241 sport Verhitte reacties na slechte kruising en ruwe duw Niels Mesu strandt in zicht haven Niets kan zieke veldrijder Niels Albert stoppen BEKERVOETBAL Ajax wordt zwaar gestraft voor het staken van de wedstrijd tegen AZ. Het duel wordt in zijn geheel overgespeeld, publiek mag er niet bij zijn en de Amsterdammers krijgen een boete. Vos blijft winnen software donderdag 29 december 2011 HEERENVEEN - Niels Mesu is er gis teren net niet in geslaagd het NK marathonschaatsen in de eerste di visie op zijn naam te schrijven. De Middelburger moest genoegen ne men met zilver. De titel ging op het kunstijs van Heerenveen naar Sjaak Schipper uit Medemblik. De wedstrijd kende een chaotisch verloop. De finale van de titelstrijd kende tot twee keer toe een her start, waardoor de rijders twintig extra rondes voor de kiezen kre gen. Valpartijen met letsel in de voorlaatste ronde en de laatste bocht naar de finish waren de oor zaak. Mesu, die samen met Ant- wan Tolhoek uit Yerseke meezat in een kopgroep die kansrijk leek, liet het na de tweede herstart niet op een massasprint aankomen. „Want na eerste herstart zat ik er in de finale niet goed bij. Daarom ben ik er na de tweede herstart twee rondes voor het einde vol in gevlogen. Die tactiek leek goed uit te pakken, maar honderd meter voor de finish werd nog achter haald. Balen dus", vertelde de zilve ren medaillewinnaar na afloop. Tolhoek baalde. Hij haalde de fi nish niet. „De pijp was leeg na al dat chaotische gedoe. Waardeloos want de eerste twee keren zat ik in de finale bij de beste twintig. Dat zou bijna zeker een mooie uitslag hebben opgeleverd." Op tweede kerstdag viel er ook al een succes te vieren voor de fami lie Mesu. Oudste broer Erwin reed toen op het NK in de topdivisie, het hoogste niveau in Nederland, naar een fraaie zesde plaats. Het spraakmakende incident in de Amsterdam Arena. door Johan Stobbe HEERENVEEN - Het ging in Thialf gisteren om de EK-tickets, maar vooral de duw die Ted-Jan Bloe men gaf aan Wouter Olde Heuvel was onderwerp van gesprek. „Schandalig, dit gedrag hoort niet." Kokend van woede stormt TVM-coach Gerard Kemkers over de tribunes van Thialf Op zoek naar scheidsrechter Bert Vegter. Kemkers bekeek even daarvoor de beelden van de duw die Ted-Jan Bloemen uitdeelde aan zijn pupil Wouter Olde Heuvel bij een moei lijke kruising. „Schandalig", her haalt hij. „Dit gedrag hoort abso luut niet op een ijsbaan thuis." Pro test volgt. Tegen de diskwalificatie, niet tegen duw. Even terug naar de race. Olde Heu vel begint sneller aan de 5 kilome ter, maar Bloemen komt ook op stoom. Waar de pupil uit het Frie se gewest steeds sneller gaat, gaan de rondetijden van Olde Heuvel omhoog. Na 3500 meter komt Ol de Heuvel met lichte voorsprong uit de binnenbocht. Hij gaat met een naar buiten en lijkt net voor Bloemen langs te kunnen. Die heeft echter meer vaart, schrikt en duwt Olde Heuvel van zich af Ruw en hard. Die weet genoeg en laat de rit lopen. „Je maakt zo'n ra re zwieper en raakt helemaal uit het ritme", legt hij na de rit uit. „Niet mijn fout. Ik kon er langs en was er langs. Ik zat al bijna tegen de boarding aan en krijg een duw. Je moet zo'n wissel samen oplos sen, maar niet op deze manier. Als hij me wil naaien, is het gelukt." Olde Heuvel is ook realist. „Ook zonder diskwalificatie had ik het EK niet gehaald." Even verderop is Bloemen zich van geen kwaad be wust. Hij is