binnenland 15 11.000 omslag kost natuurlijk tijd' stipreizen.nl Personeel gevangenis weerlegt rapport Weekers: WOZ wordt openbaar r^e"ai STIP woensdag 28 december 2011 mensen zijn er werkzaam in het gevangeniswezen. Volgens de Arbeidsinspectie heeft ruim 90 procent van hen regelmatig met agressie te maken. 'Natuurlijk moeten we de signalen serieus nemen, maar ik ben het niet eens met de stelling dat er overal van alles mis is' Bert Koops, voorzitter van de groepsondememingsraad Gevangeniswezen zie onze website:binnenland Inspectie: 'Het gevangenisper soneel test elkaar op hardheid' UTRECHT - De Arbeidsinspectie con stateert dat de bescherming van ge vangenispersoneel tegen agressie en werkdruk de afgelopen jaren niet is verbeterd. Uit controles bij 39 inrichtingen bleek dat er in 31 gevangenissen iets mis was met de werkomstandigheden. Het percen tage - 79 procent - is een verslechte ring ten opzichte van hetzelfde on derzoek in 2008, toen bij 63 pro cent de werkomstandigheden niet in orde waren. Het ministerie van Veiligheid en justitie meldt in reac tie op het rapport van de Arbeids inspectie dat de maatregelen die de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) de afgelopen jaren nam om agres sie en werkdruk terug te dringen, juist erg succesvol zijn geweest. Dat blijkt volgens het ministerie uit onderzoek onder personeel. De Arbeidsinspectie controleerde dit jaar op maatregelen tegen agressie van gedetineerden en bezoekers, ongewenst gedrag tussen perso neel onderling en werkdruk. Vol gens de inspectie mag echter niet worden geconcludeerd dat bij alle 11.000 medewerkers in gevangenis sen zaken niet in orde zijn. Ruim 90 procent van het personeel heeft volgens de inspectie regelmatig met agressie te maken; van gedeti neerden maar ook tussen collega's onderling, zoals intimidatie en dis criminatie. Gevraagd naar de algemene tevre denheid krijgt het werk in de ge vangenissen een ruime 8 als rap portcijfer, zo blijkt uit een enquête van onderzoeksbureau Internet- spiegel, waar bijna 7000 werkne mers aan deelnamen. Op het ge bied van werkdruk is de score vol doende. Gevangenispersoneel is al leen slecht te spreken over de in formatievoorziening en de com municatie. Rinco van der Baan, die met zijn Buro Acting wekelijks agressietrai ningen geeft door het hele land, constateert dat er grote verschillen bestaan tussen de diverse inrichtin gen. „Maar de gevangenissen zitten ook midden in een veranderingstraject dat nog tot 2020 loopt. Het is on zin dat er te weinig gedaan wordt aan bestrijding van agressie, maar het kan natuurlijk altijd beter", constateert hij. „Dat de overheid de hand op de knip houdt, is na tuurlijk ook een niet te onderschat ten factor." De agressietrainer leidt de duizen den gevangenismedewerkers op in 'verbale judo', het goed leren com municeren met de gedetineerden. Doel is om recidive te voorkomen. De gedetineerde moet volgens die werkwijze meer zijn verantwoor delijkheid leren nemen, opdat her haling van het plegen van een mis drijf wordt voorkomen. „De harde hand werkt nu eenmaal niet, zo weten we uit ervaring", aldus Van der Baan. „Maar wat ik tegenkom in de gevangenissen, zou ik willen omschrijven als een positieve om slag. Dat kost natuurlijk tijd." een kentering. Die vindt haar oor sprong in de modernisering van de werkwijze in de gevangenissen. Deze is onder meer gericht op de zogenoemde Motiverende Bejege ning; gedetineerden worden meer aangesproken op hun verantwoor delijkheden. En die persoonsge richte aanpak moet ertoe leiden dat minder wetsovertreders terug keren in de cel. „Dat vraagt een omschakeling in de werkwijze van bewaarders. Je moet gedetineerden nu meer aan spreken op hun gedrag." Ondanks die aanpassing zijn de meeste be waarders volgens Koops tevreden met het werk. Een onderzoek onder de bijna 11.000 werknemers in de gevange nissen wijst dat ook uit. Gevangenispersoneel spreekt gedetineerden tegenwoordig steeds meer aan op hun eigen verantwoordelijkheden. foto Koen Suyk/ANP den haag - De WOZ-waarde van woningen, bedrijfsgebouwen en monumenten wordt opènbaar. Daarnaast wordt een nieuw model taxatieverslag met meer informa tie al per 1 januari aanstaande inge voerd. Staatssecretaris Frans Wee kers (Financiën) heeft dat gisteren geschreven in een brief aan de T\veede Kamer. Huizenbezitters krijgen met een openbare WOZ-waarde meer inzicht in de waarde van hun eigen woning. De WOZ-waarde is van belang voor belastingen als de onroerende zaak belasting (OZB) en de watersys teemheffing, maar ook voor het vaststellen van het eigenwoningfor- fait in de inkomstenbelasting. Wee kers hoopt dat zijn plannen leiden tot meer acceptatie van de WOZ-waarde en minder bezwaar schriften. Voor hij het wetsvoor stel naar de Tweede Kamer stuurt, vraagt Weekers met het oog op pri vacyaspecten nog wel advies aan het College Bescherming Persoons gegevens (CBP). :binnenhnd Zwnëtspecjj Wiiaa'SlÜ boeKe« hotetin o ook te •stenen' Emirates I Gosta Prijnn p.p. oh.» 2 pen. pet kwncf/hut ad. CiUmitertenfonds/resetveringskoslen De kortingen rijn reeds verwerkt m de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5