sport 29 Ids en Anni zijn gelukkige ouders donderdag 29 december 2011 SCHAATSEN Anni Friesinger en Ids Postma hebben een apart gezinsleven met hun dochter Josephine door Renze Lolkema JELLUM - Het is een doorsnee don derdagavond in Jellum, een ty pisch Fries lintdorp in de weilan den tussen Sneek en Leeuwarden. Buiten plenst het, binnen kunnen Ids en Anni ongestoord van een avond uit genieten zonder ge stoord te worden door wie of wat dan ook. Aan het hoofd van de dinertafel staat de kinderwagen, met daarin de paar maanden oude Josephine, hun trotse bezit sinds afgelopen zomer. Josephine geeft de ganse avond geen krimp, alsof ze be grijpt dat dit quality time is. Zo vaak zien 'heit und mama' elkaar namelijk ook weer niet. Vlakbij, schuin tegenover restau rant Jonker Sikke, woont Piet de Boer, vertelt Ids. Als oud-top- schaatser kent hij zijn klassiekers. De kortebaanlegende De Boer is in Friesland verkozen tot schaatser van de vorige eeuw, boven Rintje Ritsma en hijzelf, om maar een paar Friese helden uit het verleden te noemen. Logisch dat het deze avond over schaatsen gaat. Anni is in voorbe reiding op het EK allround van be gin januari, waar ze als analist Mart Smeets flankeert en Ids volgt het schaatsen nog steeds via de te levisie en krant. Ids: „Sven Kramer? Ik weet niet hoe het verder met hem gaat. Hij heeft nu twee keer verloren van Jorrit Bergsma. Die laatste keer was heftig. En als je een keer hebt verloren, geef je een volgende keer sneller op. Dat is iets mentaals. Hij heeft in de aanloop naar de Win terspelen in Vancouver geen enke le keer verloren, daarom was hij zo sterk. Maar zo'n nederlaag als laatst tegen Bergsma kan hard aan komen." Anni valt hem bij: „Een jaar eruit is enorm nadelig. Niemand is na melijk stil blijven staan, iedereen heeft zich doorontwikkeld. Op zich was zijn tijd laatst op de vijf kilometer tijdens de wereldbeker wedstrijden in Astana best goed, maar als je kijkt naar de rest, dan zie je veel progressie." Het bruggetje naar Josephine, de slapende parel deze avond aan de goed gevulde eettafel, is zo gesla,- gen. Met een drievoudig olym pisch kampioene als mama (die ook nog vijf keer de Europese titel won, drie wereldtitels allround, bo vendien wereldkampioene sprint werd en tot slot twaalf afstandswe reldtitels verzamelde) en een olym pisch kampioen als papa (ook Eu ropees en twee keer wereldkampi oen allround en drie keer goud op het WK afstanden) moet deze da me welhaast een schaatsster wor den. Ids: „Ach, mijn vader zei al tijd: 'Verwacht er maar niets van'." Inderdaad, dan kan het alleen maar meevallen. Anni: „Josephine heeft recht op twee nationaliteiten, Nederlands en Duits. Ze is geboren in Mep pen, net over de grens in Duits land. Ik spreek Duits met haar, of beter, Beiers. En Ids doet het in het Fries. Die tweetaligheid is al leen maar een voordeel. Mijn moe der is Pools, ik kan die taal perfect verstaan." De grote vraag rijst nu, voor welk land rijdt Josephine straks? Anni: „Haha, als er bij de Duitse bond dan nog steeds dezelfde leiding zit als nu, dan kan ze beter voor het gewest Friesland schaatsen. Er is te veel gebeurd tussen de huidige be stuurders en mij, met die mensen wil ik niets meer te maken heb ben. Ik heb niet eens een fatsoen lijk afscheid gekregen. Dat zegt al veel. Ja, in Thialf wel. Maar dat is geen Duitsland." Ids heeft, zoals bekend, een boer derij in Deersum, al net zo'n karak teristiek dorp als Jellum. En Anni vertoeft veel van haar tijd in het Oostenrijkse Salzburg, stad van de barok en burchten, van Mozart en van de permanente kerstmarkten. Dat klinkt als logistiek onhandig. Anni: „Ik ben zeventig procent van mijn tijd in Salzburg. Met Jose phine, natuurlijk. Natuurlijk ben ik ook regelmatig in Deersum, maar eerlijk gezegd heb ik extreem veel last van heimwee. Ik kan zelfs chagrijnig worden als ik te lang van huis ben. Ik beschouw Salz burg als mijn thuis ja. Mijn moe der woont daar ook." Ids: „Ik kan me daar best iets bij voorstellen. Als ik voor het schaat sen lang weggeweest was en we landden op Schiphol, dan vond ik het geweldig de weilanden weer te zien. Ik heb vrienden in Amerika die Friesland missen. Het blijft trekken." Anni: „Bij mij is het blijkbaar an ders dan bij andere mensen. En de mensen zullen er misschien wel wat van vinden, dat Ids en ik niet altijd bij elkaar zijn, maar bij ons functioneert het goed. Ik heb mijn vrijheid nodig, ik verveel me snel. Deersum is ongelooflijk mooi om te wonen, maar ik kan er niets aan doen, ik mis de stad ook. Het is on ze manier van leven, we hebben het altijd zo gedaan. Wij zijn geluk kig, leven goed en intensief En daar gaat het om." Bovendien kan Ids regelmatig de boel de boel laten in Deersum, hij heeft twee man in dienst van wie één parttimer. Als hij dat doet, is Salzburg zijn reisdoel. Anni: „Hij helpt me regelmatig met projec ten. Het lijkt namelijk of ik het nog drukker heb dan anders." Anni Friesinger is inderdaad nog steeds aantrekkelijk voor grote Duitse bedrijven. Ze speecht, ze is het gezicht van de zorgverzekeraar SDK, promoot het skeelermerk K2 en ontwikkelt thermische onder- kleding voor het sportmerk Medi- ma, om maar wat bezigheden te noemen. „Er zijn in Duitsland niet veel sportvrouwen die het grote publiek aanspreken. En ik doe het met plezier." Josephine veranderde natuurlijk hun leven. „Soms heb je wel eens een rotnacht", zegt Ids, „maar dat hebben we er graag voor over." An ni: „In al die maanden heb ik een nacht zonder Josephine geslapen, vanwege een klus in Duitsland. Maar dat doe ik liever niet weer, ik wist niet hoe snel ik thuis moest komen om haar te zien en te voe len. Alle clichés kloppen. Josephi ne is het mooiste dat er is." Ids: „Je kan nu al niet meer zonder." Anni Friesinger en Ids Postma met dochter Josephine aan de wandel op de kerstmarkt van Salzburg. foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29