Met EK moet 2012 top Directeur Veiligheidsregio 'niet kies' 281 zeeland Camere Rhetorica smeekt 'de zegen van de Heer' af Betalen met t-tag ook mogelijk in parkeergarages in Middelburg In december 2009 ging in Middelburg de Voetbal Experience open. Dit jaar liep het bezoekersaantal licht terug, maar de verwachtingen voor het EK-jaar 2012 zijn hooggespannen. Veiling boeken over Zeeland in bibliotheek door Theo Ciele Een dief wil zijn 'eerlijk gestolen geld' terug van de nonnen. Ook de tuin man en de politie maken aanspraak op de buit. foto Camile Schelstraete door Edy de Witte sint jansteen - De Camere van Rhetorica Sint-Jan ten Steene gaat met de komedie 'Met de zegen van de Heer' weer op de christelij ke toer. Twee jaar geleden voerde de toneelvereniging met veel suc ces 'Nonnen en mirakels' op. Het nieuwe stuk in drie bedrijven van Karei Eens staat onder regie van Twan Pollet. Twaalf leden van Sint Jan brengen het blijspel op de planken. Het ver haalt het reilen en zeilen van de nonnen in de Congregatie van Sint Jan. Deze kleine kloosterge meenschap dreigt failliet te gaan. Moeder overste roept haar mede zusters samen om een oplossing te zoeken als Lewie, de tuinman, bin nenkomt met een koffer die ie mand over de kloostermuur heeft gesmeten. Als deze koffer vol geld blijkt te zitten, denken de zusters de oplossing voor hun problemen gevonden te hebben. Dit is even wel buiten Roberto en Gustaffo ge rekend, de twee gangsters die het geld gestolen hadden en tijdens een achtervolging met de politie de koffer over de kloostermuur gooiden. Lewie vindt dat hij als 'eerlijke vinder' recht heeft op het geld. Als ook de politie zich in de zaak mengt, wordt het wel heel erg druk in het klooster. Verwarring en hilariteit alom. Wie krijgt uiteindelijk 'de zegen van de Heer'? Zaterdag 14 januari is de première van het blijspel in de Wa rande in Sint Jansteen. Verdere speeldata: zondag 15 januari (De Warande), vrijdag 20 en zaterdag 21 januari (de Halle Axel), zaterdag 28 en zondag 29 januari (Den Dul- laert Hulst). De aanvang is telkens 20.00 uur behalve de matineé op 29 januari in Den Dullaert, deze begint om 14.30 uur. Kaarten a 7 euro zijn online te re serveren via www.toneelsteen.nl. Kinderen tot 12 jaar betalen de helft. middelburg - Ook in parkeergara ges aan het Scheldeplein in Vlissin- gen en in de Geere en Kousteense- dijk in Middelburg kan binnen kort met een t-tag worden betaald. Na de positieve reacties vanuit Ter- neuzen en garage de Fonteyne in Vlissingen zijn de gemeenten Mid- Op de foto terwijl je de EK-beker van 1988 vasthoudt. Wie wil dat niet? Conservator van het Nationaal Voetbalmuseum Paul Martens schrikt zichtbaar als directeur Sven van Rijswijk dit ideetje uit de losse mouw schudt. „Zetten we wel een bewaker naast", stelt Van Rijswijk hem ge rust. Juichende bezoekers met de beker boven het hoofd of niet, 2012 moet hoe dan ook een topjaar worden voor wat tegenwoordig voluit heet: Het Nationaal Voetbalmuseum Voetbal Experience. Rondom het Europees Kampioen schap voetbal in Polen en Oekraï ne bedenken Martens en Van Rijs wijk een heel programma. „Ik wil vooral meer doe-dingen in en om het gebouw", zegt Van Rijs wijk. In de kerstvakantie is er de competitie kerstkopballen: wie het vaakst een bal op zijn hoofd kan la ten stuiteren is de winnaar. Een va riant op het balletje hoog houden. De komende zomer moet het gaan gonzen van de activiteiten. Zoals het een conservator betaamt, denkt Martens niet in experience-, maar meer in museale termen. „We hebben hier echt alles van-het EK 1988. Dat gaan we extra uitlich ten. Het is tenslotte de enige keer dat Nederland een prijs won. Ver der is er informatie over de landen die aan het EK 2012 meedoen en over de geschiedenis van het EK sinds het eerste toernooi in i960", somt Martens op. Er staan nog wel een paar zaken op Martens' ver langlijstje. Hij heeft goede hoop dat hij de herinneringsmedaille krijgt die bondscoach Rinus Mi- chels in '88 ontving. Van Rijswijk rekent erop dat het voetbalmuseum/voetbalexperience in dit EK-jaar de kaap van de 200.000 bezoekers gaat nemen. Dit jaar staat de teller op 140.000, iets minder dan in het eerste jaar. De zakelijke markt gaat volgens Van Rijswijk nog altijd goed. Daarbij moet je denken aan organisaties als Arduin die de vestigingen van Zeeland Attracties op het Zep-ter- rein afhuren. Naast het voetbalmu seum is dat Mini Mundi. Een expositie als over Faas Wilkes, delburg en Vlissingen overtuigd van de meerwaarde om met het apparaatje voor auttomatische tol- betaling van de Westerschelde te betalen. Overigens kunnen auto mobilisten ook contant of met een pinpas blijven betalen via een par keerautomaat. Een van de aanwinsten van dit jaar: Paul Martens krijgt de gouden schoen van Ajax-speler Theo Janssen voor in het museum. De Voetbal Experience werd in de cember 2009 officieel geopend door