Westenschouwen maakt 261 zeeland Peiling over plan autovrij Havenplein 'Zwembandjes' geven extra energie Schouws Jeugdorkest speelt in Ridderkerk FRISTE VERSEJAARSFEESTJE 'Het Friste Versejaarsfeestje', ofwel de nieuwjaarsduik in Westenschouwen op 1 januari 2012. De organisatie verwacht enkele honderden aanmeldingen. Aanvang 15.00 uur. HERINRICHTING Werkgroep in actie Gezamenlijke oudejaarsdienst Open avond bij meditatiegroep Vier tips binnen na overval supermarkt Avondje aprés ski op de schaatsbaan Nieuwjaarsreceptie in het dorpshuis Woninginbraken in Oud-Vossemeer Polar Bear Swim Club woensdag 28 december 2011 door Piet Kleemans door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De nieuwe werkgroep herinrichting - een samenwer kingsverband van een aantal on dernemers in de Zierikzeese bin nenstad - gaat de mening peilen van ondernemers in het stadshart over de plannen voor het autovrij maken van het Havenplein. De werkgroep zegt met de peiling te komen naar aanleiding van sig nalen uit ondernemerskringen. „Zoals u misschien wel weet is de beslissing al gevallen bij de ge meente om het Havenplein auto vrij te maken. Nu komen er steeds meer reacties vanuit de onderne mers dat zij het hier niet mee eens zijn." Nog niet zo lang geleden klonk vanuit de kring van binnenstads- ondernemers ook al kritiek op het mogelijk autovrij maken van het Havenplein. De gemeente Schou- wen-Duiveland hoopt door het au tovrij maken een aantrekkelijk loopstraten-winkelgebied te kun nen creëren in het historische hart van de monumentenstad. In een brief aan de gemeente vorige BURGH-HAAMSTEDE De PKN-kerken hervormd Burgh, hervormd Haamstede en gerefor meerd Haamstede houden zondag 31 december een gezamenlijke Oudejaarsdienst. De dienst wordt gehouden in de gereformeerde kerk aan de Platboslaan in Haam stede. Thema is 'De schatkamer van je hart'. Voorganger ds. Ineke de Heer. Aanvang 19.30 uur. SOMMELSDIJK De meditatiegroep Sommelsdijk houdt maandag 2 januari een open avond. Behalve het doen van medi tatieoefeningen worden tijdens de bijeenkomsten ervaringen uitge wisseld. Dit seizoen staat de Upa- nishaden - het toppunt van wijsbe geerte - centraal. De open avond is van 20.00 tot 22.00 uur in het Koets huis aan de Van Gorcumstraat 22. SINT JANSTEEN De politie heeft vier tips binnenge kregen over de overval op de Spar-supermarkt in Sint Jansteen af gelopen vrijdag. De meldingen wor den op dit moment nagetrokken. Eén van de drie daders is opgeno men op een beveiligingscamera. Het beeld is door de politie ver spreid. Ook is een deel van het kenteken bekend van de vluchtauto: 64-XV-. maand sprak een aantal winkeliers hun angst uit voor wat zij betitel den als 'een spookplein' in de win ter. Bezoekers van Zierikzee wil len, zo wordt betoogd, best een stukje lopen maar als ze dagelijkse boodschappen doen willen ze de auto het liefst zo dicht mogelijk bij de winkel kunnen parkeren. Als dat niet meer kan blijven de klan ten weg, vrezen de middenstan ders. De aan het Havenplein geves tigde Spar-supermarkt verwacht dat rond de 80 procent van de 'au toklanten' (zo'n 40 procent van de supermarktbezoekers) dan uit gaat wijken naar elders waar men de auto wél dichtbij de supermarkt kan parkeren. De werkgroep herinrichting voor ziet ook problemen voor minder- validen. „Voor hen is het straks niet meer te doen om de binnen stad in te komen." De werkgroep wil van de onderne mers weten of ze kiezen voor een autovrij Havenplein alleen in de zomer of ook in de wintermaan den. De werkgroep herinrichting vraagt de binnenstadsonderne mers voor 4 januari te reageren op de enquête. 