orde en veiligheid Eurocrisis beheerst agenda Ehec richt grote schade aan Ratko Mladic gearresteerd Michiel is terug na restauratie zaterdag 31 december 2011 overleg tussen burgemeester, festivalorga nisatie en alle betrokken hulpdiensten vooraf „Dat begint met de evaluatie van de voorgaande editie. Op een bepaald mo ment verleen ik de vergunning. Dat ge beurt- op basis van een heel dik draaiboek, inclusief windplan. De Brouwersdam is een unieke locatie, maar de twee grootste risico's daar zijn: onweer en wind." De weersverwachtingen voor de tweedaag se editie van CAS 2011 waren niet best. Al dagen vooraf werden veel regen en harde wind voorspeld. Maar niks zo veranderlijk als het weer in Nederland en bij de start vrijdagsavonds viel het allemaal best mee. Later werd het wel guurder. „Na het optreden van Anouk was al beslo ten de zijkanten van het grote podium te laten zakken en de geluidsinstallatie veilig te stellen. Wij maakten de afspraak de vol gende ochtend om 11.00 uur weer ter plek ke bij elkaar te komen voor overleg. Toen ik rond die tijd aankwam bij de Brouwers- dam merkte ik pas echt hoe hard het waai de aan de kust." De verwachting van de Zeeuwse weerman Jules Geirnaert luidde: „Windkracht 7 a 8 met stoten tot windkracht 9. Dat is heel hard vanuit zee. In de avond mogelijk zwa re buien met onweer." De de festivalorga nisatie liet weten: „Wij hebben gisteren al les op het podium laten zakken. Het weer opbouwen van het podium zal tot onge veer half drie duren, dus het eerste optre den kan in geen geval doorgaan." „Met de kans op zwaar onweer bestaat het risico dat de zaak tussentijds moet worden stopgezet", gaf de brandweer te kennen. Rabelink woog de risico's af. „Eerst min stens 20.000 mensen de eerste anderhalf uur rustig zien te houden, omdat de optre dens later beginnen. Verder de kans op een noodsituatie als bij slecht weer later op de dag 45.000 mensen van het terrein weg zouden moeten. Ik vond het niet ver antwoord en besloot tot afgelasten. Met de organisatie was daar overigens geen enkele discusse over." Het besluit van de burgemeester kon nog net via het nieuws van 12.00 uur worden verspreid. Ook verscheen het op de matrix- borden in den lande. Rabelink besefte dat hij de volgende uren veel pers over zich heen zou krijgen. Tijd en mogelijkheid voor het beleggen van een persconferentie waren er volgens hem niet. „Op dat mo ment waren er veel andere dingen te doen, zoals het hermetisch afsluiten van het terrein. Mensen die toch naar de Brou wersdam kwamen, beseften hoe de wind daar te keer ging. Veel bezoekers in Renes- se vroegen zich met een pilsje op een zon nig terras af wat die burgemeester nou toch had gedaan." Regen en onweer bleven uit, maar velen toonden begrip voor Rabelinks besluit. Al ontving hij ook hatemails en persoonlijke bedreigingen. „Ik lig daar niet wakker van, maar ik vind het wel vervelend om in je privé-situatie bedreigd te worden. Daar moeten ze vanaf blijven. Ik ben burgemees ter en ik kies voor de veiligheid van de bur gers. En ik maak ook fouten, maar ik pro beer altijd naar eer en geweten te hande len. Stel dat ik het festival had laten door gaan en er gewonden waren gevallen. Dan had ik dat niet kunnen verantwoorden, want in het windplan staat dat bij wind kracht 7 a 8 een kritisch moment aan breekt. Ik moet mijn beslissingen kunnen uitleggen." Exact twee maanden later op 18 augustus vallen tijdens noodweer bij Pukkelpop in het Belgische Hasselt 5 doden en 72 gewon den. „Ik was in juni bij Concert