In badpak, verkleed of 2oI zeeland Schippers eisen aanleg spuisluis SSS5SÖ-» '•sëssss5- ®SSSS. JïSSs-'r Zeeuws reddingsplan voor bedreigde schippersvereniging Schuttevaer NIEUWJAARSDUIKEN Op de eerste januari gaan de liefhebbers massaal L en ook bij deze EXTRA^ktosNA,nesteinweg 35 j SLUIZEN Wachttijden onaanvaardbaar w H nm mm. inr.rT—M.iMMm donderdag 29 december 2011 HMMBH MEESTERBAKKERS 2E JA AR OP RIJ! VERKRIJGBAAR BIJ: |EK meesterbakkeRSJ ^^•WesldilRsBca," J THOLEN: Eendrachtsweg HA VEERE: Markt 24 VLISSINGEN: SJnge! KM VUSSINCEN: A Of BESTEL OP: De nieuwjaarsduiken trekken steeds meer belangstelling. teerde in 1998 de nieuwjaarsdui ken. De felgekleurde mutsen zijn, zoals blijkt op internet, gewilde hebbedingetjes. De eerste duik in Nederland was overigens al in i960 in Zandvoort waar een stuk of zeven zwemmers moedig de kou trotseerden. Sindsdien is het evenement uitgegroeid tot een lan delijke traditie. Het aantal locaties is enorm toegenomen. Afgelopen jaar konden zwemmers op meer dan zestig plekken in den lande het koude sop kiezen, dit jaar staat de teller op maar liefst 89. Met een verwachte deelname van 36.000 zwemmers. Duikteam Zeeland zoekt het op 1 januari liever onder water met de 34ste nieuwjaarssnorkeltocht over 800 meter. Iedereen met een goed duik-of surfpak, masker en snorkel kan meedoen. Het is de bedoeling dat de deelnemers verkleed door Wout Bareman terneuzen - De binnenvaartschip pers zijn de wachttijden bij de slui zen van Terneuzen spuugzat. Het oponthoud ontstaat iedere keer als via het Kanaal Gent-Temeuzen het overtollige oppervlaktewater vanuit het Belgische achterland moet worden afgevoerd. Daarvoor worden steevast alledrie de sluizen gebruikt. Ze zijn dan uren achter een gestremd. De schippers eisen dat bij de bouw van de nieuwe zee sluis direct ook een spuikanaal of -sluis wordt aangelegd. Op de jaarvergadering van de afde ling Terneuzen van schippersvere niging Schuttevaer kreeg Rijkswa- terstaatsvertegenwoordiger Eric Lu- ca de boodschap mee het spuika naal alsnog bij de onderhandelin gen met de Vlamingen in te bren gen. Luca: „De onderhandelingen met Vlaanderen verkeren in een eindstadium. Begin volgend jaar wordt het definitieve besluit ver wacht. Of het spuikanaal nog kan worden ingebracht, is de vraag. Het is nu al een heksentoer om de financiering van de nieuwe sluis rond te krijgen." Boze Terneuzense schippers stel den vast dat de nieuwe sluis voor al van belang is voor de haven van Gent. „Diezelfde Belgen zadelen ons op met wachttijden omdat hun regenwater via de sluizen moet worden gespuid. Nou, dan moet hün zeesluis daar maar voor worden gebruikt. Dan kunnen wij gewoon schutten via de binnen- vaartsluis. Willen ze geen spuika naal betalen, dan moeten ze zo maar worden gestraft." Peter Scherpenisse, ook van Rijks waterstaat, maakte duidelijk dat Nederland de plicht heeft overtol lig water vanuit België af te voeren naar de Westerschelde. „Als Gent water aanvoert, moeten wij het af voeren; dat is onontkoombaar. Wij zouden ook graag een apart spuikanaal of een sluis hebben. Je zou denken dat in de nieuwe situa tie de oude Middensluis daarvoor gebruikt zou worden, maar die ver dwijnt vermoedelijk." Scherpenisse verzekerde dat tij dens het spuien niet alleen de bin nenvaart wordt gedupeerd door het oponthoud, maar ook de zee vaart. „Er wordt absoluut nie mand bevoordeeld." door Annemarie Zevenbergen Jaarlijks nemen tienduizenden mensen op 1 januari een ijs koude duik in het water. Ver kleed, in badtenue, duikpak of gewoon bloot. Hoe gekker hoe beter. Het gaat immers om de traditionele nieuwjaarsduik. Met muts en snert na. Ook op Walcheren trekken de kou de duiken steeds meer liefhebbers. Zo kunnen waterratten terecht in Vlissingen, Vrouwenpolder, Veere en Domburg. In Vrouwenpolder gaat het om 'skinny dipping' ofwel in je blootje te water. Bij Oranjezon duikt een aantal leden van de naturistische zwemvereniging Delta Natuur om 14.00 uur de golven in. 