buitenland 19 'Poppenspeler' moet zijn post verlaten Treinramp door ambtenaren Poetin weigert debat crash in Lime in 1992 Grofgebekte zangertjes op fatsoenscampagne kan dreigt Straat Roen om onderzoek Hormuz te sluiten donderdag 29 december 2011 MOSKOU - De Russische premier Vladimir Poetin weigert met oppo sitieleiders in debat te gaan. Vol gens Poetin is er onder de leiders 'niemand om mee te praten, om dat ze geen gemeenschappelijk platform hebben'. Dat hebben Rus sische persbureaus gemeld. Gevraagd waarom hij weigert in debat te gaan, zei Poetin dat debat ten geen zin hebben, omdat oppo sitieleiders 'niet belast zijn met een echte baan' en 'altijd het on mogelijke vragen'. 'Het zou geen gesprek zijn tussen gelijken', zei hij. Poetin zegde wel toe dat 'jonge re broeders' uit de regering zullen deelnemen aan televisiedebatten. Het aanzien van Poetin heeft een forse deuk opgelopen als gevolg van de omstreden parlementsver kiezingen. De partij van Poetin, Verenigd Rusland, verloor een kwart van de zetels en wist nog maar net een meerderheid in de Doema te houden. En dat terwijl wordt beweerd dat er in het voor deel van Verenigd Rusland is ge fraudeerd. De woede over de fraude heeft ge leid tot de omvangrijkste protes ten in twintig jaar. Betogers eisen dat de verkiezingen worden over gedaan en dat Poetin aftreedt. Dinsdag wees Poetin de eisen van de hand. Volgens de premier is het uitgesloten dat er wordt gesproken over het herzien van de uitslag. TEHERAN - Iran heeft gisteren op nieuw gedreigd de toegang tot de Perzische Golf af te sluiten als het Westen overgaat tot het instellen van sancties tegen de Iraanse olie-export. De betreffende waterweg, de Straat van Hormuz, is van groot belang voor het transport van olie naar westerse landen. De dreigementen zijn het duide lijkste teken tot nog toe dat Iran zich grote zorgen maakt over even tuele westerse sancties tegen zijn oliesector. De olie-export is goed voor zo'n tachtig procent van de buitenlandse deviezenopbreng- sten van Iran. TRIPOLI - Nabestaanden van doden die vielen bij het neerstorten van een Libisch passagiersvliegtuig eind 1992 bij Tripoli, hebben de Li bische regering gevraagd een nieuw onderzoek naar de toe dracht te doen. Dat hebben zij gis teren in de Libische hoofdstad la ten weten. Op 22 december 1992 stortte een Boeing-727 van de Libische lucht vaartmaatschappij Libyan Airlines, komende uit Benghazi, voor de landing in Tripoli neer. Alle 157 in zittenden kwamen daarbij om het leven. Onder de doden waren 40 buitenlanders, de meesten Egypte- naren. Over de oorzaak deed het toenma lige regime van Muammar Kaddafi aanvankelijk verscheidene sugges ties. Uiteindelijk werd gezegd dat het een botsing was geweest tus sen de Boeing en een MiG-23 van de luchtmacht. De slachtoffers werden onmiddel lijk in een massagraf begraven en nabestaanden werden er door de Libische autoriteiten geweerd. De ze maand heeft voor het eerst een grote groep nabestaanden een her denking gehouden. RUSLAND Invloedrijkste politicus Rusland weg uit machtscentrum na weken van protesten Vladislav Soerkov (47) is een van de belangrijkste po litici in Rusland. Maar na weken van protesten moet de architect van het Poe- tin-systeem weg. door onze correspondent Olaf Koens Bent u van NTV? Dat is propaganda uit de koker van Soerkov.' Toen een came raploeg van het fede rale televisiekanaal NTV een maand geleden een blik sembezoek bracht aan het kantoor van Golos, een organisatie die overtredingen van de kieswet in kaart brengt, kreeg men een koek je van eigen deeg. Ruim zes minu ten lang herhaalt de Golos-mede- werker: 'U staat in dienst van Soerkov. NTV is propaganda van Soerkov'. Vladislav Soerkov (47) was als on- derhoofd van de presidentiële staf één van de belangrijkste politici in het land. Zijn bijnamen zijn 'de poppenspeler' en 'de meesterideo- loog'. Nadat de NTV-opnamen op You- Tube verschenen, nam het een De Russische president Dmitri Medvedev (rechts) overlegt eerder dit jaar met Vladislav Soerkov, de architect van het Poetin-systeem. foto Vladimir Rodionov/EPA vlucht: societyfiguren, journalisten en acteurs grapten dat ze niet voor Soerkov werken, oppositiepolitici riepen luid om zijn aftreden. Na weken van protest moet de architect van het Poetin-systeem het veld ruimen, al zal er weinig veranderen. Bij de demonstraties de afgelopen weken waren tiental len jongeren te zien met borden als 'Je bent zelf propaganda van Soerkov'. De