at Sea en ik vond het de enige juiste beslissing om het af te gelasten", zei weervrouw Margot Ribberink die avond op televisie bij Pauw en Witteman. Rabelink kreeg veel meer bijval. „Natuurlijk bevestigde mij dat nog eens in mijn besluit dat ik in het belang van de veiligheid had genomen. Waarmee ik niet wil zeggen dat mijn Belgische colle ga iets verkeerds heeft gedaan. Daar was het toeval vele malen groter. Het kan mij ook gebeuren. Bij CAS kan het stralend weer zijn, maar binnen 20 minuten kan er een enorme bui aankomen." Rabelink moet erkennen dat hij op het eve- nementrijke Schouwen-Duiveland beslis singen van andere grootte moet nemen dan in zijn voorgaande gemeente Maas- bree. Die telt 12.000 inwoners en daar geldt het jaarlijkse Koningsschieten, de wedstrijd van de Schutterij, als meest risi covolle evenement. CAS op een andere locatie dan de Brou wersdam is volgens Rabelink niet aan de orde. „Het is een gouden locatie, een hot spot. Iedereen die er voor het eerst komt is zo verrast. We moeten het echt daar hou den. Ik hoop alleen dat het mij bespaard blijft dat ik twee jaar achtereen zo'n beslis sing moet nemen. Maar ik zou het weder om doen als dat in het belang van de veilig heid van de bezoekers is." Het Griekse parlement stemt eind juni in met forse besparingen. Zo komt de weg vrij voor een miljardeninjectie van de EU. Dat gebeun in 2011 enkele malen. De staatsschuld en het begrotingstekort zijn veel te hoog, wat strij dig is met het verdrag van Maastricht. Ook Portugal, Spanje, Ierland en Italië kampen met zulke problemen. Europese topconferen ties worden beheerst door de eurocrisis. In Nederland klinken pleidooien voor terugkeer naar de gulden. De Europese leiders doen er alles aan om de euro te redden. Het einde van de euro zou de economische crisis slechts vergroten. De Nederlandse consument laat komkom mers in de eerste week van juni in de schap pen liggen uit schrik over de in Duitsland op gedoken levensbedreigende groentebacterie Ehec. Ook Spaanse telers worden daar het slachtoffer van. Woensdag 8 juni wordt be kend dat er ook een Ehec-variant op Neder landse groenten is aangetroffen. Het gaat om een partij rode bietenspruiten. Het dodental door de bacterie loopt op tot vijftig. Uiteinde lijk blijkt dat de besmetting afkomstig is van een partij kiemgroenten (taugé) van een bio logische boerderij in de Duitse deelstaat Ne- der-Saksen. foto Koen Suyck/ANP PAGINA 15 De van oorlogsmisdaden verdachte ex-gene- raal Ratko Mladic wordt op 26 mei opgepakt door de Servische autoriteiten. Hij werd ge zocht vanwege zijn rol bij de etnische zuive ringen in Bosnië tijdens de Balkanoorlog. Mla dic was de laatste van de grote drie waarop het Joegoslavië-tribunaal jacht maakte. Eer der werden de Bosnische-Servische leider Ra dovan Karadzic en de Joegoslavische oud-pre sident Slobodan Milosovic in de kraag gegre pen. Nadat een beroep tegen zijn uitlevering schipbreuk leidt wordt Mladic 31 mei overge bracht naar de gevangenis in Scheveningen. Na een zeven maanden vergende res tauratie wordt het standbeeld van Michiel de Ruyter op 27 juni terugge zet op zijn sokkel in Vlissingen. Sok kel en beeld zijn een paar meter opge schoven, vergeleken met de plek waar De Ruyter eerst over de Wester- schelde uitkeek. Dat is gedaan om mensen een goede blik op het beeld te geven, zonder dat ze midden op de weg moeten gaan staan. Op 5 juli volgt met veel vertoon van de marine de officiële onthulling, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103