iolcuba Cubanen mogen nu zelf bedrijfjes oprichten en huizen en auto's verko pen. De hervormingen sinds 'broer' Raül Cas tro aan het roer staat lijken een verlichting. Maar in de praktijk ver andert er voor het gros van de bevolking hele maal niets. De repressie neemt zelfs toe. Cubaanse amnestie teleurstellend donderdag 29 december 2011 Verlichting schone schijn HAVANA - De paus komt volgend jaar, dus Cu ba laat bijna 3000 gevangenen vrij. Maar in tussen zijn er wel weer drie dissidenten op gepakt. „Het ziet er plotseling niet goed uit", verzuchtte Elizardo Sanchez van de Cubaan se Mensenrechtencommissie gisteren tegen de Spaanstalige El Nuevo Herald uit Miami. Eerder was hij nog voorzichtig positief, na de aankondiging van president Raül Castro dat 2900 gevangenen snel amnestie krijgen. 2500 van hen zijn vrijgelaten, maar gisteren werden plots weer drie dissidenten opge pakt. Een van hen is Ivonne Malleza Galano, die eerder dit jaar opviel door enkele gewaag de straatprotesten. De arrestatie van het drietal is andermaal een teken dat er van minder repressie in het communistische land geen sprake is. „Ter wijl criminelen en enkele politieke tegen standers worden vrijgelaten, worden drie mensen opgepakt die slechts een vreedzaam politiek protest hielden", zegt Sanchez. President Raül Castro kondigde de amnestie zaterdag aan, kort nadat het Vaticaan bekend had gemaakt dat paus Benedictus XVI ko mende lente een bezoek aan Cuba brengt. Dissidenten als Sanchez waarschuwen ech ter dat de vrijlating niet heel veel voorstelt. „Er zitten nog steeds tussen de 70.000 en 80.000 gevangenen vast in Cuba." Daarbij zat slechts een handjevol vrijgelatenen om politieke redenen vast. In 2011 zijn tot nu toe 3327 mensen om poli tieke redenen opgepakt, tegen 2074 in 2010. „Die worden meestal weer snel vrijgelaten", zegt Sanchez. „Je moet het zien als intimida tie en speldenprikjes tegen iedereen die kri tiek uit." Z ie je dat terrasje daar?" Fran cisco (51) wijst naar een wat armoedig koffiehuis aan de overkant van de straat. „Een particulier café, dat hebben we hier een halve eeuw niet gezien." Zelf werkt hij als kelner in een heel wat fraaier café aan de Malecón, de befaamde kustboulevard van de Cubaanse hoofdstad. Op zijn terras, net als het gros van de hore ca in Havana staatseigendom, trotseren toe risten de zilte wind om mojito's te drinken en naar salsamuziek te luisteren. Het terras je verderop is vrijwel leeg. „Ze zijn geen echte concurrentie voor ons", zegt Francisco, „want zij mogen hun inkom sten zelf houden, ons geld gaat naar hem." Met de hand aan zijn kin bootst hij de baard van Fidel Castro na. Hij begint te fluis teren, want kritiek op het regime blijft ris- kant.'„Het zou mij verbazen als onze companeros daar het gaan redden. Dat we nu een eigen bedrijf op mogen zetten klinkt leuk, maar in de praktijk is het moeilijk." Sinds Raül Castro in 2008 het roer overnam van zijn broer Fidel voert het regime een se rie opvallende hervormingen door. Vorig jaar gaf Castro 178 beroepen vrij voor parti culier ondernemerschap, variërend van res tauranthouder tot clown. En sinds enkele maanden mag er ook in auto's en huizen worden gehandeld zonder inmenging van de staat. Het zijn de meest radicale verande ringen in het land waar ondernemerschap lang een vies woord was en marktwerking gelijk stond aan verraad aan de revolutie. De hervormingen zijn echter hard nodig, want Cuba verkeert in een staat van perma nente crisis. Met de val van het IJzeren Gor dijn viel de jaarlijkse miljardensteun uit de