zeeland 129 voor Vaarzon Morel Druk Veiligheidsregio is 'niet kies' 'Hoeveel lammetjes zitten er in die buik?' tijdens restauratie Gezicht op de Haven van Yerseke Kerstevenement in Westkapeile Windmolen mag niet in kom van St.- Maartensdijk woensdag 28 december 2011 dij van Middelburg in het jaar 1913, ter gelegenheid van honderd jaar Koninkrijk der Nederlanden. Philippine had een werk laten ma ken met mosselen als thema, Yerse ke belichtte de oesterteelt. Na af loop kocht de toenmalige wethou der Van Harmeien het schilderij en hing het op in de boeren schuur, waar hij een dancing run de. De schuur brandde af, het schil derij werd uit de vlammen gered en cadeau gedaan aan Yerseke. „Aan de linkeronderkant zijn nog resten roet gevonden die aan deze brand herinneren", merkt Kloezen op. Het is maar één van de aantastin gen, want met het schilderij is be paald niet zachtzinnig omgegaan. Toen het doek van zijn vaste plek boven de lambrizering werd ge van Yerseke. foto Willem Mieras haald, kwam er zomaar zeven vier kante meter bij. Een enorme lap lucht was, bij gebrek aan ruimte, zonder enige scrupules weggevou- wen. Aan de bovenkant vouwde het werk om een balk aan het pla fond heen en om dat passend te maken was er een inkeping in ge maakt. Al vóór de restauratie was door on derzoek met infraroodapparatuur gebleken dat Gezicht op de Haven van Yersekeongetwijfeld met de beste bedoelingen maar zonder enige vakkennis, overgeschilderd is. De vrouw die met een mandje in het water staat, is daar mis schien een goed voorbeeld van. „We hebben duidelijk kunnen zien dat ze vier ogen heeft", zegt Kloezen. Het vermoeden bestaat zelfs dat de vrouw er later in is ge schilderd, omdat ze geen oesters, maar mosselen in haar mandje heeft. Ook zijn in het origineel de meerpalen niet zo vierkant, de gol ven minder grof en de meeuwen kleiner. Grootste domper van de voorbije drie maanden was toch wel de ont dekking van de plamuur die is ge bruikt om de craqueléscheurtjes te vullen. Het zorgde voor extra werk, vertraging in de voortgang van de restauratie en hogere kos ten. „Het vervelende was dat het pas tijdens het schoonmaken aan het licht kwam", zegt Kloezen. „We komen 6000 euro tekort op de begroting. Het is lastig om dat geld bijeen te sprokkelen, omdat veel overheden, stichtingen en par ticulieren al bijgedragen hebben." Restauratrice Monica Martens maakt de plamuur nu schoon met een combinatie van ossengal en ei witten. Als dat gedaan is, worden de scheurtjes gevuld met een gel die door warmtewerking in het craquelé wordt vastgezet. De grootste uitdaging voor Mar tens is misschien wel om het schil derij te restaureren, zonder dat het er als nieuw uitziet. „Je moet wel kunnen zien dat Gezicht op de Ha ven van Yerseke honderd jaar oud is, we willen geen botox-behande- ling voor Vaarzon Morel", zegt Kloezen. Het Oosterscheldemuseum in Yerse ke is gedurende de wintermaanden gesloten. De restauratie is naar ver wachting in het voorjaar voltooid. Kinderen aaien een lammetje in de Schaapskooi. foto Willem Mieras door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Dat ze lammetjes mochten aaien, vonden de meeste kinderen al heel bijzonder, giste ren in de schaapskooi in Heinkens- zand. Maar dat ze ook konden kij ken naar lammetjes die nog in de buik van hun moeder zaten, von den de meeste jongens en meisjes bijna ongelooflijk. Dierenarts J. Nap was gisteren aan wezig tijdens de eerste van vijf lammetjesdagen. Door middel van een echo bekeek hij ter plaatse of een schaap al dan niet zwanger was. „Ja, hoor, deze is in verwach ting", riep hij zo nu en dan, waar na een hoop kinderen en volwasse nen zich rondom het kleine schermpje verzamelden. Tot teleurstelling van veel kinde ren waren de lammetjes niet altijd heel duidelijk te zien. „Deze zwan gerschap is al behoorlijk ver", stel de Nap toen een jongetje hem vroeg hoeveel lammetjes er in de buik van moeder schaap zaten. „Dat betekent dat de lammetjes he lemaal in elkaar zitten. Het is dan onmogelijk om ze te tellen." De vraag wanneer de dieren het le venslicht zullen zien, kon hij geluk kig wel beantwoorden. „Dat zal er gens begin februari zijn." De lammetjesdagen, die voor het eerst worden gehouden sinds de schaapskudde werd overgenomen