261 zeeland Dow zuivert straks zelf Echt, het brieven Bezuinigingen Veiligheid Roemer M uzeeum Beatrix T-tag Tweede kerncentrale vrijdag 30 december 2011 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl De krant staat er weer vol van, be zuinigingen alom. Iedereen moet inleveren en wie kan werken moet werken. Uitkeringen alleen voor diegene die er echt recht op heb ben. Blijft verbazingwekkend, waar dan precies de grens ligt. Een voorbeeld; iemand heeft een WAO-uitkering, arbeidsongeschikt dus, gaat overdag van fysio cq zie kenhuis en vice versamaar in de avond en weekend uren hand- en spandiensten verrichtten bij bij voorbeeld een sportclub of andere evenementen. Dit roept toch vra gen op, lijkt me. Er wordt op deze manier nog misbruik gemaakt van het systeem. Hoe gaat het ook al weer in het liedje 'zijn zotten die werken, toch'. Ineke de Bouvre Puttingstraat 4, St.Jansteen Tien procent daling over 2011 roept vragen op. Cijfers flatteren door een kwartaal niet mee te rekenen, en spreken over 'dit jaar' is een beetje vreemd. Het bericht roept meer vragen op. Ongevallen en zelfs 'near accidents' dienen van dag tot dag geregistreerd te worden conform de veiligheidsrapportages, zoals ISO-kwaliteitssystemen dat eisen. Blijkbaar voldoet de Westerschelde- tunnel daar niet aan, en moet dat vrijwel voorbije laatste kwartaal nog 'berekend' worden. Dat er iets schort aan veiligheid lijkt duidelijk als op amper 8 kilometer tunneltra ject het aantal incidenten piekt in vergelijking met die afstand op doorgaande provinciale wegen met een gelijke verkeersintensiteit. Dat zou gezien de kritischer situatie eerder lager moeten liggen. De kans op een ernstige calamiteit komt op basis van kansberekening steeds meer in beeld. Honderd kilo meter per uur in de tunnel in com binatie met zoveel vrachtverkeer zal op een dag zijn tol eisen. Dat ri sico verdient meer aandacht van de provincie. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet De leider van de SP roept op om niet meer te bezuinigen, maar meer te investeren. Het begrotings tekort loopt in 2012 op naar onge veer 4,1 procent, het is makkelijk scoren om nu te roepen dat er meer geld uitgegeven moet wor den. De beste bezuiniging'zou voor Nederland zijn, direct losma ken uit Europa en niet meer beta len aan al die armlastige landen, die nu al in de EU zijn opgenomen en die landen die op de nominatie staan daarin te worden opgeno men. A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht De geschiedenis herhaalt zich. Wat jaren geleden 'Uit in Vlissingen' overkwam met Klaas Overdam, ge beurt nu het Muzeeum met Wil- bert Weber: zonder pardon bij het grof vuil gezet De kille, kale boek- houdersregel 2 en 2 is 4 is aan hen niet besteed en is ze beiden fataal geworden. Creatieve, fantasierijke geesten werken met de formule 2 en 2 is 6, omdat ze weten, dat juist die meerwaarde kleur en fleur aan de stad geeft. Dus, Vlissingen, ga zo door en voeg aan je gebrek aan financiën nog maar flink wat gees telijke armoede toe! Intussen, Wil- bert, veel sterkte toegewenst met het verbijten van je 'lege' dagen. Chris en Ankie Verheul Paul Krugerstraat 2 flat 39, Vlissingen Beatrix omhelst in de kersttoe spraak de armen en het milieu. Hoe hypocriet kun je zijn, dat je dit als vorstin van Nederland met droge ogen kan vertellen. Voor het minste of geringste reizen zij en de haren de wereld rond in auto's, vliegtuigen en helikopters. Schaam teloos nemen zij en haar familie het regeringsvliegtuig voor het ko pen van nieuwe Prada schoenen in New York, van vakantie naar va kantie vliegen of rijden en ons ver tellen dat wij zorgeloos met de pla neet omspringen. Schaamteloos ontvangen zijn en haar kroost jaar lijks miljoenen uit de staatskas die zij direct doorstorten naar hun, gro tendeels door ons opgebrachte fa miliekapitaal, terwijl zij al miljar den op de bank hebben staan. Kort om een kerstboodschap zonder eni ge vorm van betekenis. Eddy de Vent Rembrandt van Rijnstraat, Schoondijke Chemieconcern Dow wil af van het gebruik van kostbaar drinkwater bij het industriële proces. door Nadia Berkelder Bij Dow hebben ze vijf keer zoveel water nodig als de rest van heel Zeeuws-Vlaanderen jaarlijks opmaakt. De helft daarvan is door Dow zelf ge recycled water. De andere helft moet ergens vandaan komen. Sa men met andere partners onder zoekt het chemieconcern uit Ter- neuzen of polderwater geschikt te maken is voor