Guus Hiddink op het Zepter- rein in Middelburg. Het heeft een 'kijk'-deel, met reli kwieën, beeld en geluid uit het voetbalverleden en een 'doe'-deel (schieten, slalom, sprinten, etc.). Een jaar later werd de naam uitge breid tot Nationaal Voetbalmu seum Voetbal Experience. Volgens opgave van Zeeland Attrac ties bezochten in 2010 150.000 mensen het voetbalmuseum; dit jaar waren er 140.000 bezoekers. Naast het voetbalmuseum beho ren familie- en miniatuurpark Mini Mundi, de beklimming van de Lan ge Jan, indoorspeeltuin Bambini en het piratenpark en zeeaquarium Ar senaal tot Zeeland Attracties. de voetballegende uit de jaren vijf tig, trekt juist de echte voetballief hebber, de fijn proevers. „Ook ver zamelaars komen dan een kijkje nemen", zegt Paul Martens, cura tor van het voetbalmuseum in Mid delburg. En dan is er de speciale aandacht voor het Duitse nationa le team, die dit jaar zorgde voor extra aanloop van oosterburen. Maar om die 200.000 te halen is meer nodig dan alleen het lokken van Duitse Mannschaftfans en Hol landse fijnproevers. Zo krijgen alle KNVB-leden, ruim één miljoen mensen, een gratis kaartje dat ze kunnen benutten als ze een beta lende bezoeker meenemen. En dan krijgt het voetbalmuseum ook nog nieuwe buren. Als alles meezit opent dit jaar de Music Hall haar deuren, een grote evene mentenhal voor beurzen en optre dens. Hiervan verwacht Van Rijs wijk een positief effect op de be zoekersaantallen van zijn eigen on derneming: „Toen het Zep werd ge bouwd, werden wij gezien als de kers op de taart. Probleem was dat er geen taart was." De Music Hall vormt in zijn ogen die taart. www.voetbalexperience.nl Voetbalmuseum woensdag 28 december 2011 Z VOETBALMUSEUM door Maurits Sep vlissingen - De directeur van de Veiligheidsregio Zeeland gaat zijn boekje te buiten met zijn stelling dat Vlissingen en Middelburg niet kunnen weigeren om veel meer te betalen voor de brandweerzorg. Dat vindt Rijnco-Jan Suurmond van het CDA in Vlissingen. Volgens directeur Ronald de Meij van de VRZ moeten Middelburg en Vlissingen samen 900.000 euro per jaar meer gaan betalen en is 'weigeren geen optie', omdat het een wettelijke plicht is een veilig heidsregio te hebben en betalen. Suurmond neemt er aanstoot aan dat De Meij publiekelijk zegt dat Vlissingen dat niet kan weigeren. „Chantage is een groot woord, maar ik ben diep ongelukkig met de manier waarop dit gebeurt. Hij heeft al piketpalen geslagen, voor dat met ons is gesproken. Hij gaat niet over ons geld, daar gaan wij als gemeenteraad over." Bovendien, en dat steekt Suur mond zo mogelijk nog meer, heeft de Veiligheidsregio Zeeland nog niet eens een goedgekeurde begro ting voor 2012. „Laat De Meij zich daar maar zorgen over maken. Om dat er nog geen goedgekeurde be groting is, staat de Veiligheidsregio onder toezicht van de provincie. En omdat er nog geen begroting is, heb ik geen inzicht in de nood zaak van een hogere bijdrage. De Meij noemt nu al een bedrag, ik niet. Ik wil eerst cijfers zien, dan kunnen we daarna praten over de oorzaak, over een oplossing en ver volgens over een bedrag. Het is niet kies om nü al te roepen dat er geen andere keuze is." Suurmond benadrukt dat hij aan het einde van zo'n proces best be reid zou kunnen zijn alsnog die 4,5 ton - met Middelburg samen 9 ton - te betalen. „Als dat voor de veiligheid van onze inwoners no dig is, zodat er een goede brand weerzorg blijft, dan wel. Maar mis schien zijn daar ook wel andere op lossingen voor." De hogere bijdrage voor Vlissin gen en Middelburg is een uitvloei sel van een herverdeling van de brandweerkosten over de dertien gemeenten. Sommige gaan dus ook minder betalen. Suurmond: „Onze stadsgewestelijke brand weer heeft altijd op een hoog ni veau gestaan. Ik zou het niet te recht vinden als wij daarvoor nu fi nancieel gestraft worden." Hij verwijst naar het besluit van de Vlissingse raad uit december 2009 over de VRZ. „Wij hebben als raad gesteld dat de financiering niet gewijzigd kan worden zonder instemming van alle gemeentera den, dat de kwaliteitseisen van de brandweerzorg gelijk moeten blij ven én dat de kosten voor Vlissin gen niet mogen stijgen. Op 12 ja nuari hebben we weer een com missievergadering. Dan stellen we dit zeker aan de orde." terneuzen - Bibliotheek Zeeuws- Vlaanderen doet een gedeelte van haar uitgebreide Zeelandcollectie van de hand. Deze collectie omvat allerlei uitgaven over Zeeland, van geschiedenis tot atlassen en van verhalenbundels tot uitgaven met prentbriefkaarten. De veiling vindt plaats, in biblio theek Terneuzen, op vrijdag 6 ja nuari en start om 19:00 uur. Voor afgaand aan de veiling is er gele genheid de kavels te bekijken. Van af 15.00 uur staat het aanbod ter in zage. De kijkmiddag sluit om 18.00 uur. Naast kavels worden er ook boeken los verkocht tijdens de kijk middag en 's avonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56