door schapenboerderij De Schaaps kooi, trapten gisteren af met be hoorlijk veel publiek. Behalve lammetjes kijken en aai en, konden de kinderen gisteren ook pony rijden en kijken hoe de wol van schapen wordt gespon nen. De lammetjesdagen duren tot en met zaterdag. Elke middag staat er wel iets speciaals op het program ma. Zo vertelt Marjan Bosgoed morgen en donderdag over het le ven van een herder met schapen op de bloemdijken. Schilder Kees Bruines werkt donderdag en vrij dag een een schapenportret. Zater dag worden de schapen die deze winter binnep blijven, geschoren. Q www.schapenboerderij.nl WESTKAPELLE - Het Polderhuis in Westkapeile houdt vandaag van 13.00 tot 17.00 uur een Kerstevene ment. De paardentram maakt re gelmatig een rondje door het dorp vanaf het Polderhuis. Voor volwas senen en kinderen is er ook een zoektocht in het dorp. Tijdens de- door Maurit5 Sep VLISSINGEN - De directeur van de Veiligheidsregio Zeeland gaat zijn boekje te buiten met zijn stelling dat Vlissingen en Middelburg niet kunnen weigeren om veel meer te betalen voor de brandweerzorg. Dat vindt Rijnco-Jan Suurmond van het CDA in Vlissingen. Volgens directeur Ronald de Meij van de VRZ moeten Middelburg en Vlissingen samen 900.000 euro per jaar meer gaan betalen en is 'weigeren geen optie', omdat het een wettelijke plicht is een veilig heidregio te hebben en betalen. Suurmond neemt er aanstoot aan dat De Meij publiekelijk zegt dat Vlissingen dat niet kan weigeren. „Chantage is een groot woord, maar ik ben diep ongelukkig met de manier waarop dit gebeurt. Hij heeft al piketpalen geslagen, voor dat met ons is gesproken. Hij gaat niet over ons geld, daar gaan wij als gemeenteraad over." Bovendien, en dat steekt Suur mond zo mogelijk nog meer, heeft de Veiligheidsregio Zeeland nog niet eens een goedgekeurde begro ting voor 2012. „Laat De Meij zich daar maar zorgen over maken. Om dat er nog geen goedgekeurde be groting is, staat de Veiligheidsregio onder toezicht van de provincie. En omdat er nog geen begroting is, heb ik geen inzicht in de nood zaak van een hogere bijdrage. De Meij noemt nu al een bedrag, ik niet. Ik wil eerst cijfers zien, dan kunnen we daarna praten over de oorzaak, over een oplossing en ver volgens over een bedrag. Het is niet kies om nü al te roepen dat er geen andere keuze is." Suurmond benadrukt dat hij aan het einde van zo'n proces best be reid zou kunnen zijn alsnog die 4,5 ton - met Middelburg samen 9 ton - te betalen. „Als dat voor de veiligheid van onze inwoners no dig is, zodat er een goede brand weerzorg blijft, dan wel. Maar mis schien zijn daar ook wel andere op lossingen voor." De hogere bijdrage voor Vlissin gen en Middelburg is een uitvloei sel van een herverdeling van de brandweerkosten over de dertien gemeenten. Sommige gaan dus ook minder betalen. Suurmond: „Onze stadsgewestelijke brand weer heeft altijd op een hoog ni veau gestaan. Ik zou het niet te recht vinden als wij daarvoor nu fi nancieel gestraft worden." Hij verwijst naar het besluit van de Vlissingse raad uit december 2009 over de VRZ. „Wij hebben als raad gesteld dat de financiering niet gewijzigd kan worden zonder instemming van alle gemeentera den, dat de kwaliteitseisen van de brandweerzorg gelijk moeten blij ven én dat de kosten voor Vlissin gen niet mogen stijgen. Op 12 ja nuari hebben we weer een com missievergadering. Dan stellen we dit zeker aan de orde." ze tocht is de grote vuurtoren open voor bezoek (13.00-r6.00 u). Ook korenmolen de Noorman is open. In het museum wordt een demon stratie 'blokjes bakken' (babbe laars) gegeven en een demonstra tie schelpen schilderen. SINT-MAARTENSDIJK - Aan de Sport- laan in Sint-Maartensdijk mag geen 29 meter hoge windmolen ko men. Dat hebben burgemeester en wethouders besloten. Het verzoek om de turbine te mo gen bouwen, is ingediend door een ter plaatse gevestigd bedrijf. De onderneming wil daarmee in een deel van de eigen energiebe hoefte voorzien en zo een steentje bijdragen aan het milieu. Dat het college van B en W van de gemeente Tholen wil geen mede werking verlenen, is niet heel ver rassend. Het gaat immers om een stek in de bebouwde kom, met woningen op relatief korte afstand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 65