Mark Dunsbergen Run op identiteitskaarten Herdenking aanslagen 9/11 Boete voor boerka op straat Ritthem in de ban van de bom De Hoge Raad bepaalt op vrijdag 9 septem ber dat er niet langer betaald hoeft te worden voor de identiteitskaart. Volgens het hoogste rechtscollege is de identificatieplicht voor de meeste mensen de enige reden om een identi teitskaart aan te vragen. Het belang van de overheid bij de kaart is daarmee groter dan het belang van de burger. Er ontstaat een run op identiteitskaarten, wat zorgt voor enorme vertragingen. Later die maand moet er toch weer betaald worden voor de ID-kaart. Dat is het gevolg van een wetsontwerp dat minister Piet Hein Donner (Binnenlandse Zaken) heeft ingediend. Onder strenge veiligheidsmaatregelen herden ken de Verenigde Staten op zondag 11 septem ber 2011 de aanslagen van tien jaar geleden. Op u september 2001 vliegen vliegtuigkapers twee toestellen in het World Trade Centre in New York en een in het ministerie van Defen sie in Washington. Een vierde vliegtuig stort neer in een weiland in Pennsylvania. De ter reuracties door moslimextremisten eisen bijna 3000 levens. De Amerikaanse president Barack Obama zegt dat de aanslagen de Vere nigde Staten sterker hebben gemaakt. „Als een veerkrachtige natie zullen we doorgaan", zegt de president, foto Hubert Michael Boesl/ANP Advocaat Mark Dunsbergen verde digde met succes de Vlissinger die verdacht werd van de moord op Ilonka Toth. „Vanaf het begin vond ik dat er onvoldoende over tuigend bewijs was." door Emile Calon De leden van de lezersjury van de PZC waren zeer Onder de indruk toen ze advocaat Mark Dunsbergen (39) maandag 10 oktober zagen pleiten tijdens een strafzaak voor de Middelburgse recht bank. Zelf vindt de raadsman dat dat niet zijn bes te dag was omdat hij op dat moment ook be zig was met het voorbereiden van de verde diging van de Vlissinger (56) die verdacht werd van de moord op Ilonka Toth. Volgens het Openbaar Ministerie (OM) had hij haar op 5 juli 2008 op de Noorderbegraafplaats in Vlissingen omgebracht. Dinsdag 11 oktober moest Dunsbergen reageren op advocaat-ge neraal Marcel van der Horst die in hoger be roep veertien jaar cel had geëist. Met succes. De Vlissinger werd twee weken later vrijge sproken. Uit het vonnis blijkt dat het ge rechtshof zeer goed notie nam van alles wat Dunsbergen ter verdediging aanvoerde en dat hij erin slaagde voldoende twijfels te zaaien. Na die vrijspraak hoopte de Vlissinger snel weer een normaal leven op te pakken. Hij had echter geen rekening gehouden met ambtelijke regels. Zo kreeg hij bij de gemeen te Vlissingen geen ID-kaart omdat hij geen officieel woonadres had en kon hij zich niet inschrijven bij de woningbouwvereniging omdat hij geen ID-kaart had. Zonder die kaart kon hij ook niet aan de slag bij uitzend bureaus. Deze catch-22-situatie veranderde pas toen hij noodgedwongen bij familie introk en na een aantal weken de gemeente kon laten zien dat hij een woonadres had. Terugblikkend op de strafzaak is de raads man nog steeds verbijsterd dat een cruciaal deel van het politieverhoor op video zwart is. „Acht minuten beeld van de 37 uren ver hoor is spoorloos. Het beeld is acht minuten zwart." Ook blijft hij het vreemd vinden dat Van der Horst tijdens zijn requisitoir met geen woord repte over de DNA-sporen op het moordwapen. Volgens het ene onderzoeksbureau kun nen die namelijk van zijn cliënt zijn. Vol gens een andere zijn ze juist niet van hem. „Dat materiaal is in eerste instantie in ho ger beroep niet eens ter sprake gebracht door het OM." Dunsbergen kwam als piketadvocaat in contact met de Vlissinger. „Er ontstond al snel een band omdat we allebei een passie voor voetbal hebben." De Vlissin ger speelde zelfs enige tijd als prof in ver schillende Midden-Amerikaanse landen en nam het ook op tegen Cruijff en Van Hanegem. Hij heeft, zo zegt Dunsbergen, zijn cliënt nooit gevraagd of hij Ilonka Toth om het leven heeft gebracht. „Een dergelijke vraag is irrelevant voor het strafproces. Op basis van het strafdossier ben ik gaan kijken of er voldoende bewijs was om hem te veroordelen. Daar draait het im mers om. Vanaf het begin vond ik dat er onvoldoende overtuigend bewijs was." Hij vertelt ook dat zijn cliënt vanaf de eerste tot de laatste dag hem verzekerde dat hij 'zeer zeker niet de dader was'. De geboren Utrechter Dunsbergen wilde al op de middelbare school advocaat wor den. Na zijn studie was hij kort bedrijfs jurist maar koos voor het strafrecht om dat 'dat het recht is dat mensen het meest raakt'. „Via het strafrecht kunnen mensen im mers van hun vrijheid worden beroofd." Ook vertelt hij dat hij gevoelsmatig de kant kiest van de underdog. Dat is vol gens hem ook de reden dat hij niet bij het Openbaar Ministerie werkt. „Toen kort na de aanhouding van de Vlissinger de officier van justitie en twee politie chefs stelden dat ze de moordenaar had den, werd ik alleen maar extra geprik keld." Dunsbergen is inmiddels dertien jaar ad vocaat in Zeeland en wordt door colle ga's, officieren en rechters - off the record - geroemd als een zeer goede. Daarmee geconfronteerd kijkt hij wat verlegen/verbaasd en geeft aan dat hij probeert van elke zaak te leren, met vol le overtuiging te pleiten en de belangen van verdachten te bewaken. „Want het klimaat voor verdachten is aan het ver harden. Kijk naar een wetsvoorstel om PAGINA 20 Het dragen van een boerka mag alleen nog in religieuze instellingen als moskeeën en in de transitzones van de luchthavens. Op elke an dere plek loopt de draagster het risico op een boete van maximaal 380 euro. Dat staat in september in een wetsvoorstel om gezichtsbe dekkende kleding te verbieden. Zo'n verbod is al eerder ingesteld in de lan den België en Frankrijk. De Franse zakenman Rachid Nekkaz maakt bekend dat hij bereid is de boetes van Nederlandse vrouwen die een boerka dragen te betalen. Hij vindt het verbod een aantasting van vrijheid en grond rechten. Een harde knal op vrijdagavond 23 september is tot in de wijde omtrek te horen. Niet veel later blijkt dat 'iets' één van de caissons op het stran- je in Ritthem heeft opgeblazen. Al snel wordt een Souburgs echtpaar met zijn zoon aangehouden omdat ze iets te maken zouden hebben met de enorme ontploffing. De ouders worden al snel vrijgelaten, maar de twintigjarige zoon blijft vastzitten. Eind november wordt hij vrijgelaten. Hij blijft verdachte in de zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 108