221 zeeland School Eede in maart over Oude spoorlijn komt PZC Aan brandstichtingen komt maar geen einde Niet in de hond De gemeente Sint-Gillis-Waas start volgend jaar met de herin richting van het oude statonsplein in De Klinge. Het wordt een ontmoetingsplaats en een openlucht spoorwegmuseum. almanak Menu Vogelvoeder koord menu vrijdag 30 december 2011 HOF VAN EEDE Voorspoedige verbouwing door René Hoonhorst eede - Leerkrachten en leerlingen van de Sint Jozefschool in Eede re kenen erop dat ze direct na de voorjaarsvakantie naar hun 'nieu we, oude school' kunnen verhui zen. Directeur Ria Langeraert heeft 'geen signalen gekregen dat de datum van 1 maart 2012 niet wordt gehaald'. „Ik heb vlak voor de vakantie nog eens naar de bouwwerkzaamhe den gekeken. De gymzaal was al weer onder dak en de dakplaten van de rest van de school zullen er intussen ook wel opzitten. Ik ga er dus vanuit dat de nieuwbouw van het complex op schema ligt", al dus de directeur. De Sint Jozef school zit sinds begin dit jaar - na dat een groot deel van het school gebouw 22 december vorig jaar in vlammen opging met dorpshuis Hof van Eede - in voormalig res taurant 1' Herberie aan de Rijks weg. De nieuwe behuizing vol deed prima. Langeraert: „De speel plaats is wat klein en vaak modde rig. Maar we konden afgelopen jaar kwalitatief goed onderwijs ge ven in het tijdelijke schoolgebouw. En daar gaat het tenslotte om." De directeur maakt zich er dan ook niet druk om dat de Sint Jozef school niet direct bij het begin van 2012 op haar oude plek is neerge streken. Of maart wordt gehaald, ziet Langeraert wel. „Er wordt kei hard gewerkt, heb ik gezien. Ik hoor van de Eedenaren dat ook vaak 's avonds en in weekeinden is gewerkt. Meer kan ik toch niet ver langen." MUSEUM door Eugène Verstraeten In De Klinge, net over de Ne derlands-Belgische grens, komt straks het verleden van de voormalige spoorlijn Me- chelen-Terneuzen weer tot leven. Er wordt een overdekt perron met authentieke stationsbanken aange legd. Van de spoorwegmaatschap pij NMBS mag de gemeente Sint-Gillis-Waas een historische lo comotief en wagon lenen. In janua ri wordt bekend of de gemeente Europese subsidie krijgt voor het toeristisch project. In een later sta dium wordt dan het café de Oude Statie nog omgebouwd tot mu seum en bezoekerscentrum. De re creatieve voorzieningen mikken vooral op wandelaars en fietsers. Natuur, grens, spoor en klompen zijn de thema's waaromheen het project draait. „We hebben een paar jaar geleden het project de Stropers gehad. Dat heeft twee mil joen euro gekost, maar er ligt nu Brandweerlieden blussen na bij een containerbrandje naast een senioren complex in de Ferdinand Bolstraat in Terneuzen. foto Tim Koster een fantastisch natuurgebied", zegt burgemeester Remi Audenae- rt. Vanaf het oude stationsplein zullen er wandelingen door dat ge bied worden georganiseerd, maar ook door Clingse bossen op Neder lands gebied. In de bosrijke grens streek werd vroeger veel gesmok keld. Ook die historie komt straks tot leven en ook die van het klom pen maken. „De Klinge was één van de grootste klompenmakersge meenten van Vlaanderen", weet Audenaert. De folkoregroep De Klomp heeft een grote verzame ling attributen uit die tijd en bij het station wordt dan ook een plekje ingeruimd voor een reuzen- klomp. Maar het accent ligt op het spoor. Vroeger lag het station op de lijn Mechelen-Temeuzen. Aan Belgische zijde is de oude spoor- wegbegging geasfalteerd tot een veelgebruikt fietspad. „We