61 binnenland Huis is straks op afstand te ABP vindt het nog geen tijd voor pensioenkorting Initiatief om comfort en zuinigheid te koppelen DOMOTICA De thermostaat omhoog zetten terwijl je nog in de auto op weg bent naar huis, en het licht alvast aan. Er komen steeds meer technische snufjes om je huis van afstand te bedienen. LANGLAUFREIZEN met vertrekgarantie KRAS.NL vrijdag 30 december 2011 zie onze website:binnenland Beurs 'Integrated Systems': hightech toepassingen in huis jaar wordt er al over het oneindig huiselijk gemak van domotica gesprokenmaar tot nu toe is het er nauwelijks van gekomen DEN HAAG - Energiemaatschappijen Nuon en Essent hebben vrijwel ge lijktijdig apparaten gelanceerd die het comfort in huis verhogen, ter wijl tegelijkertijd het energiever bruik in het oog kan worden gehou den. Bij Essent gaat het om de E-thermo- staat, bij Nuon om de E-manager. Die maken het mogelijk om via smartphone of tabletcomputer de verwarming op afstand in- en uit te schakelen. Via een app kan het ver bruik worden bijgehouden, zodat er zicht blijft op de kosten. Essent wil de functie van de E-ther- mostaat op termijn uitbreiden met de mogelijkheid om verlichting en huishoudelijke apparatuur op af stand te besturen. Ook de stroom- productie van een zonnepaneel op het dak kan straks op afstand wor den bijgehouden. De E-thermo- staat wordt aangestuurd via de WiFi-router in huis. Het apparaat (prijs 250 euro) is alleen voor klan ten van Essent bestemd. Nuon verkoopt zijn E-manager aan iedereen voor 149 euro. Per maand komt daar 2,95 euro bij voor abon nementskosten. De E-manager geeft het verbruik van stroom en gas weer. Ook kan het verbruik per apparaat worden weergegeven. Vol gens Erik Roddenhof, directeur van Nuon Retail, is de E-manager ook bedoeld om energieverspilling te gen te gaan. „Je kunt bij wijze van spreken zien dat je douchebeurt 43 cent heeft gekost en hoeveel stroom je apparatuur verbruikt in stand-by. Als je de E-manager ge bruikt, kun je gemakkelijk 10 pro cent van je verbruik besparen." door Chris van Alem De verwarming vast aan zetten terwijl je in de auto onderweg naar huis bent, de verlich ting thuis inschakelen vanaf je va kantieadres, de camera's die je huis bewaken controleren vanaf je hotelkamer. De horizon van onein dig huiselijk gemak is ons jaren lang voorgehouden. „We praten er al twintig jaar over, maar het is er nauwelijks van geko men", constateert Corien van Ber- lo, algemeen directeur van de stich ting Smart Homes in Eindhoven. Boudijn Uythof voorzitter van het Platform Domotica uit Amster dam, snapt wel waarom. „Er waren al systemen in de markt om je verwarming op afstand te bedienen. Maar dat spul was moei lijk bedienbaar, weinig functioneel en heel duur. Toen was al duide lijk dat het lang zou gaan duren." Zowel Van Berlo als Uythof koes tert grote verwachtingen nu Nuon en Essent slimme systemen op de markt hebben gebracht die een op stapje kunnen vormen naar toepas sing van meer domotica - de verza melnaam voor geautomatiseerd huiselijk comfort - in woningen. Uythof: „Dat zijn grote partijen. Die kunnen voor een doorbraak zorgen." De opmars van smartphones plus het grote aantal draadloze (inter- net)systemen in huis brengt domo tica nu binnen het bereik van ve len. „We staan nog maar aan het begin", denkt Uythof Voorwaarde is wel dat de infrastructuur in huis afgestemd wordt op nieuwe ont wikkelingen. „De elektrische instal laties in de meeste huizen dateren uit de jaren zestig. Nu heeft ieder een meerdere computers en televi sies in huis. Het is tijd voor een moderne infrastructuur met data kabels", meent Corien van Berlo. De nadruk moet vooral worden ge legd op bestaande woningen, meent Uythof. „Nu ligt het accent op domotica in nieuwe woningen. We bouwen er 60.000 per jaar. Dat is te weinig