blij dat hij met Sven Kramer, )an Blokhuijsen en Koen foto Olaf Kraak/ANP door Ad Pertijs Ted-Jan Bloemen Verweij beslag heeft gelegd op een EK-ticket. Wel baalt hij dat hij de World Cup op de 5 kilometer mis loopt. „Ik had anderhalf, twee se conden sneller gekund, maar die wissel kost me veel tijd", stelt hij. Zijn ogen schieten vuur als de in druk wordt gewekt dat er bij de be wuste wissel voldoende ruimte was. „Ik kon er absoluut niet langs", zegt hij resoluut. „Ik kwam van buiten en hij reed vanuit de binnenbocht tegen me aan. Op dat moment moest ik me wel bescher men en hem wegduwen." Door alle ophef wordt bijna verge ten dat de EK-ploeg gestalte heeft gekregen. Sven Kramer was al zo goed als zeker en rijdt een relaxte 5 kilometer. Ook over het feit dat hij ploeggenoot ]an Blokhuijsen in zijn rit heeft kunnen helpen rich ting Boedapest. Ook Koen Verweij is erbij. Na een slechte eerste sei zoenshelft keert het goede gevoel langzaam terug. Hij mag naar Boe dapest. Net als Ted-Jan Bloemen. Na bestudering van de beelden wordt hij door scheidsrechter Veg ter niet bestraft. De diskwalificatie van Olde Heuvel blijft van kracht. Kemkers vindt de aanwijzing van Bloemen terecht. „Hij heeft heel goed gereden, maar moet hier wel op aangesproken worden." LOENHOUT - Alsof er over een maand niet ook nog een WK gere den moet worden in de duinen van Koksijde, zo gaan met name de Vlaamse veldrijders in deze donkere weken rond Kerstmis en Nieuwjaar tekeer. Zelfs halfziek vloog Niels Albert er gisteren in de Azencross van Loenhout vol in. „Dit soort klassiekers kun je ge woon niet laten liggen", sprak hij na zijn knappe zege in uitpuilende grensdorpje op serieuze toon. Wereldkampioen Zdenek Stybar en Sven Nys hadden het nakijken tegen de jongeman uit Baal-Treme- lo die met de antibiotica in zijn lijf van start was gegaan. Of Albert die twee daarmee vooral een ferme mentale tik had uitgedeeld in de aanloop naar het WK? „Vraag het hen zelf', antwoordde hij met een lach. Nys haalde er zijn schouders bij op. „Als ik iedere keer uit het wiel zou worden gereden, heb ik een mentaal probleem. Nu niet. We hebben allemaal wel eens wat." Albert was vooraf even bang dat het koutje dat hij maandag voelde opkomen, roet in het eten zou strooien. „Boven mijn neus zat al les dicht", duidde hij de probleem zone in zijn hoofd. De neusspray die hij voor de koers gebruikte, deed echter wonderen. „Alles ging open." In de wedstrijd gooide ver volgens Lars Boom alles voor hem open. De Brabander had stiekem gehoopt in Loenhout mee te strij den voor de zege, maar hij moest zich beperken tot de rol van stoor zender. Boom hoeft nergens naar te kijken en opende hard. Albert volgde, maar na enkele ronden had Boom moeite om het spoor te houden van de zieke Vlaming. „Ik ben minder technisch in die korte draaiingen en daardoor verloor ik steeds meters", zei Boom na af loop. Op de weg sloot hij het gat om vervolgens in het veld weer ge lost te worden. „Natuurlijk was ik bevreesd dat het te vroeg was om al te gaan, maar het kwam zo uit", stelde Albert. „De conditie was ge woon goed en er zat kracht in mijn benen." Marianne Vos won de veldrit voor vrouwen in Loenhout met gemak. Op ruime achterstand werd Daph- ny van den Brand tweede. De Bel gische Sanne Cant finishte als der de. Voor Vos was het de vijfde zege binnen twaalf dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54