Fanatieke achterban houdt fractie alert! 181 zeeland CU-fractie bezorgd om toekomst kleine Schouwse brandweerposten Veel personeelswisselingen in de laatste jaren Dit jaar bestaan de lokale partijen op Schouwen-Duiveland tien jaar. Vandaag een portret van Alert! Nieuwjaarsduik strandje Dreischor w 3 2 1 1... GO! OOÖO PROFITEER NU VAN \^OE LAAGSTE PRIJZEN HP CARTRIDGES' donderdag 29 december 2011 LOKALE PARTIJEN 10 door Melita Lanting en Joeri Wisse Zorg voor het eiland. Het bewaken en bewaren van de ruimte, de rust, de natuur en de historie. Dat was en is een belangrijk onder deel van het gedachtengoed van Alert!. Een partij die door de huidi ge fractievoorzitter Jos Beije wordt neergezet als links van de WD met een vleugje CDA. „Dat betreft dan het gedachtengoed over het rentmeestersschap", zegt Beije. Alert! begon tien jaar geleden uit onvrede. „De afstandelijkheid van het toenmalig gemeentebestuur, het gebrek aan communicatie en het ontbreken van helderheid en transparantie", zegt Joost van Fe- lius. Hij is mede-oprichter en was lijsttrekker toen de partij voor de eerste keer meedeed aan de ge meenteraadsverkiezingen. Van Fe- Joost van Felius lius was zelf lid van de WD. Hij wilde voor die partij op de lijst maar kwam op een lage plaats te recht. Daar was hij niet tevreden mee en samen met onder andere Hans Koopman, Chris Schone- man, Han van der Made en Ed van Haveren werd Alert! opge richt. Het werd een succesverhaal. Meeliftend op de landelijke popu lariteit van lokale partijen kwam Alert! in de raad met drie zetels. Bovendien kreeg de partij de kans om een wethouder te leveren: Joost van Felius. Een avontuur dat na twee jaar abrupt eindigde met de val van het college naar aanlei ding van een flinke budgetover schrijding bij een archeologische opgraving in Zierikzee. Alert! is een partij die - naar eigen zeggen - de politiek dichter bij de mensen wilde brengen.Dat gebeur de door veel lokale thema's bij de kop te pakken. „Mondragon was zo'n thema. Het is nog altijd jam mer dat het niet gelukt is Mondra gon te behouden. Er lag een goed plan, een beperkt theater maar dat is afgeschoten op grond van Euro pese aanbesteding", zegt Van Fe lius. „Daar kan je je vragen bij stel len." Maar Alert! is ook altijd te gen bebouwing op het strand ge weest en voor het opstellen van een monumentennota. „Je kan het niet maken als je tot de top tien van de steden met monumenten behoort en geen monumentenbe leid hebt", zegt Van Felius. „Alleen is het dan wel jammer dat je nu ziet dat het CDA vooral met dit onderwerp aan de gang is en niet meer Alert!" Daarmee legt Van Felius een vinger op een zere plek, want hij heeft de partij in middels de rug toegekeerd. Hij her kent zich onvoldoende in de huidi ge koers, stoort zich aan de impul siviteit waarmee te pas en te on pas schriftelijke vragen worden ge steld en ziet met lede ogen aan dat oude strijdpunten zijn overgeno men door andere partijen. „Neem nu de geluidsoverlast in Malta. Een van de laatste vergade ringen hoorde ik de PvdA zeggen dat de weg verlegd moet worden. Dat wordt natuurlijk heel moei lijk, maar op zo'n moment ver wacht ik wel van Alert! dat ze iets zeggen over mogelijkheden van ge luidsschermen. Het is voor de mensen in die wijk een groot pro bleem. Die liggen wakker, als je niets meer doet verlies je kiezers." Huidig fractievoorzitter [os Beije vindt dat hij alleen de accenten heeft verlegd. „Ik probeer de loka le economie een goede stem te ge ven. Dat is in grote lijnen waarom Alert! bestaansrecht heeft", zegt hij. „Misschien winnen we daar wel stemmen mee." Beije denkt dat de huidige achterban geen moeite heeft met de verandering. „We hebben een redelijk fanatieke achterban. Ik krijg heel wat mail- tjes met vragen en opmerkingen. Hier moet je wat van zeggen, daar moeten we iets aan doen. Een deel van de achterban verwacht nog steeds dat je 'tegen' loopt te gillen. Maar wij zijn bestuurders, geen ac tiegroep." Electoraal gezien maakt Alert! geen geweldige ontwikkeling door. Na de eerste klapper (door vanuit het niets met drie zetels in de raad te