om de markt te veranderen." Het Platform Domoti ca test momenteel een huisnet, dat Nieuwe ontwikkelingen ma ken het slimme huis moge lijk: bijvoorbeeld stopcon tacten met een chip en een koelkast die minder hard koelt als hij half leeg is. foto Lex van Lieshout/GPD gemaakt is van plastic optische ve zel, een zusje van de glasvezel. Uy thof: „Dat is een uitermate flexibel systeem, dat je met knippen en plakken zelf in elkaar kunt zetten. Want niet alles gaat straks draad loos. Als je HD-tv wilt kijken, zul je toch een draadje nodig hebben." Uythof droomt van doe-het-zelf- pakketten die voor een euro of honderd bij Gamma en Praxis te koop zijn. Chipproducent NXP is al druk bezig met slimme toepas singen, die hun weg vinden in pro ducten voor domotica. „Led-ver- lichting en stopcontacten met een AMSTERDAM - Waar het voor veel pensioenfondsen onvermijdelijk lijkt om vanaf april 2013 te snijden in de pensioenuitkeringen, vindt pensioenfonds ABP het te vroeg om over een eventuele verlaging van de uitkeringen te speculeren. Volgens het grootste pensioen fonds van Nederland zullen eerst de cijfers definitief bekend moeten worden alvorens er van afstempe ling kan worden gesproken. Het ABP reageert daarmee op uitla tingen van Martin van Rooijen, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Organisaties van Ge pensioneerden (NVOG) in Het Fi- nancieele Dagblad gisteren. Vol gens hem moet zelfs de wet wor den aangepast zodat pensioenfond sen een eventuele verlaging van de pensioenuitkering in financieel be tere tijden weer ongedaan moeten maken. Hij vindt afstempelen waartoe veel fondsen mogelijk gedwongen zijn een 'uiterst middel' en ziet lie ver dat de premies worden ver hoogd. Bij het ABP is mogelijk ver hogen van pensioenbetalingen in betere tijden nog helemaal niet be sproken. Het ABP benadrukt wel dat de am bitie van het fonds is om de pen sioenen gelijke tred te laten hou den met de loonontwikkeling. Mocht het fonds eventueel wat meer vlees op de botten krijgen, dan laat het de deelnemers via in dexatie en mogelijk zelfs na-in dexatie meeprofiteren. Dat ge beurt volgens het fonds bij een dekkingsgraad die respectievelijk boven de 105 of 135 procent ligt. Door de lage rentestand en de aan houdende malaise op de finan ciële markten is de dekkingsgraad voor veel pensioenfondsen onder de kritieke grens van 105 procent gezakt. De dekkingsgraad geeft aan in hoe verre een pensioenfonds in staat is om aan zijn huidige en toekomsti ge pensioenverplichtingen te vol doen. Voor het ABP lag deze me dio november op ongeveer 94 pro cent. Medio februari hoopt het ABP meer duidelijkheid te geven over mogelijke maatregelen die moeten worden genomen om de dekkings graad op peil te krijgen. zie onze website:economie PGGM: het is wachten op de rentestand van 31 december SALZBURGERLAND Busreis - ontbijt/diner - vertrek: 21/1 t/m 3/3 langlaufen in maar liefst 4 landen vele data met langlaufbegeleiding gratis gebruik van q wellnessfaciliteiten inclusief vele extra's. ww.kras.nl/41002 Zie www.kras.nl/41008 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm gg Prijzen zi/n p.p.. tenzij anders vermeld. Prijzen Zi/n exclusie/ reservenngskosten en Celamiteilenronds waarom zou je meer betalen Busreis - ontbijt/diner - vertrek: 21/1 t/m 25/2 langlaufen in Werfenweng, Faistenau en Abtenau langlaufbegeleiding op vele data géén toeslag voor een 1-persoonskamer. Busreis - ontbijt/diner - vertrek: 28/1 t/m 3/3 langlaufen in Pertisau, Westendorf en het Pillerseetal gratis langlaufmateriaal op 3/3 vele leuke entertainmentavonden inbegrepen. Busreis - ontbijt/diner - vertrek: 28/1 t/m 3/3 net over de grens van Oostenrijk, dus korte reistijd verblijf in gezellig Tiroler Gasthof langlaufbegeleiding op vele data.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6