bedienen binnenland j 7 2011 een der warmste jaren ooit 60% Partijen geen voorstander van afschaffen studiefinanciering Universiteit Groningen discrimineerde mannen 23,90 DURACELL €36,10 1 s 1 I i U Man overlijdt tijdens overval op woning SWEETDEALPRIJS NORMALE PRIJS €60,- BWBB JE BESPAART KORTING vrijdag 30 december 2011 'Nu heeft iedereen meerdere computers en televisies in huis. Het is tijd voor een moderne infrastructuur' Corien van Berio, directeur stichting Smart Homes chip, wasmachines die ingescha keld worden als de stroom goed koop is, koelkasten die minder hard koelen als ze halfleeg zijn", zegt woordvoerder Pieter van Nue- nen. „Het is nog in een vroeg sta dium, maar we praten al volop met partijen die bezig zijn met energie-efficiënte oplossingen." Van Berlo zegt dat Nuon en Es- sent acht jaar geleden, toen over in troductie van de slimme energie meter werd gesproken, al ideeën lanceeren over domotica. „Energie- bewustzijn was toen geen onder werp bij hun klanten. Nu wel." DEN HAAG - 2011 is een van de warmste jaren sinds de eerste KNMI-metingen in 1901. De ge middelde jaartemperatuur in meet station De Bilt kwam uit op onge veer 10,9 graden Celsius. Dat liet het weerinstituut gisteren weten. Dit jaar eindigde daarmee op een gedeelde derde plaats. In 2006 en 2007 was het het warmst met een gemiddelde van 11,2 graden. De maand december komt uit op een vijfde plaats in de lijst van zachtste decembermaanden in ruim een eeuw, met een gemiddelde tempe ratuur van circa 6,4 graden. De koudste temperatuur van het jaar werd op 30 januari gemeten in Volkel in Noord-Brabant (8,5 graden onder nul). Op 28 juni werd in Eindhoven en Hupsel (Gelderland) de hoogste tempera- door Annemieke Kooper DEN HAAG - Mocht het kabinet de studiefinanciering van studenten bij wijze van bezuiniging willen af schaffen, dan zal het daarvoor flink moeten onderhandelen. Draagvlak ervoor ontbreekt nog. Gisteren ontstonden geruchten dat het kabinet de basisbeurs voor alle studenten mogelijk wil omzet ten in een lening. Dat zou nodig zijn omdat de overheid vanwege de crisis volgend jaar miljarden eu ro's extra zou moeten bezuinigen. Een student krijgt de beurs, waar van hij een deel van zijn opleiding kan betalen, nu nog cadeau mits hij binnen tien jaar afstudeert. Dat kost de overheid komend jaar 1,2 miljard euro, bijna een vijfde deel van de totale uitgaven aan het ho ger onderwijs. Het kabinet is al van plan de beurs voor studenten die een masterop- leiding volgen, om te zetten in een lening. Door de studiefinanciering ook in de bachelorfase af te schaf fen, zou de staat 800 miljoen euro besparen. De PvdA speelde in haar verkie zingsprogramma al met dit idee, maar vindt dat een deel van het geld dat erdoor vrijkomt elders in het onderwijs moet worden geïn vesteerd. De beurs kan daarom GRONINGEN - De Rijksuniversiteit Groningen is op de vingers getikt door de Commissie Gelijke Behan deling. Bij de benoeming van twaalf vrouwen tot hoogleraar, zijn mannen gediscrimineerd. RUG-wOordvoerder Jos Speek man: „De universiteit heeft vorig jaar onder vrouwelijke universitai re hoofddocenten geschikte kandi daten gezocht voor het hoogleraar schap met als doel het percentage vrouwelijke professoren aan de universiteit te verhogen. Het ging om een extra ronde, de plekken kwamen bovenop de normale leer stoelen. In die zin is er dus geen man minder benoemd." De commissie denkt daar anders over: de universiteit had ook man nen de gelegenheid moeten geven om op de speciale leerstoelen te solliciteren, luidt het oordeel. De zaak was aangespannen door de Groninger Studentenbond. „Deze keer zijn ze echt te ver gegaan", al dus voorzitter Marlinde Gras. De vrouwelijke hoogleraren hoe ven hun post niet op te geven. In de toekomst zullen benoemingen niet meer op deze manier gaan, al dus de universiteit. zie onze websiteibinnenland Voorzitter studentenbond: 'Terugdraaien is niet wenselijk' nooit inzet zijn van de bezuinigin gen, stelt de partij. Ook D66 schaart zich achter die gedachte. GroenLinks vindt dat er te makke lijk op studenten wordt bezuinigd en vreest dat de drempel voor jon geren om te studeren daardoor te hoog wordt. „We zijn niet tegen een sociaal leenstelsel, maar wel in combinatie met de langstudeer- dersboete en een duurdere tweede master", zegt GroenLinks Kamer lid Jesse Klaver. De partijen vin den dat in tijden van crisis juist in het onderwijs moet worden geïn vesteerd. Ook regeringspartij WD wil niet koste wat het kost bezuini gen op studenten. AMSTERDAM - Bij een overval op een woning in Oostzaan is gister morgen de 65-jarige bewoner om het leven gekomen. Hij overleed waarschijnlijk na een hartstilstand, aldus een politie woordvoerster. De overvallers hadden de man en zijn vrouw vastgebonden en mis handeld. De daders kwamen waar schijnlijk tussen vier en vijf uur het huis binnen. De vrouw wist zichzelf te bevrijden en alarmeer de de politie. Zij is met onbekend letsel in het ziekenhuis opgeno men. Voor haar man kwam de hulp te laat. SWEETDEAL VAN DE DAG Heb jij ook nooit batterijen in huis als je ze nodig hebt? Breng daar nu verandering in, en bestel voordelig 36 Duraceli Plus batterijen van Voordeel Arena! tuur gemeten: 34,5 graden. De len te was dit jaar fraai dankzij een uit zonderlijk zachte april, de zachtste aprilmaand sinds 1706 (gedeelde eerste plek). De zomer viel dit jaar tegen. Vooral in juli was het erg koel. De herfst was juist weer zacht, met geregeld zomerse da gen. Er viel dit jaar minder neer slag dan gemiddeld. Daarbij is op merkelijk dat erg droge en erg nat te periodes elkaar snel afwissel den. De lente groeide uit tot de droogste in minstens een eeuw, terwijl de zomer juist weer de nat ste in ruim een eeuw was. Novem ber was recorddroog. 2011 was een zonnig jaar. Het con trast tussen lente (zonnigste in ten minste een eeuw) en zomer (in 14 jaar de somberste met relatief wei nig zon) was groot. 2 >rt 'ft Hl PI PI rfl r S C I GA VOOR DEZE AANBIEDING NAAR SWEETDEAL.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7