'i 'iiNiwiiii 'in in t nut ZIERIKZEE De horeca van het Havenplein en winkeliersvereniging Neptunus houden morgen een aprés-ski- avond in de overdekte schaatsbaan in het centrum van Zierikzee. Van 19.00 tot 22.30 uur wordt er 'foute' wintersportmuziek ge draaid. De kunststof schaatsbaan staat nog tot en met Oudejaarsdag op het Havenplein. NOORDGOUWE De dorpsraad Noordgouwe-Schud- debeurs en de Stichting Driekonin- genkerk houden vrijdag 6 januari een gezamenlijke nieuwjaarsrecep tie in het dorpshuis in Noordgou- we. Inwoners van Noordgouwe en Schuddebeurs worden getrakteerd op een optreden van Endrik en Jan- nekee. De nieuwjaarsreceptie be gint om 18.30 uur. OUD-VOSSEMEER Inbrekers hebben op tweede kerst dag hun slag geslagen in Oud-Vos- semeer. Er werd ingebroken bij wo ningen aan de Hofstraat en de Cor- nelis Frankenstraat. De inwoners misten bij thuiskomst sieraden, computerapparatuur en een came ra. Ook elders in Zeeland sloeg het dievengilde toe tijdens de kerstda gen. De politie meldt inbraken in Terneuzen en Oost-Souburg. Het is Zeeland's grootste en volgens organisato ren Piet-Jan Landegent en Jeroen Rotte nog steeds groeiende nieuwjaarsduik. Het duo is druk bezig met de laat ste voorbereidingen voor de zes tiende editie van het 'friste verse- jaarsfeestje bie d'n trap' ofwel de nieuwjaarsduik van Westenschou wen. Een duik met een internatio naal tintje, want er doen dit jaar ook buitenlanders aan mee. Het begon ooit met een handjevol dapperen, maar het aantal deelne mers aan het jaarlijkse ritueel groeide jaar na jaar. Vorig jaar stormden bijna 500 enthousias telingen het ijskoude water bij het Westenschouwse strand in. Dat de Westenschouwse nieuwjaarsduik' uit zou groeien tot de grootste van Zeeland konden Rotte en Lande- gent niet bevroeden. Zij constateren dat de belangstel ling voor het inwijden van een nieuw jaar door een duik te ne men in zee nog steeds groeit in po pulariteit. Zij verwachten dat er zich dit jaar weer meër mensen zullen melden voor het festijn dan vorig jaar. Het weer is een belang- W inters vet. Het is veel men sen een doorn in het oog, maar de extra kilo's zijn volgens de organisatoren van het 'friste ver- jaarsfeestje bie d'n trap' bij de nieuwjaarsduik juist een pré. „Zwembandjes geven je extra ener gie en vergroten je uithoudingsver mogen." Deelnemers aan de nieuwjaarsduik wordt aangeraden in de aanloop naar de duik stevige winterkost als een stamppot te eten. Daarmee kunnen de brood nodige reserves opgebouwd wor den. Geleidelijk wennen aan de te verwachten kou kan door de da gen voor de duik de douche steeds ZIERIKZEE - Het Schouws Jeugdor kest slaat haar vleugels uit. Zater dag 7 januari 2012 werkt het mu ziekgezelschap in de Boezemkerk in Ridderkerk-Bolnes mee aan een nieuwjaarsconcert. Aan het con cert leveren ook dwarsfluitiste Ma rijke Teeuw en organist |an Peter Teeuw een bijdrage. Het Schouws Jeugdorkest is opge richt in 2002. Marien Stouten nam begin 2003 de leiding op zich. Met veel inzet en enthousiasme wordt regelmatig gestudeerd in de mu ziekkamer van de familie Stouten. Het orkest geeft veelvuldig concer ten en maakte meerdere CD's. Ma rijke Teeuw speelt al vanaf jonge rijke factor en dat lijkt dit jaar in het voordeel van de twijfelaars. De weerprofeten voorspellen een aan gename tien graden voor zondag. De nieuwjaarsduik -2012 in Westen schouwen gaat daarmee niet de boeken in als een van de koudste, maar eerder als een van de warm ste edities. De animo voor de nieuwjaarsduik is breed. Heel breed. Jong en oud doet er aan mee en de aanmeldin gen voor het festijn komen