Meer klachten over zwaar vuurwerk Zeeland Terwijl ik er zelf niet van hou' POLITIE Meldingen van overlast zijn gelijkmatig verspreid over Walcheren Fruitteeltmuseum almanak wil meer donateurs """y" Kabinet WALCHEREN 18 en 19 22 X 7 'l' V S zaterdag 31 december van 9.00 - 17.00 uur s x on am s te houden als ze niet op heterdaad worden betrapt, stelt Vis. In een woning aan het Lunet in Oost-Souburg is gisteren illegaal vuurwerk aangetroffen. Een 19-jari- ge bewoner is verhoord en het vuurwerk is in beslaggenomen. Vuurwerk mag officieel alleen wor den afgestoken op oudejaarsdag vanaf 10.00 uur 's ochtends tot twee uur na de jaarwisseling. Van daag begint de losse verkoop van vuurwerk. Vuurwerk mag ver kocht worden op de laatste drie da gen van het jaar. Rens en Iris Petiet verkopen in de laatste drie dagen van december vuurwerk vanuit hun fietsenwinkel. Vandaag is het weer zover. foto Ruben Oreel Tip? redactie@pzc.nl kapelle - Het Fruitteeltmuseum in Kapelle wil het aantal dona teurs verdubbelen. Het museum heeft er nu 220. Gisteren begon tij dens de 'midwinterdag' in het Fruitteeltmuseum een nieuwe do nateursactie. De middenstand werkt hier volop aan mee door kortingen of service aan nieuwe donateurs te verstrekken. Nieuwe donateurs krijgen een 'siepje' met fruit en waardebonnen van Kapel- se ondernemers. www.fruitteeltmuseum.nl Die Goesenaar heeft nooit een ge heim gemaakt van zijn afkeer van het huidige kabinet. Hij vreesde al het ergste Wen WD, CDA en PW vorig jaar de koppen bij elkaar sta ken en kort daarop zakte hij weg in een diepe depressie toen de minis ter-president in spe Mark Rutte kraaide dat er gewerkt werd aan een regeerakkoord waarbij rechts Neder land de vingers zou aflikken. Van de weeromstuit begon hij zich weer jong, links en progressief te voe len. Een sensatie die weldadig aan deed. Maar intussen werken de maatrege len van het kabinet wel door: lasten verzwaringen, caviapolitie, zware be zuinigingen op kunsten en natuur en 130 km per uur op de autosnelweg. Vroeger nam die Goesenaar het niet zo nauw met de maximum snelheid. Sinds de invoering van de verrui ming houdt hij zich evenwel nauw keurig aan 120 km per uur. Als stil protest. Elk jaar in december bouwt Rens Petiet zijn fietsenwin kel om tot vuurwerkwinkel. Vandaag begint hij weer met de verkoop. In drie dagen gaat er zo'n 12.000 kilo vuurwerk over de toon bank aan de Lange Noordstraat. Al zeventien jaar is Petiet een van de grote verkooppunten op Wal cheren. Hij begon er ooit mee om dat zijn oom en tante het ook de den, tientallen jaren geleden. „Toen ik mijn fietsenwinkel be gon, zei mijn vader: 'Weet je wat je moet doen in december, vuu- werk verkopen, da's heel leuk'." En pa Petiet had gelijk, lacht Rens. Want het is dan wel bikkelhard werken - „Op oudjaar houden we het zelf maar amper vol tot twaalf uur" - maar ook heel gezellig. In de winkel serveren Rens en zijn vrouw Iris ook oliebollen, erwten soep, glühwein. „Er zijn klanten die maken er echt een uitje van." Zelf steekt Rens net na midder nacht toch ook nog vuurwerk af. „Dat verwachten ze van me. Ik ver koop het en steek het af, maar ei genlijk hou ik er niet eens van. En het is nog slecht voor het milieu ook. Maar ja, als ik het niet ver koop, doet een ander het wel." En in de maand december worden er toch weinig fietsen verkocht. Souburgse kerk krijgt er steeds meer vrienden bij Bleker had Zeeuwse natuur beter moeten beschermen Donderdag 29 december 2011 zwaardere knallen waar mensen over klagen. „Die vallen natuurlijk het meest op en mensen ervaren die eerder als overlast." De toename van het aantal klach ten blijkt onder meer uit het flin ke aantal meldingen dat binnen komt via het e-mailadres vuurwerkoverlast@politie.zee- land.nl. Dat is speciaal voor dit doel geopend bij het begin van de vuurwerkcampagne op 12 decem ber. Tot nu toe zijn daar dertig mel dingen op ontvangen. „Ik vind dat best veel. Je merkt in ieder geval dat het een lagere drempel is. Men sen willen overlast wel melden, maar bellen doen ze niet zo snel." De klachten zijn over heel Walche ren verspreid. Er zijn geen plaat sen met opvallend meer of minder klachten. „In Middelburg en Vlis- singen komt het natuurlijk wel vaak voor, maar er zijn ook dor pen waar klachten vandaan ko men", legt Vis uit. „Mensen den ken dan al snel aan Arnemuiden, maar dat zit vooral in hun hoofd; het valt daar de laatste tijd erg mee." Ook uit de rest van de pro vincie komen klachten binnen en ook daarvoor geldt dat er geen plaatsen zijn waar veel meer of minder overlast voorkomt. Gaat het om echt zwaar vuurwerk, dan wordt het regionaal milieuteam in gezet; andere klachten worden doorgegeven aan de wijkagent. De politie heeft tijdens de surveil lance extra aandacht voor het voor tijdig afsteken van vuurwerk. Dat moet vooral preventief werken. Aanhoudingen voor het afsteken van vuurwerk zijn niet verricht. Het is ook lastig om mensen aan Tip? walcheren@pzc.nl door Maurits Sep MIDDELBURG - Het afsteken van zwaar vuurwerk zorgt voor meer klachten. Bij de politie wordt dit jaar in de aanloop naar de jaarwis seling vaker geklaagd door mensen dat in hun buurt zware knallen zijn te horen. Volgens Mirja Vis van de politie Zeeland zijn er dit jaar meer klach ten over vuurwerk dan vorig jaar. Maar 2010 was dan ook een rustig jaar, merkt zij daarbij op. Het gaat dit jaar ook nadrukkelijk om donderdag 29 december,van 130 *21.00 uur 'X -Vx? vrijdag 30 december van 8.30 - 21.00 liur Volop voorraad, dagelijkse aanvoer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17