221 zeeland 'Reuze gezellige club' gaat prat op Klompenmakerij is dupe van nepzegels PZC LSD heeft nog geen kroonprins (es) op het oog Dit jaar bestaan de lokale partijen in Schouwen-Duiveland tien jaar. Vandaag een portret van Leefbaar Schouwen-Duiveland. Menu Vogelvoeder koord meH u vrijdag 30 december 2011 LOKALE PARTIJEN door Melita Lanting en Joeri Wisse Niet alleen goede hu welijken. maar ook succesvolle politieke partijen kunnen kie men in de kroeg. Dat bewijst Leefbaar Schouwen-Duive land (LSD). Tien jaar geleden zag de partij het levenslicht na een ge zellige avond in het café. Nadat de oprichters er politiek ervaren figu ren bijhaalden, bewees LSD drie verkiezingen op rij een constante factor te zijn. De huidige deelna me in het dagelijks gemeentebe stuur is het voorlopig hoogtepunt. Daarmee vergaat het de lokale par tij beter dan leefbaren elders in het land. Die piekten veelal te vroeg en werden door onderlinge ruzies versplinterd. Iets wat bij LSD het afgelopen decennium niet is voorgekomen, volgens frac- Jacqueline van Burg tievoorzitter Jacqueline van Burg. „We zijn het zelden niet met el kaar eens. Natuurlijk is er wel eens onderling discussie, maar de stand punten liggen nooit ver uit elkaar. We zeggen wel eens voor de gek te gen elkaar: 'We lijken wel van de zelfde partij'." „We vormen een reuze gezellige club, dat is altijd zo geweest", zegt LSD-wethouder Wim Stouten. Vergaderingen vinden plaats in de knus ingerichte woonkamer van Van Burg. „Het partijkantoor aan het Bolwerk", lacht ze. Bij het uitstippelen van de politie ke lijn van de partij gaat het niet over ideologie of partijbeginselen, maar zegeviert het 'gezond boeren verstand'. „Gewoon benoemen waarvan wij denken dat het moet gebeuren", zegt Van Burg. „En dui delijkheid geven. 'Nee' is ook een antwoord." Die duidelijkheid ont brak volgens de oprichters en het draaide in die tijd volgens Stouten vooral om Zierikzee en - in minde re mate - om de Westhoek. „Daar kon veel en de rest bungelde er maar een beetje bij." Reden voor LSD om zich van meet af aan sterk te maken voor voorzienin gen die een dorp 'leefbaar' maken, zoals sportvelden en dorpshuizen. Thema's die ze onvoldoende terug vonden bij de gevestigde partijen, al blijkt het liberale gedachtegoed van de WD wel stevig verankerd in de fractie van LSD. Meerdere le den zijn of waren lid van deze par tij. Het 'gezonde boerenverstand' waar LSD prat op gaat, wordt aan gescherpt doordat de raadsleden 'tot vervelens toe' altijd overal aan wezig zijn. „We proberen bijvoor beeld alle dorpsraadvergaderingen bij te wonen. Andere partijen zie je daar vooral tegen verkiezings tijd", zegt Van Burg. En de stem van de man in de straat weerklinkt sinds de komst van de LSD ook in de raadszaal. „Ik ben van de hoofdlijnen", zegt Jacqueline van Burg. Dat betekent geen haarkloverij over dikke no ta's, maar klare taal. „En als een voorstel gewoon goed is, stemmen we gewoon voor, zonder het uitge breid de hemel in te prijzen." Met de deelname aan het college, veranderde er wel wat, erkent Van Burg. „In het begin was het wen nen, maar dat is logisch. Het gaat niet zo makkelijk als in de opposi tie, maar na een paar maanden hadden we onze draai wel gevon den." Daarbij schroomt Van Burg er niet voor om, als de fractie het nodig acht, tegen de eigen wethou der in te gaan. „Ik hoef Wim niet te sparen." Het wethouderschap bevalt Stouten goed, al vindt hij dat de enorme berg papierwerk wel wat minder kan. Die berg is al leen maar toegenomen nadat, me de op verzoek van LSD, het colle ge werd teruggebracht van vier naar drie wethouders. Of college deelname LSD goed doet, is de vraag. De partij heeft compromis sen moeten sluiten om met WD en SGP een programma uit te kun nen voeren. Van Burg: „Als je in het college zit, kun je het alleen maar fout