druk werd zo groot dat president Dmitri Medvedev hem dinsdagavond een andere functie gaf. Als vice-premier moet hij de innovatie en modernisering overzien en zal hij zich niet langer bezighouden met binnenlandse politiek. Volgens de meeste analisten is de ideoloog Soerkov na Vladimir Poe tin de belangrijkste figuur in de Russische politiek. Hij is de spin doctor achter de verkiezingscam pagnes van Poetin, schetste het as sertieve buitenlandse beleid en wordt vaak gezien als de curator van Nasji, de pro-Kremlin jeugdbe weging. Hij was ruim een decennium lang verantwoordelijk voor 'personeels zaken', het benoemen en ontslaan van politici en regionale leiders. De keiharde onderhandelaar publi ceert onder een pseudoniem cyni sche romans en schrijft teksten voor Agata Kristi, een Russische rockband geliefd onder pubers. In zijn werkkamer in het Kremlin hangen tussen de foto's van Poe tin en Medvedev ook ingelijste por tretten van Barack Obama, Che Guevara en de Amerikaanse rap per 2Pac. Zijn herbenoeming lijkt een ge baar tegenover de demonstranten die in Moskou al wekenlang op de been zijn. In een interview liet Soerkov vorige week weten zelfs met ze te sympathiseren. „Het zijn de beste mensen in onze samenle ving. Ze moeten gehoord wor den." Maar in zijn plaats komt nu Vjats- jeslav Volodin. Het is een wissel waarmee volgens waarnemers Poe tin op dit moment 'al zijn men sen' op de juiste plaats heeft zit ten. PEKING - Het ongeluk met een ho gesnelheidstrein nabij de Chinese stad Wenzhou, waarbij in juli veer tig mensen om het leven kwamen, was het gevolg van een ontwerp fout en laks bestuur. Ook het red dingswerk schoot tekort. Dat staat in een gisteren in Peking verschenen rapport van de Chine se regering. Volgens het Chinese kabinet zijn 54 ambtenaren verantwoordelijk voor een reeks misstappen die uit eindelijk leidden tot de treinramp nabij Wenzhou. Een van hen is de voormalige minister van spoorwe gen. Enkele van de ambtenaren zijn ge royeerd door de Communistische Partij, maar de regering in Peking zwijgt over strafrechtelijke vervol ging- De bloedige treinramp veroorzaak te grote publieke verontwaardi ging over het nationaal spoornet van hogesnelheidstreinen. Het ho- gesnelheidsnet is een prestigepro ject van China, maar de onvrede over de gevaren en de hoge kosten van het vervoersstelsel groeien. Naar het onderzoeksrapport werd daarom reikhalzend uitgezien, maar de autoriteiten overschreden zonder uitleg de wettelijk voorge schreven deadline. Het onderzoeksverslag bevestigt de eerdere regeringsverklaringen over de toedracht van de ramp. Een hogesnelheidstrein kwam door blikseminslag tot stilstand. Omdat het waarnemingssysteem niet werkte en ook verkeersleiders niet ingrepen, botste een tweede trein frontaal op zijn stilgevallen voorganger. Omdat twee van de in het rapport aangewezen schuldigen reeds uit het openbare leven zijn verdwe nen zal de aandacht voor de kwes tie naar verwachting nu spoedig wegebben. De directeur van het bedrijf dat het waarnemingssysteem leverde overleed tijdens zijn verhoor. Voor malig minister van spoorwegen Liu Zhijun, die een groot voor vechter van het hogesnelheidsnet is, zit sinds februari op verdenking van corruptie vast in een gevange nis. BRUSSEL - 'Hé rosse mongool kruip t'rug in de riool', klinkt het uit de monden van een engelachtig tie nerkoortje in een Brussels winkel centrum. Wie de melodie van Jingle Bells herkent, blijft vanzelf even staan. Maar als de grove taal doordringt, vallen de monden open. Daarna zetten de zangertjes in hun rode uniform een nieuw kerst liedje in met als tekst 'Niet elk kind is even gemakkelijk, bel daar om de opvoedingslijn'. Meteen is duidelijk dat het gaat om een pro motiestunt van de opvoedings- lijn.be, een initiatief dat ouders met opvoedingsvragen adviseert. Een video op YouTube begint met de melodie van 'Stille nacht, heili ge nacht', maar de tekst gaat over jointjes paffen, lijm snuiven en in buurmans brievenbus pissen. Ilse De Block, directrice van de op voedingslijn, geeft toe dat de harde teksten negatieve reacties uitlok ken. „Maar onze boodschap is dat je je ogen niet mag sluiten. Het is een realiteit dat kinderen soms heel hard en brutaal zijn." Wat De Block vooral wil bereiken, is dat ouders hun twijfel over het taalgebruik van kinderen eerder uit durven te spreken. Het filmpje heeft zijn doel niet gemist. „De e-mails stromen binnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9