ook niet alleen uit Nederland. De orga- De allereerste nieuwjaarsduik ooit vond in 1920 plaats in het Canade se Vancouver. Het was een initia tiefvan de Polar Bear Swim Club. In 1960 was het Ok van Baten burg die het fenomeen nieuwjaars duik in Nederland introduceerde en wel in Zandvoort. Anno 2011 is de nieuwjaarsduik in Scheveningen de grootste van Ne derland. Hoeveei nieuwjaarsduiken er zijn in Nederland is niet precies bekend. Het zijn er in ieder geval meer dan 50. een graadje later te zetten. Strand wandelingen of joggen door de duinen kan ook geen kwaad om al vast aan de buitentemperatuur te wennen. „We zijn geen kou ge wend. De meeste tijd van de dag brengen we door in heerlijk ver warmde kantoren en huizen." Nieuwjaarsduikers wordt verder aangeraden zich door middel van vaseline te wapenen tegen de kou. „Neem een voorbeeld aan de pinquïns. Zij hebben geen last van het ijskoude water door een vet- laagje. Smeer jezelf dus royaal in, dan dringt de kou minder snel door in je lichaam", is de goede leeftijd dwarsfluit. Ze kreeg les van Dirkje van der Kooy en Annema- rie Rijkée. Jan Peter Teeuw is kerk organist in Ridderkerk. Ook geeft hij regelmatig concerten, zowel als solist als als koorbegeleider. Van zijn hand verschenen diverse bun dels met orgelmuziek bij uitgeverij Cantique en uitgeverij Willemsen. Het programma van het nieuw jaarsconcert is divers: klassieke meesterwerken, populaire compo sities, een orgelimprovisatie op ver zoek, samenzang. Het concert begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Wel is er bij de uitgang een collecte voor de on kosten. nisatie verwacht 'nieuwjaarsdui kers' uit onder meer Zwitserland, België en Duitsland. De nieuwjaarsduik Westenschou wen heeft van sponsor Unox het predikaat 'serieuze duik' gekregen. Daarvan zijn er in Zeeland in to taal zes. De Reddingsbrigade Wes tenschouwen houdt tijdens het evenement een oogje in het zeil en dweilband 'Liever ier as tuus' zorgt voor vrolijke klanken op het strand. De nieuwjaarsduik wordt zoals altijd gehouden op het strand ter hoogte van 'de Trap-Ro- tonde'. Bezoekers wordt geadvi seerd te parkeren op het grote ter rein bij De Punt. Via het strand is dan een wandeling van tien minu ten voldoende om het duikfeestje te bereiken. Parkeren bij de Roton de kan ook, maar de ervaring leert dat dat toch niet kinderachtige plein binnen de kortste keren bomvol staat. De route staat aange geven met borden p.nj.duik. In schrijven voor de nieuwjaarsduik kan tot op het allerlaatste mo ment, maar de organisatie prefe reert inschrijving vooraf via een mailtje naar info<s>nieuwjaarsduik- westenschouwen.nl. Wie meer wil weten kan kijken op; www.nieuwjaarsduikwesten- schouwen.nl. raad van de organiserende Stich ting Nieuwjaarsduik Westenschou wen. Alles wat 'uitsteekt' krijgt het sneller koud. Dus vragen handen, voeten, neus en hoofd extra aan dacht. Verder wordt aangeraden om het lichaam vóór de duik goed op temperatuur te houden door continu in beweging te blijven. Na de duik is het zaak het wellicht fors afgekoelde lijf weer zo snel mogelijk op 'bedrijfstemperatuur' te brengen. Hetgeen inhoudt dat het raadzaam is je zo snel mogelijk na de duik droog te (laten) wrij ven en meteen droge én warme kleren aan te trekken. MEEST GELEZEN Drukte in bos en op strand Dierenasiel heeft geen geld Ruit huis kapot door vuurwerk EN VERDER Bekijk het weblog van Ali Pankow en Esme Soesman over cultuur. www.pzc.nl/cultuurdichtbij TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in het album www pzc.nl/foto www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62