doen en in de oppositie doe je het alleen maar goed. Maar we gaan onverminderd door met ons geluid te laten horen." Deelname aan het college lag ook in 2002 al voor het grijpen. LSD opende de collegeonderhandelin gen. Maar de poging strandde al snel omdat beoogd wethouder Pia Berrevoets erg gevoelig lag bij de andere partijen. Ze was niet lang daarvoor afgezet als wethouder en door haar partij CDA op een zij spoor gezet. LSD kwam in de op positie terecht en daar kon de par tij vrijelijk politiek bedrijven. Mét resultaat, zeggen Van Burg en Stou ten. Ze vinden dat hun partij dui delijk heeft bijgedragen aan een be ter klimaat voor ondernemers. „Waar ik trots op ben, is dat er van alles gebeurt in de gemeente. Laatst reed ik naar Bruinisse en dan zie je dat overal wordt ge bouwd." LEEFBAAR SCHOUWEN - DUIVELANO Wim Stouten Het had niet veel gescheeld of Leefbaar Schouwen- Duiveland was bij de laat ste gemeenteraadsverkiezingen in zetelaantal even groot geworden als de WD. „Op dertien stemmen na hadden wij de restzetel gekre gen, die nu naar de Christenunie is gegaan", zegt Wim Stouten. Uiteindelijk werden het er dus vier. Even veel als bij de entree in de gemeenteraad in 2002 en ééntje meer dan bij de verkiezingen van 2006. Inmiddels is de helft van de fractie die in 2010 werd gekozen, vervangen door andere raadsle den. Adriaan van den Berge en Co- rine Hoogerheide konden allebei het raadswerk niet langer combine ren met hun privéleven. Hun plaat sen werden ingenomen door Ruud Esman en Ellen Niemans. De andere fractieleden, Jacqueline van Burg en Robbert Lievense, vor men al jaren een vaste waarde voor de partij. De huidige fractie en de wethouder vierden het 10-ja- rig jubileum enkele weken geleden met een etentje. Wie bij LSD de volgende keer de lijst gaat aanvoeren, is nog de vraag. In elk geval niet Wim Stou ten, die de laatste twee keer de kar mocht trekken. Gezien zijn leeftijd (65) vindt hij het tijd om, nu voor goed, met de politiek te stoppen. collage Willem Adriaansens foto's Dirk-Jan Gjeitema, Ronald den Dekker en Ruben Oreet door Luc Oggel HEINKENSZAND - Klompenmakerij Traas in Heinkenszand is gedu peerd door de grootschalige fraude met neppostzegels. Jaap Kramer, die het bedrijf samen met zijn vrouw runt, heeft voor honderden euro's postzegels liggen die waarde loos blijken. Deze week kwam aan het licht dat PostNL naar schatting enkele mil joenen euro's aan omzet is misge lopen door een grootscheepse han del in valse postzegels. De nepze gels werden via websites verkocht voor een prijs die ver onder de werkelijke waarde van de postze gels lag. De fraude werd ontdekt via zogeheten authenticiteitssyste- men van PostNL. Kramer kreeg woensdag een telefoontje van Post NL met de mededeling dat er een pakketje van zijn bedrijf was on derschept met valse postzegels. Kramer deed sinds een klein jaar zaken met het bedrijf Verzend- pro.nl, één van de bedrijven die de valse postzegels verkocht. Hij had geen idee dat er iets mis was. „Ik kreeg altijd keurig een bestelbeves- tiging, facturen en er werd aangete kend afgeleverd. Kramer wil zijn geld terug zien van Verzendpro.nl, maar talloze pogingen het bedrijf te bereiken lopen op niets uit. Help de vogels op stijlvolle wijze de winter door! Een decoratief en vernieuwend alternatief voor het traditionele vogelhuisje voor onze gevleugelde vrienden. Vetbollen, stukjes brood en fruit zijn ideaal om aan het koord te rijgen. De twee matglazen gewichtjes zorgen voor de nodige stabiliteit. Design: Pernille Vea Materiaal: Matglas, rubberen kunststof Gemakkelijk te bevestigen Glazen kegels houden het voer op hun plek Voor in de vogelvriendelijke tuin Normaal 34,95 Lezersprijs €29,95 Exclusief verzendkosten pzc.nl/webwinkel Categorie Binnen en Buitenleven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62