54,50 Grotesk toneelstuk rond Kim Jong-il weekendcompany0 De hysterische rouw om de overleden Kim Jong-il bereiki gisteren tijdens diens uitvaart een climax. Drie uur lang voerde de stoet langs huilende massa's Noord-Koreanen. 4-sterren Leeuwarden incl. wellness! www.weekendcompany.nl I donderdag 29 december 2011 ij zie onze website:buitenland a rJ>nf^ Besneeuwde straten van Pyong- 1*4118 Ck "-ïlflIÉni ^7 \J yang vol huilende Koreanen 1# Ul&VSiSlClll MASSALE ROUW VaqM&ie,a9 (HeceM&er-aon 2 overnachtingen 2 x ontbijtbuffet WestCord WTC Leeuwarden Gratis wellness en fitness Geldig tlm 29 februari 2012 Van Z4r50 1^™^ Reserveren via: 0900 700 7004 0,30 c.p.r *Exd resofvermgskotteo 12.50 por boeking. Let op! Alleen op 29 december tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. Hysterische taferelen bij de uitvaart van de Grote Gene raal. De tv-beelden bieden tevens een kijkje in de nieu we machtsverhoudingen in het land. door onze correspondent Bas Verbeek Een grotesk toneelstuk. Zo is de uitvaart van de vori ge week overleden Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il, gisteren in een on dergesneeuwd Pyongyang, het best te omschrijven. Wegens de he vige sneeuwval begon de plechtig heid enkele uren later dan ge pland. Kims jongste zoon Kim Jong-un reed op kop van de stoet. Zo werd nog eens duidelijk dat hij écht de nieuwe leider in Noord-Korea is. De wereld kon met verbazing mee kijken naar de iivebeelden op de Noord-Koreaanse staats-tv. Boven: De rouwstoet trekt door de straten van Pyongyang: na zeventien jaar komt er een einde aan het bewind van Kim Jong-il. foto KCNA Inzet: Zoon Kim Jong-un loopt naast de wagen die zijn vader vervoert. foto AP Rechtsboven: Overal langs de route doen zich hysterische taferelen voor, vooral als er camera's in de buurt zijn. foto KCNA Linksonder: Officieren van het Noord-Koreaanse leger houden het niet droog op het moment dat de lijkwagen langsrijdt. foto AP Drie uur lang voerde een strak ge regisseerde rouwstoet door de stra ten van Pyongyang. Huilende mas sa's burgers, militairen en ambte naren stonden langs de kant om de colonne hysterisch te onthalen. Bovenop de lijkwagen stond de kist van Kim Jong-il, bedekt met een rode vlag met hamer en sik kel. De auto werd begeleid door le gervoertuigen en een stoet wagens met hoge ambtenaren en voorafge gaan door een auto met een groots portret van de leider. Een emotio nele commentator deed verslag van de optocht. Al een week lang tonen de hoofd stedelingen verplicht driemaal daags hun medeleven voor de over leden leider. Wie niet huilt, is ver dacht. Wie tijdens de uitvaart een camera of microfoon in de buurt krijgt, huilt dan ook extra hard. in de hoofdstad wordt loyaliteit aan de arbeiderspartij gemeten aan de devotie aan Kim Jong-il en zijn va der, stichter van het land Kim Il-sung, die een zeer gelijkende uit vaart kreeg in 1994. Volgens Zuid-Koreaanse media zijn veel inwoners van Pyongyang 's nachts opgetrommeld om sneeuw te schuiven op de uitvaart- route. Noord-Koreaanse staatsme dia stellen dat het volk bezorgd was 'dat Kim Jong-il zelf zijn auto op de gladde weg zou moeten gaan duwen'. Langs de weg wor den mensen geïnterviewd die de overleden leider nogmaals prezen. „Onze Generaal liet niks voor zich zelf over. Hij offerde zijn leven en geluk op voor de revolutie", vertelt één van de geïnterviewden. Een ander: „Generaal verlaat ons niet, kom alstublieft snel terug." De dramatiek werd aangedikt met berichten over door 'bitter ver driet' flauwgevallen toeschouwers. Om 17.00 uur lokale tijd komt de uitvaart ten einde op het Kim Il-sung plein, waar soldaten saluut schoten lossen tijdens een laatste pose van de nieuwe leider Kim jong-un. Die is omringd door de oude partij-elite; een teken dat de jonge leider wordt gesteund. Jang Song-taek, de aangetrouwde oom van de nieuwe leider, neemt een belangrijke positie in tijdens de uitvaart. Verwacht wordt dat hij en Kim Jong-uns tante Kim Kyong-hui, zus van Kim Jong-il, de nog jonge en onervaren Kim Jong-un het meest gaan begelei den en sturen. De uitvaartplechtigheden gaan vandaag verder. Waarschijnlijk met een eerbetoon aan Kim )ong-il op het Kim Il-sung plein en in het mausoleum, waar hij bij gezet zal worden. Buitenlandse de legaties worden, voor zover be kend, geweerd bij de uitvaart. Eer der deze week zijn delegaties wel' in Pyongyang geweest om condo leances aan te bieden. Onder hen de weduwen van de Zuid-Koreaan se ex-president Kim Dae-jung en voormalig Hyundai-topman Hyun Jeong-eun. Beide mannen werk ten aan een goede relatie met het noorden. Zuid-Korea observeert de machtswisseling in spanning. Na een reeks gesprekken met het Noorden over nucleaire ontwape ning, lijken de machthebbers in Noord-Korea bij dat onderwerp hun standpunt weer te verharden. Gisteren heeft de Noord-Koreaan se kram Rodong Sinmun de nucle aire wapens en de langeafstandsra- ketten 'één van Kim Jong-ils groot ste verdiensten' genoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7