Gemeenten maken 21 zeeland Ambriël Maanvis spoelt aan op De Punt vrijdag Wat Houdgreep is voor Zeeuws-Vlaanderen, is Courage voor Bergen op Zoom en Roosendaal. De inzet blijft gelijk: bestrijden en aanpakken van drugsoverlast en criminaliteit. De krant 6 weken voor 18 euro! vrijdag 30 december 2011 WEmMSI8MBK®Smie8BM ffs^stesmass&smss^sssaiit door Ondine van der Vleuten SOFTDRUGS De Engel van de Sint Jan - de kathedraal van 's-Hertogenbosch - laat via de krant weten, ge beld te kunnen worden. Hij/zij (engelen zijn noch man, noch vrouw) is te bereiken via 0900-7468526. A raison van 80 eu rocent per minuut, met een maxi mum van 8 euro per uur voor het goede doel: het herstel van de mo numentale kathedraal. Voor mij was het oud nieuws. Ik heb haar al maanden geleden ge beld. Op haar mobiel (06-26347470). Een vriendelijke vrouwenstem nam op, enigszins hijgerig en gehaast, alsof ze met 130 km per uur over de A58 vloog en geen handsfree had. Een Engel met een mobieltje, dat moet Ambriël zijn, de engel van de com municatie. „Spreek ik met de En gel van de Sint lan?", vroeg ik on zeker. De engelachtige stem beves tigde het. Jazeker, iedereen kon haar bellen. Voor raad en daad, of om even te praten. Ze was intus sen geland en stond weer op haar vaste plekje op de Sint Jan, op de boog boven de Parade, vertelde ze. Ik wenste de Engel een fijne dag en hing op. Gisteren dat 0900-nummer maar eens gebeld. Ik kreeg een bandje. „Welkom. Fijn dat je belt. Je hoort zo dadelijk een keuzemenu met zes heel verschillende opties..." Daarna kon ik kiezen: wilde ik meer weten over engelen (1)? Over de Sint Jan (2)? Over het christelijk geloof (3)? Een bood schap achterlaten (4)? Samen bidden (5)? Het lied van de Engel beluisteren 6)1 Dat wilde ik allemaal niet. Ik wilde weten hoeveel geld er al ingezameld is, want de restauratie van de Sint Jan is in april al afgerond. Wat ge beurt er met het geld dat via dat 0900-nummer verdiend wordt? Een tweet naar @engelsintjan le verde niks op engelsintjan hasn't tweeted yet). Op internet vond ik het ant woord. Er is veel geld nodig om de kerk te onderhouden. Maar Ambriël werd het allemaal wat te veel, al die bellers. En daarom was ze vervangen door een onvermoei bare, ingeblikte stem. Er is ook niks meer heilig. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COtOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T-.0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening 0e PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u na Belgische auto's voor Checkpoint in Terneuzen zijn nu schaars. archieffoto Peter Nicolai In Bergen op Zoom en door Marcel Modde Courage werkt, jubelt woordvoorder Dirk Timmers van de ge meente Roosendaal. Met de sluiting van de gedoogde coffeeshops in de twee West-Brabantse gemeenten eind 2009, werd gevreesd voor een ople ving van de illegale (straat)handel in softdrugs onder Belgische en Franse klanten. De shops waren op jaarbasis immers goed voor ruim 25.000 buitenlandse klanten en die vraag kon onmogelijk in eens opdrogen, was de veronder stelling. Maar de praktijk is beduidend an ders. Het instituut voor veilig heids- en crisismanagement (COT) monitort de ontwikkeling van het nulbeleid en stelt vast dat Roosendaal en Bergen op Zoom over heel 2010 niet meer dan bijna 700 drugstoeristen op bezoek heb ben gehad. En de laatste maanden zijn dat er eerder minder dan meer geworden, zegt Timmers. „We zien hier nog wel auto's rond rijden met Belgische of Franse nummerborden, maar nu zijn het gezinnen die goedkoop boodschap pen komen doen in de stad of in onze outletstore." Een belangrijk wapen in de Bra bantse strijd tegen drugstoeristen is de communicatie geweest, meent Timmers. Onder de noe mer C'est fini! hebben Bergen op Zoom en Roosendaal onder meer via sociale media en filmkanaal YouTube rechtstreeks in Frankrijk en België duidelijk gemaakt dat er bij hen geen softdrugs meer te ha len valt. Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) wil die ge volgde strategie nu ook gaan ge bruiken om breeduit kond te doen van de invoering van het 'ingezete necriterium' per 1 mei 2012, vertelt Timmers. Wie vanaf die datum niet kan aantonen Nederlands bur ger te zijn, moet de toegang tot een coffeeshop worden geweigerd. Om naleving van die regel te kun nen controleren, voeren de shops een clubpas in, die op vertoon van een geldig identiteitsbewijs wordt verstrekt. Daar hangt gelijk het tweede criterium aan vast: vanaf ja nuari 2013 mag een gedoogde coffeeshop maximaal tweeduizend door Ton van den Nouweland pisch water. Op de Warme Golf stroom verdwalen ze soms en ko men dan in de Noordzee terecht. In ondiep water kunnen ze niet goed zwemmen, waardoor ze bij stormweer stranden. Dat gebeurt soms vijf keer per jaar; dan weer ja renlang niet. Maar afgelopen week was het vier keer raak; op Vlie land, bij Wassenaar, bij Egmond en bij Westenschouwen. De meeste, in Nederland aange spoelde maanvissen, zijn 50 centi meter hoog. De grootste werd in 1889 aangetroffen op Ameland en mat tussen de vinnen 2,73 meter. WESTENSCHOUWEN - Op het strand De Punt in Westenschouwen is een grote maanvis aangespoeld. Po litie en Eerste Hulp bij Zeezoogdie ren hebben de vis gisteren van het strand gehaald. De 1,07 meter hoge en 70 centime ter brede vis wordt voor onder zoek naar Naturalis in Leiden ge bracht. Dit centrum voor biodiver siteit neemt de maanvis op in zijn collectie. Twee jonge kampeergas- ten ontdekten de vis woensdag. Maanvissen horen thuis in subtro- MONNIKENWERK Kleverskerke is op afstand het kleinste kerkdorp van Zeeland www.pzc.nl/monnikenwerk TIPS NAAR monnikenwerk@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2