komen) verloor de partij bij de volgende verkiezing stemmen. Alert! kwam op twee zetels. Een aantal wat gelijk bleef bij de laatste verkiezingen waardoor de partij wederom tot de oppositie werd veroordeeld. Een rol die Beije op een eigen manier invult. „Ik wil constructief meebesturen", zegt Beije. „Ik zoek nadrukkelijk samen werking. Je bent oppositiepartij, maar het is niet elke dag verkiezin gen." Op de vraag hoe collegiaal hij is aan het huidige college rea geert hij met een een stellig 'niet'. „Ik heb grote moeite met het feit dat een aantal keren een raadsvoor stel teruggestuurd moest worden, maar we zijn nog niet zover dat we zeggen dat het mooi is ge weest." Jos Beije Van de Alert!-ers van het eer ste uur is alleen Chris Scho- neman nog actief Niet meer op de voorgrond, maar hij is nog altijd betrokken bij het fractie- werk. „Erg actief', zoals fractie voorzitter Jos Beije zegt. „Ik krijg nog een paar mailtjes per week." Joost van Felius heeft zijn lidmaat schap inmiddels opgezegd en de oud-raadsleden Hans Koopman en Han van der Made zijn overle den. Door allerlei onvoorziene omstan digheden zijn er nogal wat perso neelswisselingen geweest in de af gelopen tien jaar. Het begon met de terugkeer van Joost van Felius in de raadsbankjes nadat hij was opgestapt als wethouder. Han van der Made maakte plaats voor hem. Bij de volgende verkiezingen keer de Alert! terug met twee zetels. Hans Koopman en Chris Schone- man keerden niet terug. Joost van Felius wel en naast hem kwam Jos Hoeijmakers. Bij de laatste verkie zingen werd Jos Hoeijmakers lijst trekker. Naast hem kwam Elzelien de Jong. Door persoonlijke om standigheden vertrok Hoeijmakers tussentijds en spoedig na hem ging ook Elzelien de Jong om per soonlijke redenen weg. De fractie bestaat nu uit Jos Beije (fractie voorzitter) en Co Eger. DREISCHOR - De kanjers gaan het water in, koukleumen blijven dik ingepakt op het droge. Voor de der de achtereenvolgende keer wordt op initiatief van de Reisterse Droomclub een Nieuwjaarsduik in het Grevelingenmeer gehouden. Net als de nieuwjaarsduik in Wes- tenschouwen mag ook deze duik het predikaat 'serieuze duik' voe ren. De Dreischorse nieuwjaars duik staat gepland voor 13.00 uur nieuwjaarsdag. De nieuwjaarsdui kers gaan vanaf het strandje aan het einde van de A. Oudsweg te water. Meer info: 0111-401901. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De fractie van de Christenunie binnen de gemeente raad van Schouwen-Duiveland maakt zich zorgen over de toe komst van de kleine(re) brand weerposten op het eiland. Dat blijkt uit vragen van de fractie aan het college van burgemeester en wethouders. De CU reageert met die vragen op berichten over de mogelijke slui ting van kleinere brandweerpos ten als gevolg van bezuinigingen die de Veiligheidsregio Zeeland de komende vier jaar door moet voe ren. In het eerste kwartaal van 2012 moet er een plan liggen dat duide- lijkmaakt waar binnen de organisa tie geld valt te 'verdienen'. In dat zelfde eerste kwartaal gaan de ge meentelijke brandweerkorpsen - dus ook de brandweer Schou wen-Duiveland - over naar de vei ligheidsregio. De CU-fractie wil daarom van het gemeentebestuur weten wanneer er precies gespro ken wordt over 'kleine posten'. Daaraan gekoppeld is de vraag hoe veel van dergelijke kleine brand weerposten er zijn op Schou wen-Duiveland én welke gevolgen de voorgenomen bezuinigingen binnen de veiligheidsregio hebben op de brandweerposten in kwes tie. De CU zegt verbaasd te zijn over de bezuinigingsberichten. „De brandweer is nog niet eens over naar de veiligheidsregio en er wordt al gesproken over een bezui niging van drie miljoen voor de ko mende vier jaar. Hoe kan het dat de veiligheidsregio gaat bezuinigen op een onderdeel dat officieel nog niet oVer is?" De CU wil ook van het college we ten in hoeverre de gemeenteraad én de brandweervrijwilligers' be trokken worden bij het eventueel sluiten van brandweerposten op het eiland. westslrate 1 1 1 NOG GEEN KLANT? BESTEL EENVOUDIG VIA DE WEBSITE. WWW.WESTSTRATE.NL!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58