde Zeeuwse ROC krijgt wel een extra bijdrage van ruim 3,3 miljoen euro van het ministerie om te innoveren. ROC WESTERSCHELDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 112