201 zeeland Gamen is leuk en ook ssssp» '^sSSssfc m ^ssg^. Maatregelen tegen schade vuurwerk Zeeuws reddingsplan voor de schippersvereniging Schuttevaer Gisteren werd voor de vierde keer de Wii-battle gehouden., Heinkenszand, 's-Gravenpolder, Kapelle en Sint-Annaland bonden de strijd met elkaar aan. www donderdag 29 december 2011 COMPUTERSPEL door Rob Paardekam verkrijgbaar b'j'meesterbakkers THOLEN: Eendrachtsweg 11A VEERE: Markt 24 VLISSINGEN: Singel 108 ZOUTELANDE:Langesiraat27 n warme bakker dick bunt kapelle: Biezellngseslraat OUDE-TONGE: Dabbestraat 5 en ook bij deze ^"A^okkere^eltelnwefl 35 MIDDELBURG: Bliek Me m_nj yl Markt 63b JAARWISSELING Straatmeubilair weg door Luc Oggel GOES - Vuurwerkvandalen krijgen dit jaar weinig kans om vernielin gen te plegen, als het aan de ge meenten ligt. In de aanloop naar de jaarwisseling zijn brievenbus sen van beveiligingen voorzien en wordt straatmeubilair zoals afval bakken en containers, op oudjaars dag preventief weggehaald of afge sloten. De voorzorgsmaatregelen brengen wat overlast met zich mee, want bijvoorbeeld dikkere pakketten kunnen deze dagen niet meer in de brievenbus worden gegooid, maar moeten worden afgegeven bij een postagentschap. Ook kan op verschillende plekken van 31 de cember tot 2 januari geen afval worden gedeponeerd. Het weghalen en afsluiten van ver- nielgevoelige publieke voorzienin gen kost geld, maar het weegt niet op tegen de jaarlijkse schadepos ten. Dit jaar wordt daarom extra in gezet op het voorkomen van ver nielingen, ook omdat steeds zwaar der vuurwerk in zwang is. Veel ge meenten in de regio doen mee aan de Zeeuwse campagne '|e hebt het zelf in de hand' voor een veili ge jaarwisseling. Zo is in Kapelle en Reimerswaal het carbidschie- ten aan banden gelegd en mogen vreugdevuren alleen op daarvoor aangewezen plekken en onder toe zicht worden onststoken. Die twee gemeenten hadden afgelo pen jaar een forse schadepost door vuurwerk. Kapelle maar liefst 30.000 euro. Ook Goes moest een bijna even hoge rekening betalen en zag de schade afgelopen jaarwisseling ver dubbelen ten opzichte van het jaar ervoor. In Reimerswaal surveil leert de politie extra om overlast door vuurwerk te voorkomen. Zij treedt op oudejaarsdag en in de nacht van oud op nieuw streng op tegen vandalisme en geweld. Ook het gebruik van geweld of hin deren van hulpverleners zal snel (door middel van snelrechtzittin gen) en zwaar worden bestraft. Rennen, rennen, rennen! Kom op, zet voor. Schie ten, schieten. Ja, Goal! In de bibliotheek van Heinkenszand speelden acht jon gens gisteren het spel FIFA 2011 op spelcomputer Wii. In de bibliotheken in Kapelle, 's-Gravenpolder en Sint-Annaland deden andere jongens - en een paar meisjes - precies hetzelfde. De vestigingen speelden namelijk tegen elkaar. „We houden deze Wii-battle al voor de vierde keer", vertelt Hanneke Ekkenbus van Bi bliotheek Oosterschelde. „Nor maal kunnen de kinderen op woensdagmiddag terecht in de Skoolzones om bijvoorbeeld een werkstuk te maken, maar nu is het vakantie. Om de kinderen toch wat vertier te bieden, hebben we dit evenement bedacht. We doen het tijdens elke vakantie." Volgens Bibliotheek Oosterschelde is een spelmiddag als gisteren niet alleen leuk. Gamen zou ook een positief effect hebben op de ont wikkeling van kinderen. Zo leren ze resultaatgericht werken, verwer ven ze strategisch inzicht en is het ook goed voor de oog-handcoördi- natie. „Natuurlijk is té veel gamen niet goed", stelt Ekkenbus. „Maar lekker anderhalf uur achter de computer op woensdagmiddag kan geen kwaad, hoor." Tijdens de eerste twee Wii-battles, waarbij dezelfde dorpen tegen el kaar speelden, werd het spel Mario Kart gespeeld, sinds de vorige edi tie staat FIFA 2011 op het program ma. „Voor de volgende keer moe ten we weer een ander spel beden ken", stelt Ekkenbus. De jongens vermaakten zich giste ren echter nog opperbest met het voetbalspel. Jason Liang en Tom Hoogesteger, allebei 11 jaar oud, gingen helemaal in het spel op. Zij speelden het eerste potje tegen 's-Gravenpolder en gingen met dwinst aan de haal 2-1. Jason was al één keer eerder van de partij, terwijl Tom bijna alle Jason (I) en Tom uit Heinkenszand juichen, nadat ze hebben gescoord tegen Wii-battles al heeft meegemaakt. Hij miste er nog maar één. „Het is gewoon hartstikke gezellig", zegt hij. [ason is het met hem eens. De gezelligheid is volgens hem de be langrijkste reden om mee te doen. „Nou, ik wil ook wel heel graag winnen, hoor", vult Tom aan. „Ge- m^m^ssss^xsiimsB/BsssB» door Wout Bareman terneuzen - De Zeeuwse afdelin gen van schippersvereniging Schut tevaer hebben een reddingsplan in de maak om de ondergang van de 150-jarige vereniging te voorko men. Schuttevaer dreigt in zwaar weer te komen door het wegval len van de rijkssubsidie van 75.000 euro en andere tegenvallers. Een contributieverhoging is onont koombaar en om het hoofdbe stuur en de directie daarbij een duwtje in de goede richting te ge ven, stelt de regio Zeeland nu voor de contributie voor varende schip pers vast te stellen op 325 euro per jaar plus - en dat is nieuw - nog eens 5 cent per ton tot een maxi mum van 6000 ton en die voor niet-varenden op 50 euro vast te stellen. De extra opcenten per ton worden afgedragen aan het hoofd bestuur. Regiocoördinator Jan de Vries: „We hebben drie jaar gele den al gepleit voor aanpassing van de contributie. Toen durfde het hoofdbestuur, bang voor ledenver lies, dat niet. Voordeel is dat het nu gaat om een voorstel van onder af We leggen het aan alle afdelin gen voor. Met de waarschuwing: gaat het niet door, dan is Schutte vaer over een paar jaar ter ziele." De schippersvereniging is momen teel ook betrokken bij de vorming van één gezamenlijke binnenvaart- organisatie. Dat gebeurt op ver zoek van minister Schultz van Hae- gen van verkeer en waterstaat. De onderhandelingen om te komen tot één belangenbehartiger verlie pen tot nu toe niet erg soepel. Vooral de sociaal-economische bonden en het Kantuur Binnen vaart waren daar debet aan. Voor zitter iohnny van Ijk van de afde ling Terneuzen: „De vraag is of Schuttevaer zich hierbij moet aan sluiten. Wij denken dat samenwer ken een goede zaak is, maar dat het ook van belang is dat wij onze eigen identiteit behouden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60