hopen dat het ooit eens doorgetrokken wordt tot Hulst", zegt Audenaert. In 2009 besloot de gemeenteraad het te koop staande café De Oude Statie voor 210.000 euro aan te ko pen met de bedoeling er een be zoekerscentrum van te maken. „Maar pas in 2014 kunnen we daar voor een aanvraag voor Europese subsidie indienen", zegt schepen Marita Meul van toerisme. Het ca fé al die tijd gesloten houden zou voor de omgeving niet goed zijn, dus hebben we besloten het als ge meente open te houden. En het draait fantastisch, vooral in de zo mer." Besloten is het project in twee delen te knippen en volgend jaar alvast te beginnen met het bui tenterrein. Voor het overdekte per ron, waar onderdoor ook het hui dige fietspad zal lopen, komt een plein met veel groen. Marita Meul: „Het hele complex moet een echte ontmoetingsplaats worden. In de wagon maken we een ontvangst centrum van waaruit de wandelin gen vertrekken. We gaan daarvoor in 2012 ook een aantal gidsen oplei den. terneuzen - Er komt maar geen einde aan de reeks container- en coniferenbrandjes in Terneuzen. De daders opereren op tal van plaatsen in de stad. Waren vorige week nog containers in de wijk Zeldenrust het doelwit, deze week gingen containers bij de kinder boerderij in vlammen op. Woensdagavond verlegden de brandstichters hun werkterrein naar de Noordpolder. Bij een se niorencomplex in de Ferdinand Bolstraat werd omstreeks 20.00 uur brand ontdekt in één van de afvalcontainers naast het gebouw. Het vuur werd door een kordate verzorgster direct geblust met de brandslang van het complex. Door haar snelle ingrijpen, voorkwam ze dat het vuur oversloeg naar an dere containers. De overkapping \werd wel beschadigd. Eerder op de dag, in alle vroegte, rukte de brandweer ook al uit voor een buitenbrand. Omstreeks 4.30 uur bleek een hoop papier in brand gestoken aan het Wagner- hof Agenten blusten de brand en voorkwamen dat de vlammen oversloegen naar een grote conife- renhaag pal ernaast. De brandweer bluste na. De politie heeft drie mensen vrijgemaakt voor onder zoek. Naar verluidt worden er vor deringen gemaakt. Tip? redactie@pzc.nl Die Zierikzeeënaar ergert zich mate loos aan taalverloedering.De popu lair geworden 'Gooise r' kan even min op zijn goedkeuring rekenen. Toen de presentatrice van het tv-pro- gramma Kassa het laatst had over 'uitvaawrtondewmemewrs' rolde hij bijna van de bank van ellende. Maar het meest irritant vindt hij toch slecht vertaalde gebruiksaanwij zingen. 'Dezefototoestel wordt ont werpen aan werken zonder batteries als geen schieten wordt erg', is zon foute. Bij: 'Schakel naar spijskaart to the opendoen lokaliteit', komt de stoom uit zijn oren. Van groot belang echter, acht hij de ze waarschuwing op Chinees knal- vuurwerk: 'Niet in de hond houden.' 1 iiiiui imww Een decoratief en vernieuwend alternatief voor het traditionele vogelhuisje voor onze gevleugelde vrienden. Vetbollen, stukjes brood en fruit zijn ideaal om aan het koord te rijgen. De twee matglazen gewichtjes zorgen voor de nodige stabiliteit. Design: Pernille Vea Materiaal: Matglas, rubberen kunststof Gemakkelijk te bevestigen Glazen kegels houden het voer op hun plek Voor in de vogelvriendelijke tuin Normaal 34,95 Lezersprijs €29,95 'Exclusiefverzendkosten pzc.nl/webwinkel Categorie Binnen en Buitenleven Op zonnige dagen strijken vele passerende wandelaars en fietsers neer voor een stop op het terras van het café De Oude Statie. foto Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54