Neuters bouwen al 33 jaar Bourgondische 2oI zeeland Zeeuws reddingsplan schippersvereniging regioagenda Standaard grote maten voldoen vaak niet aan donderdag 29 december 2011 De Neuters bestaan 33 jaar. Van de oprichters van destijds is alleen Remy Bun (links) nog actief, foto Peter Nicolai door Eugène Verstraeten vogelwaarde - In de carnavals- loods aan de Meridiaan in Hulst zijn op zaterdagmiddag altijd wel een paar leden van carnavalsvere niging de Neuters bezig met het bouwen van hun wagen. En nu ze ker. „Omdat we 33 jaar bestaan pakken we dit jaar uit met onze wagen... letterlijk dan, meer vertel len we er niet over", hult Rob Lam bert zich in raadselen. Er wordt wel gebouwd naar het thema van het carnaval in Hulst, 'Maok ta mee!', wil Lambert nog wel kwijt. Carnavalsvereniging de Neuters heeft op dit moment 23 leden en werd destijds opgericht in Vogel waarde. Daar hebben de leutlief- hebbers nog steeds hun thuisbasis in het tijdens de carnaval tot 'Neu- terscafé' omgedoopte horeca-eta- blissement Ons Vermaak. De naam van de vereniging zou, met een gevoel voor dubbelzinnigheid, eerst de Neukers worden. Lam bert: „Neuken in de betekenis van zeuren. Die term werd destijds in de streek nog vaker gebruikt dan nu. Maar uiteindelijk vond men het toch ongepast." Dus werden het de Neuters. Van de oprichters is nog één ie mand actief, Remy Bun. „Sterker nog", zegt Lambert, „hij heeft in 33 jaar slechts één optocht ge mist." Een jaar na de oprichting grepen de Neuters in 1980 al de eerste prijs bij de wagens. Minder leuk was 1992, toen de carnavals wagen in vlammen opging. Geluk kig pas na de carnaval. En 1999 was er dan wel weer een eerste prijs bij de loopgroepen. In de moeizame jaren 2005 en 2006 de den de Neuters alleen aan de op tochten mee als loopgroep. Wel donderdag 29 december axel Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, bil jarten, handvaardigheid; 14.00 uur: Bieden; De Holle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Het Trefpunt, 13.00 uur; Biljarten; breskens Goedertijt, 13.00 uur: Biljarten; Restaurant de Boeg, 19.30 uur: Bridge; cadzand Dorpskerk, 10.00 - 11.30 uur: Kijkdag oudejaarsveiling; 14.00 uur: Oudejaarsveiling; Sporthal, 20.00 uur: Pop rock coverband Whatever; cadzand- bad Sporthal, 10.00 - 17.00 uur: Kerstvakantie markt; clinge Malpertuus, 13.30 uur: Biljarten, gymnas tiek; graauw Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaar ten bieden; heikant 't Heike, 13.15 uur: Kaarten, volksdansen; hengstdijk Parochiekerk, 13.00 - 18.00 uur: Kerststal len tentoonstelling; hulst Reynaertcollege aan de Gildenstraat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hart patiënten; De Korenmarkt, 10.00 uur: Geheugentrai ning; 14.00 uur: Sjoelen; Kerststallen in kerk van Hengstdijk Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 9.30 uur: Kaartjes maken; 10.00 uur: koffie drinken; 14.00 uur: Zangclub nooit Gedacht, ein- dejaarsbingo; kloosterzande WZC Antonius, 10.30 uur: Viering in de ka pel; 14.00 uur: Zangers van Toen; koewacht JOK onderkomen in basisschool de Vlaswiek, 19.00 uur: Disco voor kinderen van 6 tot en met 10 jaar; 20.30 uur: Disco voor jeugd van 11 tot en met 15 jaar; lamswaarde Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; oostburg Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal; 14.00 uur: Sjoelen; Sportcentrum de Eenhoorn, 13.30 uur: Bridge; ossenisse Voormalige Willibrorduskerk, 14.00 -17.00 uur: Kerststallenexpositie; paal Café In 't Zicht der Schelde, 21.30 uur: Paal- se dijkjes party met dj. Roy; philippine De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; sas van gent De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; sint - jansteen De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Toneel; sluiskil Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljar ten,koersbal, line dance; spui De Drie Gehughten, 19.30 uur: Kinder bin go; terneuzen De Veste, 11.