gebruik op het in dustrieterrein. Er ligt en stroomt genoeg water rond Dow, het meeste daarvan is afkomstig uit Vlaanderen. Al dat water komt via watergangen en sloten in de richting van de Wes- terschelde: maar polderwater is niet zonder meer te gebruiken in de fabriek: het is te zout en te veel verontreinigd met allerlei (mest stoffen. Het onderzoek van Dow, dat wordt uitgevoerd met een groot aantal partners uit het bedrijfsle ven, het onderwijs en de overheid, Waterproject In de krant van 28 december maakt Movenience weer 'reclame' voor het parkeren met T-tag in ga rages in Vlissingen en Middelburg. Stel dat u af en toe gebruik maakt van vier garages in Temeuzen, Mid delburg en Vlissingen en u neemt: 'voor het gemak' een abonnement. Dan bent u, of u veel of weinig ge bruik maakt van die garages, vier keer 0,75 per maand/per garage kwijt. Dat is 36 euro per jaar, daar staat geen enkele korting tegen over! Voor dat bedrag ga ik wel even via de betaalautomaat of be taal ik tijdens het uitrijden met mijn chipcard. Nooit doen. M.J. Anthonisse Pasteurstraat 5, Kruiningen Er zijn mensen die zich verzetten tegen de bouw van de tweede kern centrale mede omdat hij wat afval produceert. Dat is een belachelijk argument, want wij maken, in Ne derland met onze auto's veel meer afval en blazen dat zo in de lucht, onze eerste levensbehoefte! Een eenvoudig rekenvoorbeeld toont dat aan. Personenauto's hebben een motor van ongeveer 100 kilo watt. Vrachtauto's 500 kilowatt. Er rijden, gemiddeld over de hele dag, één miljoen personenauto's en 200.000 vrachtwagens. Een re kensommetje, vermenigvuldigen en optellen, leert dat we dan per dag voor 200.000 megawatt ener gie uit fossiele brandstoffen gebrui ken en omzetten in afval! Afgezet tegen een gemiddeld totaal elektriciteitsgebruik van 10.000 me gawatt is dat 20 keer zoveel! En het afval van de kerncentrale wordt nog netjes opgevangen en voor een groot deel opnieuw gebruikt! J. Ottens Notendijk 49, Terhole richt zich op de vraag hoe dat pol derwater op een natuurlijke manier gezuiverd kan worden. „We willen de inzet van het schaar se drinkwater uit de Biesbosch door het bedrijf elimineren", zegt Niels Groot van het milieutechnisch cen trum van Dow. „Dat willen we ver vangen door andere soorten water." De kosten zijn daarbij nauwelijks een overweging voor het bedrijf. „Water is relatief goedkoop. Investe ringen om water geschikt te maken voor gebruik in ons bedrijf kun je niet snel terug verdienen." Dow gebruikt op dit moment al af valwater, afkomstig van de huishou dens in Terneuzen. Dat water wordt afgevoerd via het riool en na behan deling in de rioolwaterzuivering door waterbedrijf Evides verder ge zuiverd en naar het bedrijfsterrein van Dow iets verderop geleid. „Het afvalwater wordt opgewerkt tot wa ter dat ook als stoom te gebruiken is", vertelt Groot. „En dat water ma ken is ongeveer twee keer zo duur als drinkwater maken; de eisen die daaraan worden gesteld zijn veel strenger." Het water dat Dow zelf gebruikt, wordt op het terrein gezuiverd. Een deel wordt geloosd op de Wester- schelde, een deel gaat weer terug Het water dat Dow nu al van huis houdens uit Terneuzen krijgt, wordt drie keer gebruikt voordat het weer naar de Schelde gaat: één keer door huishoudens en twee keer door het bedrijf. Dat project loopt sinds 2007. Daarbij is volgens het bedrijf 65 procent minder energie nodig dan bij gebruik van drinkwater. Dow werkt in het waterproject sa men met een groot aantal part ners: waterbedrijf Evides, Water schap Scheldestromen, Hoge school Zeeland en Grontmij. Daarnaast zijn landbouworganisatie ZLTO, Staatsbosbeheer, de Sluiskil- se bedrijven Heros en Yara, Rijkswa terstaat en de provincie aange haakt. Chemieconcern Dow en de Braakman. door Edith Ramakers Ex-personeel van Zalco krijgt voorlichting van het UWV. foto Marcelle Davidse Twee mannen kijken el kaar aan en schudden hun hoofd. Het duizelt de ex-procesoperators van het failliete Zalco. Ze volgen met zo'n vijftig lotgenoten een van de informatiebijeenkomsten van uitkeringsinstantie UWV. „We moeten dit doen, dat doen om de uitkering te krijgen. Soms voel je je net een kind. We hebben niet om deze ellende gevraagd", zeggen ze. Het UWV lichtte gisteren de oud-werknemers voor over de fi nanciële afwikkeling van hun loon, extra toelages, maar ook kre gen ze een lesje in rechten en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26