miljoenen liters polderwater wordt niet meer zo goed als 't was E zeeland 127 Agri-Aqua Event loopt bijna vol m O m 'De Piraat' - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Tijdens de Kerstvakantie dagelijks geopend. Duinweg Oostkapelle vrijdag 30 december 2011 door Lilian Dominicus GOES - De eerste editie van het Ag ri-Aqua Event op 9 en 10 februari in de Goese Zeelandhallen begint aardig vol te lopen, meldt de orga nisatie op Twitter. Circa vijftig deelnemers uit de agrarische en aquacultuursector hebben zich aangemeld. Volgens de organisatie zijn er nog wel enkele plekken beschikbaar op het plein voor streek- en nieuwe teeltproducten. Coördinator Benn Flore kan nog geen indicatie geven van het aantal te verwachten be zoekers. „We zeggen tegen ieder een die erom vraagt: we hebben 30.000 uitnodigingen verstuurd. Maar of er 1000 gaan komen of 30.000, dat weten we niet." Het Agri-Aqua Event bestaat on der meer uit een beurs waar bedrij ven met streekproducten en inno vatieve teelt, die bij wijze van spre ken nog in de laboratoriumfase zit ten. Verder worden er twee symposia gehouden: de een over de ontwik kelingen in de schelp- en schaaldie ren- en aquacultuursector en de ander over de landbouw in 2025. ZLTO, de motor achter de land- bouwconferentie op 9 februari, heeft het programma nog niet openbaar gemaakt. De schelpdie renconferentie op 9 en 10 februari is inmiddels online beschikbaar. Onderwerpen zijn onder meer het mosselschip van de toekomst, nieuwe oogsttechnieken, moderne bestrijding van predatoren, 'off bot tom' oesterkweek, effectieve ziekte bestrijding, de eerste praktijkerva ringen van boeren over zilte teelt en aquacultuur, levensvatbaarheid van Zeeuwse Tong en geld verdie nen met afval. www.agri-aqua.nl, www.zlto.nl/agriaqua en www.schelpdierconferentie.nl. naar Evides, waar het opnieuw ge zuiverd wordt waarna het bij Dow weer gebruik wordt in de koelto rens. „Er is een dubbele loop op het terrein", zegt Groot. „Evides gebruikt grote bekkens om het water op te vangen; het is de be doeling dat er daar meer van ko men. Die krijgen een natuurlijke uit straling: plassen met riet er omheen bijvoorbeeld." En hoewel nog niet duidelijk is waar die nieuwe plassen precies komen, is wel duidelijk dat het landschap rondom de fabriek zal veranderen. In het gunstigste geval kan het pol derwater tegen dezelfde kosten wor den gezuiverd als het nu wordt inge kocht, schat Groot in. Alleen is nog niet helemaal duidelijk hoe. De vraag hoe het zout en de meststof fen eruit kunnen worden gefilterd, is onderwerp van het onderzoek. „In potentie is dat water uit België allemaal zoet, maar door de bodem gesteldheid in Zeeuws-Vlaanderen en door de inwerking vanuit de Schelde wordt het al heel snel zout. Daarom hebben we ontzoutingsmo- dules nodig; we willen kijken welke technologieën we nodig hebben om tegen aanvaardbare kosten het zout eruit te halen. We willen het water daarnaast op een natuurlijke ma nier zuiveren, via wetlands." De omgeving kan meeprofiteren van het project. „We willen het zoete water niet alleen zelf gebruiken: ook boeren in de buurt kunnen er gebruik van maken als ze dat wil len." „Dat zou misschien zelfs de moge lijkheid kunnen bieden om met hele nieuwe teelten in Zeeuws- Vlaanderen te beginnen." Met brak polderwater is de keuze voor teelten op het land beperkt tot de grovere landbouwgewassen: tarwe, suikerbieten, maïs, uien en aardap pels bijvoorbeeld. Voor de teelt van veel groenten is zoet water no dig. En dat is er in Zeeland nauwe lijks. Eigenlijk is het heel erg zonde om al het regenwater gewoon maar naar de zee te laten lopen, vindt Groot. „Er is genoeg: alleen al in het gebied rond het kanaal, grof weg de gemeente Terneuzen, stroomt jaarlijks 120 miljoen kubie ke meter water in de richting van de Westerschelde. Dat zijn enor me hoeveelheden, veel groter dan we echt nodig hebben." Het pro ject is een proef, die, als hij slaagt, ook in andere deltagebieden kan worden toegepast, of in gebieden waar water veel schaarser is. foto Mark Neelemans plichten om een WW-uitkering te ontvangen. In januari innen zo'n 480 ex-Zalco-werknemers van het UWV nog hun loon. Dat is de fail lissementsuitkering. Daarna volgt voor velen een WW-uitkering. „En hoe hoog die is, is afhankelijk van onder meer het aantal dienst jaren. De uitkering loopt minimaal 3 en maximaal 38 maanden", zegt Peter Visschers van het UWV. Visschers wees ook op valkuilen waar de mannen en vrouwen van Zalco in kunnen terechtkomen. „Neem nooit ontslag in je proef tijd. Bespreek alles met je werk- coach. Geef vakantiedagen vooraf door en als je vrijwilligerswerk doet, meldt dat dan ook. Jullie heb ben vast allemaal buren. En die we ten misschien dat jullie werkeloos zijn. Als de buren zien dat je elke middag met een tasje onder de arm wegrijdt, dan zouden ze wel eens naar de kliklijn van het UWV kunnen bellen." En weer kijken de twee mannen elkaar aan. Een van hen zucht: „En alles komt ook nog een keer digitaal naar ons toe. Ik ben geen computemerd. Ik kan mailtjes stu ren en ontvangen, maar dan houdt het op." Hij legde zijn probleem voor aan Visschers, die hem gerust kon stel len. „Iedereen kan zich aanmelden voor een workshop 'hoe om te gaan met het digitale werkplan van het UWV en dergelijke'." Deze informatiesessies kunnen in een klap overbodig zijn, als een ko per zich aandient die Zalco wil overnemen. „Laten we maar ho pen op een doorstart", zei Vis schers. Natuurlijk willen ze allemaal werk, maar zo goed als het is ge weest, wordt het nooit meer. „Stel dat ik nu 2000 euro per maand ver dien. Dan moet ik straks op mijn oude baan solliciteren en dan kom ik vast uit op rond de 1800 euro. We zullen allemaal inleveren." De ex-Zalco-werknemers Tjeu van Ingen, Kurt Lennertz en Kees Bur ger filosofeerden buiten over hun toekomst. „Het is een hard gelag. Nee, nee, niemand heeft ander werk. Als eind januari het mobili teitscentrum opengaat, dan kun nen we gerichter naar werk zoe ken." Kurt Lennertz begrijpt dat er nega tieve reacties zijn gekomen op de hulp die de ex-werknemers van Zalco kregen; alsof ze wordea voor getrokken. De provincie bijvoor beeld stelde een rekeningnummer open voor de gedupeerden. ,Je zult in deze tijd ontslagen worden als werknemer van een familiebe drijfje. Dan zwem je in je eentje." Tjeu van Ingen zegt dat hij zich de laatste tijd in alle regeltjes van het UWV heeft verdiept. „Ik ben nog jong en geef niet op. Ik red me wel. Ie moet alles op alles zetten om na afloop van de WW-uitke- ring niet in de bijstand te komen. Dat is zo'n 1200 euro." Apart verkoop! deze kerst dealier, allerlaatste keukens en badkamers: per opbod CC CE C_

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 67