PZCI 17 Zeeland Schippers houden vast aan spuisluis Droogdok drijft weer na berging DNA-boek van regio 20 en 21 ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 SCHUTTEVAER Wachttijden door lozen Belgisch oppervlaktewater onaanvaardbaar Brandweer naar containerbrand Bourgondische man kan bij Willem terecht Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl De Sandplaet al vóór officiële sluitingsdatum verlaten Donderdag 29 december 2011 door Wout Bareman TERNEUZEN - De binnenvaartschip pers zijn de wachttijden bij de slui zen van Terneuzen spuugzat. Het oponthoud ontstaat iedere keer als via het Kanaal Gent-Terneuzen het overtollige oppervlaktewater vanuit het Belgische achterland moet worden afgevoerd. Daarvoor worden, zoals na de regenval van een kleine twee weken geleden, steevast alle drie de sluizen ge bruikt. Ze zijn dan uren achtereen gestremd. De schippers eisen dat bij de bouw van de nieuwe zee sluis direct ook een spuikanaal of -sluis wordt aangelegd. Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Terneuzen van schippers vereniging Schuttevaer kreeg Rijks- waterstaatsvertegenwoordiger Eric Luca de nadrukkelijke boodschap mee het spuikanaal alsnog bij de onderhandelingen met de Vlamin gen in te brengen. Vorig jaar had een collega van Luca al de schip pers al toegezegd de kwestie door te sluizen naar zijn superieuren, maar dat leverde niets op. Luca: „De onderhandelingen met Vlaan deren verkeren in een eindsta dium. Begin volgend jaar wordt het definitieve besluit verwacht. Of het spuikanaal nog kan worden ingebracht, is de vraag. Het is nu al een heksentoer om de financie ring van de nieuwe sluis rond te krijgen..." Boze Terneuzense schippers stel den vast dat de nieuwe sluis voor al van belang is voor de haven van Gent. „Diezelfde Belgen zadelen ons op met wachttijden omdat hiin regenwater via de sluizen moet worden gespuid. Nou, dan moet hun zeesluis daar maar voor worden gebruikt. Dan kunnen wij gewoon schutten via de binnen- vaartsluis. Willen ze geen spuika naal betalen, dan moeten ze zo maar worden gestraft." Peter Scherpenisse, ook van Rijks waterstaat, maakte duidelijk dat Nederland de plicht heeft overtol lig water vanuit België af te voeren naar de Westerschelde. „Als Gent water aanvoert, moeten wij het af voeren; dat is onontkoombaar. Wij zouden ook graag een apart spuikanaal of een sluis hebben. Ie zou denken dat in de nieuwe situa tie de oude Middensluis daarvoor gebruikt zou worden, maar die ver dwijnt vermoedelijk." Scherpenisse verzekerde dat tij dens het spuien niet alleen de bin nenvaart wordt gedupeerd, maar ook de zeevaart. „Er wordt abso luut niemand bevoordeeld." door Wout Bareman sluiskil - Het gezonken droogdok van scheepswerf De Schroef op het kanaaleiland bij Sluiskil is weer boven water. Het zonk eind augustus en werd nu door de ber gingscombinatie Wagenborg Towa ge (Delfzijl) en DUC Diving (Urk) geborgen. Het dok van 96 bij 16,5 meter zonk, bleek uit nader onderzoek, na een technisch defect. Het lag 9 meter diep. Duikers constateerden bij een inspectie dat het oude droogdok bij het zinken zware schade opliep. Er werden twee gro ten gaten van ongeveer 6 bij 2 me ter en verschillende scheuren in de wanden vastgesteld. De bergingscombinatie stuurde het duik- en werkschip RAM van Due Diving naar Sluiskil en zette 12 bergers in, onder wie 5 duikers. De scheuren en de gaten werden afgedicht, waarna het dok met een groot aantal pompen en luchtzak ken weer boven werd gehaald. Het werd vervolgens naar Zijka naal D gesleept, waar het nu wacht op transport naar de sloper. Het wachten is op toestemming van Rijkswaterstaat. Over de eisen, die waterstaat stelt, wordt momen teel onderhandeld. TERNEUZEN - In de omgeving van de kinderboerderij aan de Evert- senlaan in Terneuzen hebben dins dagavond twee containerbrandjes gewoed. De brandweer kreeg om streeks 21.00 uur de eerste melding van een containerbrand aan de laan. De brand werd geblust door de container vol water te spuiten. Bij controle van het terrein stuit ten de brandweerlieden op een tweede brandende container. Ook die werd geblust. Er is zo goed ais zeker sprake van brandstichting. rowjwm—mini iiiTi'Tiiinim iii' ''iii HULST - Burgemeester Jan-Frans Mulder van Hulst overhandigt maandag het eerste DNA-boek van Zeeuws-Vlaanderen aan gede puteerde Sjoerd Heijning. Mulder doet dat als voorzitter van uwnieuwetoekomst.nl, het samen werkingsverband van gemeenten en bedrijfsleven dat de regio na drukkelijker op de kaart wil zet ten. Muider: „Net als de mens be schikt elke streek, elke stad en elk dorp over uniek celmateriaal (DNA). Het is de blauwdruk van een regio. Het geeft aan hoe je er woont, werkt en hoe de mensen er in het leven staan." Samen met échte Zeeuws-Vlamingen heeft uw- nieuwetoekomst de afgelopen maanden het unieke van Zeeuws-Vlaanderen in kaart ge bracht. Belangrijkste conclusie van alle on derzoek: Zeeuws-Vlaanderen is écht anders. Het Zeeuws-Vlaamse DNA-onderzoek is een verdieping van het Zeeuwse DNA, een initia tief en concept van de provincie. Het opgetakelde oude dok in Zijkanaal D van het kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47