'Op eigen houtje', voegt voorzitter Kees Baan toe. „Het is een leuk idee, maar een beetje riskant. Er is geen reddingsbrigade of iets dergelijks in de buurt. Echt een particulier initiatief, voor eigen risico. Als het verder uitgroeit, is het misschien aardig om dit als vereniging op te pakken. Maar zo ver is dat nu nog niet. Ze doen het nu voor de vier de of vijfde keer. Er komen ook le den van andere verenigingen. Zelfs een paar uit Brabant heb ik ge hoord." In Domburg gaan de badderaars wel georganiseerd te water. Surf- vereniging Rockypoint heeft sa men met strandpaviljoen Noord- duine, Sportshop Domburg en de Domburgse Reddingsbrigade de vijfde nieuwjaarsduik georgani seerd. Kozen afgelopen jaar 160 duikers het zilte nat, dit jaar wordt reke ning gehouden met 250 deelne mers. Oranje Unoxmuts en erw tensoep geven extra kleur en warmte. De organisatie looft een prijs uit voor de best verklede dui ker. De opbrengst, 2,50 euro per duik, gaat naar de Domburgse Red dingsbrigade. De nieuwjaarsduik is op het strand bij Noordduine. In schrijven vanaf 12.30 uur en vanaf 14.00 uur het water in. Ook in Vlissingen kunnen zwem mers hun hart ophalen. De tradi tionele nieuwjaarsduik is om 13.30 uur bij Boulevard Evertsen. Ook hier is de worst- en soepfabrikant van de partij met muts en snert. De oer-Hollandse fabrikant adop- door Wout Bareman terneuzen - De Zeeuwse afdelin gen van schippersvereniging Schut tevaer heeft een reddingsplan in de maak om de ondergang van de 150-jarige vereniging te voorko men. Schuttevaer dreigt in zwaar weer te komen door het wegval len van de rijkssubsidie van 75.000 euro en andere tegenvallers. Een contributieverhoging is onont koombaar en om het hoofdbe stuur en de directie daarbij een duwtje in de goede richting te ge ven, stelt de regio Zeeland nu voor de contributie voor varende schip pers vast te stellen op 325 euro per jaar plus - en dat is nieuw - nog- eens 5 cent per ton tot een maxi mum van 6000 ton en die voor niet-varenden op 50 euro vast te stellen. De extra opcenten per ton worden afgedragen aan het hoofd bestuur. Regiocoördinator Jan de Vries: „We hebben drie jaar gele den al gepleit voor aanpassing van de contributie. Toen durfde het hoofdbestuur, bang voor ledenver lies, dat niet. Voordeel is dat het nu gaat om een voorstel van onder af We leggen het aan alle afdelin gen voor. Met de waarschuwing: gaat het niet door, dan is Schutte vaer over een paar jaar ter ziele." De schippersvereniging is momen teel ook betrokken bij de vorming van één gezamenlijke binnenvaart- organisatie. Dat gebeurt op ver zoek van minister Schultz van Hae- gen van Verkeer en Waterstaat. De onderhandelingen om te komen tot één belangenbehartiger verlie pen tot nu toe niet erg soepel. Vooral de sociaal-economische bonden en het Kantoor Binnen vaart waren daar debet aan. Voor zitter Johnny van Ijk van de afde ling Terneuzen: „De vraag is of Schuttevaer zich hierbij moet aan sluiten. Wij denken dat samenwer ken een goede zaak is, maar dat het het ook van belang is dat wij onze eigen identiteit behouden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20