Sovjet-Unie weg. De economie stortte volle dig in en heeft zich niet van die klap her steld. Officiële cijfers zijn moeilijk te verkrij gen, maar naar schatting 90 procent van de Cubanen leeft in armoede. Het gemiddelde maandsalaris is nog geen twintig dollar. Het is vrijwel onmogelijk om van dat geld rond te kunnen komen, waardoor er een levendi ge zwarte markt is ontstaan. „TXvintig jaar geleden had iedereen geld, maar was er niets te koop. Nu liggen de schappen weer vol, maar heeft niemand geld", luidt een gevleugelde Cubaans wijs heid. Ondanks de crisis houdt het regime vast aan het communistische model van een staatsgeleide planeconomie met gratis on derwijs en gezondheidszorg voor iedereen. Dat model is onhoudbaar geworden. Ooit was het land een Iandbouwgigant, nu moet Co If van Mexico Havana het 80 procent van het voedsel importeren. De Cubanen zelf hopen na decennia van ge brek en armoede vooral dat hun levensstan daard erop vooruit gaat. Of dat laatste gaat gebeuren, is echter maar de vraag. Elizardo Sanchez, voorzitter van de Cubaanse Mensenrechtencommissie en een van de voornaamste dissidenten, noemt de veranderingen een 'farce'. „Voor de overgrote meerderheid van de Cubanen verandert er niets. En-daarbij: we kunnen nu een broodjeszaak beginnen, maar wat haalt dat uit? Een land wordt niet beter van het verkopen van broodjes." Cuba-expert Ted Henken van de Universi teit van New York noemt de hervormingen 'onvoldoende', al ziet hij ze wel als een stap in de goede richting. „Alle 178 toegestane on dernemingen zijn erg kleinschalig en slechts een handvol is niet gericht op overle ven alleen. Coöperaties en groothandelaren zijn intussen nog steeds niet toegestaan. Als de regering niet doorzet, zal hoogstens een minderheid van de Cubanen gaan profite ren." Castro wekt ook bezorgdheid door zijn aan kondiging i,s miljoen ambtenaren te willen wegbezuinigen. In Cuba werkt zo'n 80 pro cent van de bevolking voor de staat en werk lozen krijgen drie maanden een uitkering. De eerste ontslagronde van 500.000 man, die eerder dit jaar was gepland, is uitgesteld. De jonge private sector kan het massaont slag niet verwerken. Ook jonge Cubanen, de beoogde onderne mers van de toekomst, zijn er niet gerust op. In de wijk El Vedado, waar i9de-eeuwse herenhuizen herinneren aan prerevolutio- naire chic, verzamelen zich iedere avond honderden jongeren op straat om te praten, gitaar te spelen en te drinken. „Ik word er niet goed van", zegt de 23-jarige Félix, stu dent boekhouding aan de Universiteit van Havana. „We verdienen niks en hebben geen mogelijkheid om te sparen. Hoe moe ten we een bedrijfje opzetten of een auto ko pen?" Hij krijgt bijval van Ramón (34): „Om te profiteren, moet je familie in Miami hebben die je geld stuurt. Het is volkomen willekeurig." Volgens Ramón zouden de hervormingen op termijn zelfs nare bijwerkingen kunnen hebben. „In de praktijk kunnen alleen Cuba nen met geld iets met de hervormingen. Die worden alleen maar rijker, wij blijven achter." Hij glimlacht en fluistert: „Het ont staan van zo'n bovenklasse kan Fidel in 1959 toch nooit hébben bedoeld." De naam van de auteur wordt niet vermeld in ver band met zijn visum Atlantische Oceaan CUBA Er mag sinds kort vrijelijk in auto's worden gehandeld. Liefhebbers hoeven echter niet bang te zijn: de Ameri kaanse klassiekers zullen nog lang niet uit het straatbeeld van Havana verdwijnen. zie onze website:buitenland Video toont bijzondere auto's in de straten van Cuba JAMAICA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10