61 binnenland Waterpijpcafé meer in trek Vooral watervogels in de stress door vuurwerk Somaliërs moeten tentenkamp afbreken SHISHALOUNCE Gezondheidsrisico's worden volgens Stivoro onderschat Boete voor wie aangifte niet indient Man en meisje gepakt met tas bolletjes 'Meer laatboekers door recessie' Schapenziekte op vier bedrijven vastgesteld donderdag 29 december 2011 Waterpijpcafés, zogenoem de shishalounges, schieten als paddenstoelen uit de grond. Je kunt er, onderuit liggend op een bank, naar hartenlust fruittabak roken. door Michiel Philippart Shishalounges, shishabars, shishacafés of shishapool- centra. Waterpijpshops ko men in verschillende con cepten voor in Nederland. In vrij wel iedere stad zijn ze te vinden. Bij de één ligt de bezoeker relax end op een bank waterpijp (shisha) te roken, bij de ander kun je ook eten, poolen of feesten. Bij shishalounge Alivio in Bergen op Zoom staat het roken van de waterpijp duidelijk centraal. Om intiemere sferen te creëren, zijn de lampen gedimd met paarse doe ken. Overal hangen spiegels. De zil verkleurige banken nodigen uit om languit te gaan liggen. „We zijn zo'n vier maanden open en het is zeer populair. Mensen ko men hier, al rokend aan de water pijp, tot rust", zegt de 17-jarige ei genaar Ahman Azizi, die de shisha lounge samen met zijn 18-jarige broer uitbaat. „Het is vooral een so ciaal gebeuren voor jongeren tus sen de 15 en 25 jaar." Shishaloun ges komen volgens hem vaak onte recht negatief in het nieuws. „Wa terpijpen zouden mondinfecties veroorzaken. Dat is onzin. Wij ge bruiken, zoals waarschijnlijk de meeste eigenaren, aparte mond- stukjes", aldus Azizi. Volgens de jonge eigenaar bestaat zijn klanten bestand niet alleen uit Turken en Marokkanen. „De verdeling tussen autochtoon en allochtoon is hier ongeveer gelijk. Dat lijkt me toch een mooie vorm van integratie." Officieel vallen de cafés onder de Tabakswet en is roken dus alleen toegestaan in speciale rookruim tes. Doordat het nog een tamelijk nieuw fenomeen is, heerst er on duidelijkheid over de exacte toe passing van de regels. Waterpijp vullingen met tabak bezitten nico tine en zijn verboden voor minder jarigen. Waterpijp kan met of zon- AMSTERDAM - Het is voor vogels een ellende om tijdens oud en nieuw in Nederland te zijn. De gro te hoeveelheden vuurwerk die tij dens de jaarwisseling worden afge stoken, leiden tot grote paniek on der watervogels. Die vliegen tot wel 500 meter hoogte en blijven daar drie kwartier hangen om het geknal te ontvluchten. „Dat is veel hoger dan ze normaal vliegen. Dat kan alleen maar door een adrenali ne rush die ze krijgen van de schrik. Zolang hoog vliegen kost ze veel energie. Daar moeten ze ze ker een paar dagen van bij ko men", zegt Judy Shamoun-Bara- nes. Zij leidde het onderzoek van het Instituut voor Biodiversiteit en Ecosysteem Dynamica (IBED). In samenwerking met de luchtmacht en het KNMI deed zij onderzoek naar de effecten van vuurwerk tij dens de jaarwisseling op vogels. Resultaten verschenen deze maand in het wetenschappelijke blad Behavioral ecology. Shamoun-Baranes maakte voor haar onderzoek gebruik van dezelf de soort weerradar die wordt ge bruikt voor buienradar.nl. Dat maakte het mogelijk om ook 's nachts tijdens de jaarwisseling de activiteit van de vogels te me ten. De vlekken die de vogels ver oorzaakten op de radar, konden worden herleid tot aantallen om dat de onderzoekers wisten hoe veel vogels er ongeveer tijdens de jaarwisseling in Nederland verblij ven en hoe groot de vogels zijn. De afgelopen drie jaar bleek dat op 1 januari vlak na middernacht dui zenden vogels opvliegen en voor lange tijd hoog in de lucht blijven hangen. Het gaat vooral om water vogels, zoals grauwe ganzen en smienten. Smienten „Het kost de vogels zo veel energie dat ze erg verzwakken", zegt Sha moun-Baranes. „Een koude win ter erbij kan voor een hoog sterfte cijfer zorgen. Bovendien kunnen vogels in blinde paniek tegen ge bouwen of elektriciteitsdraden aan komen. Daarnaast