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken, soos, sjoelen, ca nasta; 16.30 uur: repetitie koor; 17.30 uur: Biljarten; 18.00 uur: Bridge; 19.00 uur: Knutselen; De Kameleon, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint 12-16 jaar; 19.30 uur: Tekenclub voor volwassenen; westdorpe WZC Het Verlaet, 10.15 uur: Bewegen op muziek; 13.30 uur: Sjoelen, handwerken. door Hans Tabbers met hun karakteristieke Volvo van 30 jaar oud. Het voertuig telt in middels al zo'n twintig verflagen. Ieder jaar komt er een nieuw kleur tje bij. Lambert: „Hij rijdt enkel nog met carnaval. Daardoor her kennen mensen ons. We zijn, en dat zeggen we zelf geen ontzet tend handige vereniging. Deson danks hebben we toch alle bouw technieken in huis. De vrouwen bekommeren zich elk jaar weer om de kleding." De laatste jaren zijn er wat enthousiaste jonge bou wers bijgekomen zodat de dub weer een stijgende lijn heeft inge zet. Al is dat in de einduitslagen nog niet te zien. „Meestal ver on deraan, maar nog nooit laatst in Hulst." De Neuters hebben geen activiteiten rond hun jubileum. „Maar er volgt ongetwijfeld na de carnaval een leuk uitstapje met de club. Dat doen we ieder jaar." Deze rubriek belicht Zeeuws-Vlaam- se bedrijven die een product maken of service leveren waarmee zij (in- terjnationale faam verworven heb ben, maar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande- ren gevestigd zijn. Vandaag: Willem van Bourgon dië. Willem van Bourgondië Willem van Bourgondië is een web site voor de levensgenieter, opge richt door Willem de Jonge uit Ter- neuzen, gevestigd op het huisadres Jacobsschelp 26. Op de site zijn drie winkels te vin den: de kledingwinkel, wijnverkoop en de kookwinkel. In de kledingwinkel zijn truien, ves ten, polo's en boxershorts te koop van eigen merk. De website is in november genomi neerd voor de Boost Award 2011 van de Junior Kamer Zeeuws-Vlaan- deren, maar de eerste prijs ging aan de onderneming voorbij. Zijn klant is de Bourgondi sche mens en met name de man. De uitbundige levensstijl van de levens genieter spreekt Willen de Jonge aan, was voor hem aanleiding van uit de Randstad terug te keren naar Zeeuws-Vlaanderen en begin dit jaar in Terneuzen zijn bedrijf te beginnen. Zijn website is zijn winkel. Die heeft, evenals zijn kle dingmerk, de toepasselijke naam Willem van Bourgondië. Voor de wat forsere man die van het leven geniet maar toch graag goed ge kleed gaat. Vrienden hadden een speciale broekenlijn opgezet. Zij kwamen met het idee van overhemden. Ook daarvoor geldt dat de stan daard grote maten vaak niet vol doen aan het model van de man die wel een grotere middelomvang heeft ontwikkeld, maar daarom nog geen bredere schouders heeft gekregen. Er is dus een markt voor zo'n aangepaste kledinglijn, was het idee. De ontwerper ging aan de slag, uit eindelijk niet voor overhemden, maar voor truien, vesten, polos en zelfs boxershorts. Volgens het recept van Willem de Jonge, dat het kledingstuk als gegoten moet zitten. Regionaal is gezocht naar breiers die de ontwerpen in pro ductie zouden kunnen nemen. „Het aantal breimachines in Euro pa is beperkt. In Sint Niklaas zit ten breiers, maar die leverden niet de kwaliteit die wij zochten. Het is Willem is zelf ook een echte levensgenieter. foto's Mark Neelemans tsmsm uiii inrnijniff door Wout Barcman terneuzen - De Zeeuwse afdelin gen van schippersvereniging Schut- tevaer hebben een reddingsplan in de maak om de ondergang van de 150-jarige vereniging te voorko men. Schuttevaer dreigt de komen de jaren in zwaar weer terecht te komen door het wegvallen van een rijkssubsidie van 75.000 euro en andere tegenvallers. Een contributieverhoging is onont koombaar en om het hoofdbe stuur en de directie daarbij een duwtje in de goede richting te ge ven, stelt de regio Zeeland nu voor de contributie voor A-leden (va rende schippers) vast te stellen op 325 euro per jaar plus - en dat is nieuw - nog eens 5 cent per ton tot een maximum van 6000 ton en die voor B-leden (niet-varen- den) op 50 euro vast te stellen. Die extra opcenten per ton worden vol ledig afgedragen aan het hoofdbe stuur. Regiocoördinator Jan de Vries: „We hebben drie jaar geleden al ge pleit voor aanpassingen van de contributie, maar toen durfde het hoofdbestuur er, bang voor leden verlies, niet aan. Nu is het onont koombaar. Voordeel is dat het nu gaat om een voorstel van onderaf. We leggen het aan alle afdelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50