p'l&fS De Sandt Plaet ligt er 2oI zeeland ff fSsSsSösr- Fruitteeltmuseum wil dubbel aantal donateurs SSSSISSfSS^^ sssssss- 1 IJ OP RIJ! UITBREIDING ZWIN Camping De Sandt Plaet, net buiten Retranchement, moet plaatsmaken voor meer natuur in 't Zwin. Al vóór de officiële sluitingsdatum ligt de camping er verlaten bij. donderdag 29 december 2011 1 IJ 1 M t E S T R B A K K R VERKRIJGBAAR BIJ MEESTERBAKKERS, tholen: Eendrachtsweg HA VEERE: Markt 24 VLISSINGEN: Singel 108 ZOUTELANDE: Langestraat 27 WARME BAKKER DICK BUNT L en ook bij deze EXTR.A ^esteinweg 3S j G* MIDDELBURG: Bliek 63B OF BESTEL OPL door Frank Balkenende kapelle - Het Fruitteeltmuseum in Kapelle wil het aantal dona teurs verdubbelen. Het museum heeft er nu 220. Gisteren begon tijdens de 'midwin terdag' in het Fruitteeltmuseum een nieuwe donateursactie. De middenstand werkt hier volop aan mee door kortingen of service aan nieuwe donateurs te verstrekken. Nieuwe donateurs krijgen een 'siepje' met fruit en waardebon nen van Kapelse ondernemers. „Het is geweldig dat de midden stand ons zo ondersteunt om draagvlak voor het museum te creëren. Aan de andere kant zou ie dere Kapellenaar die nog geen do nateur is het van het enige Fruit teeltmuseum in Nederland zich moeten schamen", zegt bestuurs lid Gommert Burger. Burgemeester Anton Stapelkamp gaf gisteren het goede voorbeeld door zich na een lezing over noten in te schrijven als donateur. De le zing trok een volle zaal. Zo'n tach tig mensen, overwegend dona teurs, woonden de lezing bij. www.fruitteeitmuseum.ni legd, maar het grote werk moet nog beginnen. De ver breding van de Zwingeul en de uitbreiding van het natuurgebied op Nederlands grondgebied staan pas in 2014 en 2015 op de rol. Het komende jaar zal in Ne derland vooral worden gebruikt om het (ontwerp-)in- passingsplan de noodzakelijke procedures te laten vol gen. In België staan ook pas volgend najaar weer wat wer ken op het programma. Het Agentschap Natuur en Bos hoopt in september te beginnen met de aanleg van vogeleilanden en een uitkijkplatform in een duin lichaam. Een extra platform zou bij het schrappen van de vlieg- kooi ook kunnen worden ingezet om het vogelleven door een ruit te volgen, stelden leden van de Vlaam se Vogelbescherming al. Bestuurslid Gommert Burger van het Fruitteeltmuseum in Kapelle vertelt over de nieuwe donateursactie tijdens de 'midwinterdag'. Met de uitbreiding van het Zwin en de to tale vernieuwing van het bezoekerscen trum in Knokke kiezen ook de Vlamin gen voor 'echte' natuur. De zuiderburen willen planten en dieren in 'hun natuurlijke habitat' laten zien en zweren de stalen kooien in het voorma lige vogelpark voorgoed af De provincie West-Vlaanderen twijfelt zelfs of ze nog wel een enorme vliegkooi met een overkapping van gaas aanlegt. Gouverneur Paul Breyne legde in okto ber nog uit dat de provincie de bezoekers van het Zwin de inheemse vogels van nabij moesten kunnen beschouwen. Maar intussen bekijken Brugse ambte naren of afzien van een 'helihaven' voor vogels toch niet beter is. De afgelopen maand zijn al wat (kikker)poelen aange- door door René Hoonhorst Enkele vaste gasten had den zich aanvankelijk voorgenomen de kerstda gen en - als het even kon oud en nieuw - nog in hun caravan of chalet op cam ping De Sandt Plaet door te bren gen. Maar uiteindelijk zagen ze er toch maar van af. De sloop van al lerlei behuizingen om hen heen zou de sfeer wat al te macaber ma ken. Kaarsjes zouden er waarschijnlijk genoeg zijn, al was het maar om dat de elektriciteit op de kampeer terreinen is afgesloten. „Het water is ook al afgesloten. Het zou voor gasten wel een erg Spartaanse ein- dejaarsweek worden als ze waren gebleven. Voor je plezier moet je hier dus niet meer zijn. De meeste vaste standplaatshouders pakten daarom na de zomer hun spullen. Na de herfstvakantie hebben ze al les wat voor hen bruikbaar was meegenomen", zegt Wilfred Jans sen. Janssen is beheerder op De Sandt Plaet, de camping net buiten Ret ranchement aan de rand van het Zwin. Het bedrijf moet verdwij nen voor uitbreiding en herinrich ting van het aangrenzende natuur gebied. Na lang onderhandelen heeft eigenaar Flor Vriends, die nog steeds op zoek is naar een be drijf om over te nemen of een loca tie om een nieuwe camping op po ten te zetten, zijn bedrijf overge daan aan de Nederlandse Staat. Op 1 januari 2012 is de camping of ficieel gesloten. Vriends geniet al van een vakantie in het buiten land, maar de activiteiten op het ruim vier hectare grote kampeer terrein (exclusief drie hectare na tuur) liggen na Nieuwjaar nog niet stil, meldt Janssen. „Alle contrac ten met de klanten zijn ontbon den. Een aantal standplaatshou ders heeft caravan of chalet opge haald en is naar elders vertrokken. Zo zijn een aantal gasten met hun onderkomen verhuisd naar de Bonte Hoeve op het Eiland onder Oostburg. Omdat ze daar iets van dezelfde sfeer als op De Sandt Plaet hopen te vinden én omdat ze daar met oudere caravans - mits in goede staat - terechtkonden." Een enkeling is met medeneming van verrijdbaar huis ook vertrok- Wilfred Janssen haalt met behulp van een kraantje grote betontegels van ken naar campings aan de over kant of elders in het land. Maar er zijn ook heel wat voormalige cam- pinggasten die geen heil zagen in een verhuizing. Die Sandt-Plaetgetrouwen wilden nergens anders ver blijven dan tussen Ret ranchement en het Zwin, hadden een caravan waarmee ze niet op andere terreinen terecht konden of een chalet dat niet zonder hoge kosten heropgebouwd kon wor den. De huisjes, waaronder echte vakantiepaleisjes, en caravans die nog op de terreinen van De Sandt Plaet staan, worden de komende maanden gesloopt door een er kend bedrijf. Die sloper zal op het laatst ook de asfalt weggetjes over het kampeer terrein opruimen. Maar bestrating op de standplaatsen - grindtegels, klinkers en allerlei andere sierbes trating - moet de campinghouder zelf opruimen. Die taak is dus over gedragen aan terreinbeheerder Janssen en een oud-werknemer van de camping. „Wij hebben nog wel tot augustus werk." Mensen die voor eigen tuin of oprit nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40