121 overlijden 'Wat ik het meest mis, is Ronalds ongeremde eerlijkheid' vrijdag 30 december 2011 Met het overlijden van de eigen zinnige Ronald Naar verloor Ne derland zijn bergsporticoon. De succesvolle alpinist, avonturier en schrijver bereikte als eerste Nederlander de hoogste toppen van alle continenten. Op 22 mei werd zijn laatste achtduizender hem fataal. Klimvriend Bas Gres- nigt in ongeloof achterlatend. Ronald Naar wist het zeker: nog één keer naar Tibet om de Cho Oyu te beklimmen. Nog één keer jezelf tot het uiterste uitputten, en dan is het genoeg. Dan stop ik met het grote werk. Een week voor zijn laatste 'achtduizender' zat Naar (56) nog samen met klimgabber Bas Gresnigt op de wielrenfiets. Peddelend door de Bollenstreek namen de hartsvrien den als vanouds het leven en de gevaren van hun geliefde sport door. „Over de risico's van Tibet waren we het snel eens: die waren bijna nul. Zeker voor iemand met de ervaring van Ronald", zegt Gresnigt die niet mee zou reizen naar Tibet. „Ie kunt tijdens die expeditie eigenlijk niet naar beneden vallen. Hooguit was bevrie zing een gevaar." Gresnigt was dan ook verbijsterd toen hij het bericht kreeg dat zijn vriend op de flan ken van de Cho Oyu was bezweken. Ro nald Naar werd onwel en overleed tijdens de afdaling. „Toen ik het hoorde, kon ik het niet geloven. Het was eigenlijk te sullig voor woorden, maar toen wist ik nog niet hoe hij aan zijn einde was gekomen. Bij autop sie bleek dat hij was overleden aan hartrit mestoornissen. Iets dat vaker voorkomt bij duursportatleten met een vergroot sport- hart, zoals Ronald had." Ronald Naar foto ANP Gresnigt mist Naar nog elke dag. Samen be klommen ze in t977 als eerste Nederlanders de beruchte noordwand van de Zwitserse Eiger. Wat ontstond was een vriendschap voor het leven. „Wat ik het meest mis, is Ro nalds totale openheid. Zijn ongeremde eer lijkheid. En die ging tot op het bot. Ronald zei altijd onomwonden waar het op stond. In de 'gewone' maatschappij maakte hij zich daarmee niet altijd even populair. Er zijn nu eenmaal veel mensen met lange te nen. Ook in de bergsport trouwens. Ik heb Ronalds openheid altijd als bijzonder pret tig ervaren. Als je samen een berg beklimt, is het een voorwaarde om tot topprestaties te komen. We hebben van alles samen be klommen, de meest erbarmelijke omstan digheden meegemaakt, maar wisten altijd precies wat de ander voelde. Bij klimmers gaat het soms fout doordat ze zich voor an deren groot houden, of doordat ze in zware omstandigheden wel eerlijk willen zijn, maar niet meer in staat zijn om hun gevoel goed onder woorden te brengen. Dan breng je elkaar dus in gevaar. Bij Ronald was dat nooit een probleem." Voor zijn beklimming van de Cho Oyu is Naar uitgebreid medisch getest, verzekert Gresnigt. „Hij nam nooit onverantwoorde risico's. Hij had een unieke drive, was heel intelligent en heeft in zijn eentje het den ken over klimmen in Nederland naar een ander niveau getild." 2 ui 4 januari Coen Moulijn (73) J Voetballer, speelde tot en met 1972 720 keer voor Feyenoord, was legen- I darisch om zijn passeerbewegingen buitenom en zijn dribbel 21 februari Stanley Hillis (64) Topcrimineel, pleegde tientallen overvallen en schoot in 1979 agent neer, zou bevriend zijn met Holle eder, werd op straat doodgeschoten 13 januari Albert Heijn (83) 23 maart Elizabeth Taylor (79) Ondernemer, kleinzoon oprichter concern, begon in 1949, onder zijn leiding werd Ahold groot, introdu- ceerd de streepjescode in Nederland Actrice, maakte debuut als 10-jarige, kreeg twee Oscars, had turbulent le ven, trouwde acht keer en werd her haaldelijk opgenomen na verslaving 14 januari Peter Post (77) Wielrenner en ploegleider, won 65 zesdaagses, won in 1964 in record tijd klassieker Parijs-Roubaix, was ploegleider Tl-Raleigh en Panasonic 23 april Max van der Stoel (86) PvdA-politicus, was minister van Bui tenlandse Zaken in kabinetten-Den Uyl en Van Agt II, strijder voor men senrechten. Minister van Staat door Joost de Poel illustratie Jos Diender 21 januari Charles Zwolsman (55) Drugshandelaar, was aanvankelijk au tocoureur en bloemenhandelaar, werd veroordeeld voor hasjtranspor ten, overleed in gevangeniscel 2 mei Osama bin Laden (54) Leider Al-Qaeda, 's werelds meest gezochte terrorist, organisator aan slagen van 11 september 2001, eli te-eenheid doodde hem in Pakistan 26 juni Jan van Beveren (63) Oud-international, speelde bij Sparta en bij PSV, keepte later in VS, bleef daar wonen, was volgens velen beste Nederlandse doelman ooit 17 juli John Kraaijkamp (86) Acteur en komiek, vormde met Rijk de Gooyer jaren duo, scoorde hits als de Bostella, speelde ook serieuze rollen als King Lear, kreeg Louis d'Or 29 januari Zahra Bahrami (46) Nederlandse van Iraanse afkomst, werd opgehangen na terdoodveroor deling voor drugssmokkel, was eind 2009 gearresteerd na betoging 2 juni Willem Duys (82) 5 juli Jaap Blokker (69) Presentator, maakte van 1963 tot en met 1979 ruim 170 afleveringen van tv-programma Voor de Vuist Weg, eer ste echte talkshow in Nederland 23 juli Amy Winehouse (27) Ondernemer, voorzitter Raad van Be stuur winkelketen Blokker, was meer dan 45 jaar bij bedrijf betrokken, stond zaterdags zelf in winkel Britse zangeres, brak door met al bums Frank en Back to Black, won Grammy's, carrière werd overscha duwd door drank- en drugsgebruik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12