wordt het ge drag, al is het maar voor even, ern stig beïnvloed, en daar zijn wij nieuwsgierig naar." der tabak worden gerookt. Ook ta- baksvrije vullingen zijn schadelijk vanwege de rook die wordt ingea demd. Deze bevat zware metalen afkomstig van het kooltje dat wordt gebruikt als brandstof. Stivoro wijst op de gezondheidsrisi co's die, volgens directeur Lies van Gennip, worden onderschat. „Ve len weten niet dat het verslavend werkt. In alle tabakvulling zit nico tine en dat werkt verslavend." Uit een rapport van Wereldgezond heidsorganisatie blijkt dat een uur non-stop aan de waterpijp roken gelijk staat aan 100 tot 200 sigaret ten. Van Gennip: „Een sigaret is na enkele minuten op, dat geldt niet voor de waterpijp. Hierdoor is het gebruik ervan wellicht zelfs schade lijker dan gewoon roken." DÉN HAAG Wie zijn belastingaangifte over 2010 nog niet heeft ingediend, kan rekenen op een boete die kan op lopen tot 984 euro. Die boete komt bovenop de aanslag die de fiscus oplegt op basis van de gegevens die bekend zijn. Mensen die eerder uitstel hebben gekregen kunnen een boete nog voorkomen. Wie on danks aanmaningen niets heeft ge daan is hoe dan ook te laat. HEINENOORD Een 31-jarige man en 16-jarig meis je uit Den Haag zijn dinsdagavond in Heinenoord aangehouden om dat ze een tas met daarin 258 bolle tjes poeder bij zich hadden. Het gaat vermoedelijk om cocaïne. De man en het meisje werden in de au to tijdens een routinecontrole staande gehouden. Onderzoek moet nog uitwijzen of het daad werkelijk om cocaïne gaat. DEN HAAG Nederlanders zijn later met het boeken van hun zomervakantie, een trend die door de financiële cri sis extra wordt versterkt. Het aan tal boekingen voor de zomer 2012 is volgens de branchevereniging ANVR 4,5 procent lager dan vorig jaar. Dit kan ook te maken hebben met evenementen als het EK voet bal in Polen en Oekraïne en de Olympische Spelen in Londen. ZWOLLE Op ten minste vier van acht onder zochte boerenbedrijven is het Schmallenbergvirus bij dieren aan getoond. Dit virus veroorzaakt mis vormingen bij lammeren. De nieu we Voedsel en Warenautoriteit pu bliceerde de lijst gisteren op de website. Het gaat om bedrijven in Bodegraven, Maastricht, Zwolle en het Gelderse Laren. Op 77 bedrij ven loopt het onderzoek nog. TER APEL - De groep uitgeproce deerde Somaliërs die uit protest een tentenkamp heeft opgebouwd bij het Aanmeldcentrum in Ter Apel, moet vandaag, donderdag om twee uur zijn vertrokken. Dat heeft burgemeester Leontien Kom pier van Vlagtwedde, waaronder Ter Apel valt, gisteravond gezegd. Ze wil niet zeggen wat er gebeurt als de Somaliërs geen gehoor ge ven aan haar verzoek. De groep had gistermiddag een aanbod van de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) naast zich neerge legd. Het aanbod hield in dat de Somaliërs een nieuw asielverzoek kunnen indienen dat getoetst wordt aan het meest recente be leid. Ze zouden dan in afwachting van een uitspraak onderdak krij gen. Volgens de Somaliërs is het een 'schijnoplossing die niets nieuws brengt'. Ook is het aanbod alleen geldig voor deze groep en niet voor alle uitgeprocedeerde So maliërs, aldus een woordvoerster. De groep sloeg op tweede kerstdag de tenten op bij de poort van het Aanmeldcentrum. De Somaliërs zijn uitgeprocedeerd, maar zeggen niet naar hun land te kunnen te rugkeren. Volgens de IND is dat niet per definitie het geval. De af gelopen tijd zijn meerdere Soma liërs al dan niet op eigen gelegen heid naar hun land teruggegaan, al dus een woordvoerder. De PW vindt dat de IND zijn boekje te buiten is gegaan. Volgens Fritsma van de PW is het de taak van de IND om het vreemdelingenbeleid uit te voeren en niet 'om juridi sche bijstand te verlenen'. zie onze website:binnenland Verslaggever Holtrop neemt een kijkje bij het tentenkamp In steeds meer steden in Nederland komen waterpijpcafés waar vooral jongeren waterpijp roken, en vaak ook eten en biljarten. foto Kick Smeets/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6