Residence Noordzee Grondbank voor natuur Kanaalzone 261 zeeland Hulster politiek verdeeld over mogelijke verhuizing bibliotheek Bob Het recreatiedorp tussen Cadzand-Bad en Cadzand-Dorp krijgt razendsnel vorm. Honderden woningen schieten de grond uit, van vele tientallen zit het dak er al op. Harmonie EMM viert 11 O-de verjaardag in 2012 NOORDZEE RESIDENCE woensdag 28 december 2011 ssaegg&scsa&agga HAVEN Inrichting met 205 hectare natuur door René Hoonhorst door Wout Bareman cent - De Vlaamse regering maakt serieus werk van natuurcompensa tie in de Gentse Kanaalzone tus sen Zelzate en Gent. Op initiatief van de ministers Hilde Crevits (openbare werken) en Joke Schau- vliege (leefmilieu) is vrijdag beslo ten daarvoor een Grondenbank Gentse Kanaalzone op te richten. Er komt ook direct een onderzoek naar de effecten van de aanwijzing of inrichting van natuurgebieden op de landbouw. Crevits in een verklaring: „Ter compensatie van de natuurgebie den die verdwenen zijn of dreigen te verdwijnen door de havenont wikkeling moeten natuurkemge- bieden worden ingericht. Ook zul len groenschermen en bufferzones worden aangelegd aan de rand van het havengebied. De noodzakelijke grondverwerving heeft zeer grote gevolgen voor landbouw. Daarom is een flankerend landbouwbeleid met financiële toeslagen voor zien." Het strategisch plan Welvarende Kanaalzone geeft de havenontwik kelingen tot 2030 aan. Daarbij wor den leefbare woonkernen, land bouw en natuur gerespecteerd, ver zekert het Havenbedrijf Gent. Met het oog op die natuurcompen- MONNIKENWERK Kijk ook eens op PZC-weblog monnikenwerk, over Zeeuwse kerken en geloofsgemeenschappen. MEEST CELEZEN 1. Klaarheid kleine grondstukjes. 2. Minder pech in tunnel. 3. Restaurantgids Zwinstreek. STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto almanak Een echt koffiezetapparaat, het staat alweer enkele jaren op het verlang lijstje van die werknemers op dat Goese kantoor. Bij gebrek aan beter worden bijna versleten kofffezetappa- raatjesgered om maar koffie te kun nen blijven drinken. En zo blijft kof fie een dankbaar onderwerp van ge sprek, waaruit altijd weer geconclu deerd wordt dat het bakje thuis het satie is het project Natuurdoelstel lingen Kanaalzone opgezet. De Vlaamse regering en het havenbe drijfhebben daarover overeenstem ming bereikt. Crevits en Schauvlie- ge: „De filosofie bij de realisatie van nieuwe natuur is versnippe ring tegen te gaan en de natuurge bieden zoveel mogelijk bij elkaar aan te laten sluiten." Zo moeten 'robuuste natuurkerngebieden' ontstaan. Om aan de Europese regels te vol doen moet op korte termijn een gebied van 205 hectare met nieu we natuur worden ingericht. Daar naast worden zestien koppelingsge- bieden ingericht: groenschermen en bufferzones, die dienst doen als kwaliteitsvolle overgangsgebieden tussen woonkernen en bedrijven terreinen in de Vlaamse Kanaalzo ne. Voor de aanleg van die natuur- en groengebieden zal landbouw grond moeten worden geofferd. De ministers spreken van 'een ern stige impact op de landbouw'. Om de getroffen landbouwers de helpende hand te bieden, wordt een Grondenbank opgericht, die in goed overleg met de agrariërs grond verwerft. Onteigening wordt zoveel mogelijk voorkomen en als dat gewenst is, kan grond ruil plaatsvinden. De boeren, die moeten wijken voor natuur, wor den eventueel begeleid. koewacht - De harmonie Een dracht Maakt Macht maakt zich op voor de viering van het 110 ja rig bestaan in 2012. De verjaardag wordt gedurende het hele jaar ge vierd. De eerste festiviteit is een concert in de kerk van Koewacht op vrijdag 27 januari. Vanaf 19.30 uur naast EMM treedt dan ook Egerlanderkapel de Vlasbloazers voor het voetlicht. Het weekend van vrijdag 1 tot en met 3 juni moet met een receptie, verschillen de optredens en een blaaskapellen- festival een hoogtepunt in het jubi leumjaar worden. Zondag 14 okto ber is, weer in de kerk, het slotcon- cert van het jubileumjaar. Tip? redactie@pzc.nl best smaakt. Zo ook bij die Goese col lega, die prat gaat op haar sterke kopjes, gezet in een Italiaanse cafetiè re. „De oorspronkelijke manier om es presso te maken", legt ze daar bij uit. Totdat ze onlangs door een bouwvak ker, bij haar thuis voor een klus, uit de droom werd geholpen. Die weiger de het tweede bakje. Zijn verklaring? „Ik moet nog rijden." Rondom een groot aan tal woningen en re creatiekasteeltjes staan steigers. Maar hele stra ten met huizen lijken ook al zo goed als af Noordzee Re sidence in Cadzand- Bad krijgt snel gezicht, zullen zelfs de groot ste sceptici inmiddels moeten toe geven. Niet iedereen geloofde een paar jaar geleden dat Noordzee Residen ce echt van de grond zou komen. Tenslotte werd er al bijna veertig jaar over een groot kuuroord en/of bungalowpark bij Cadzand-Bad ge sproken. Maar bouwer-projectont wikkelaar Arcus Resorts en exploi tant-verhuurder De Roompot zijn er in geslaagd niet alleen mooie plannen te presenteren, maar ook daadwerkelijk 'kwalitatief hoog staande' recreatiehuizen te bou wen. Binnen enkele jaren moet Noordzee Residence 450 wonin gen tellen. Van dat aantal zijn er al door Eugène Verstraeten hulst - De Hulster politiek is sterk verdeeld over een mogelijke ver huizing van de bibliotheek. De op positiepartijen (Algemeen Belang Groot Hulst, Progressief Hulst, de SP en onafhankelijk raadslid Jos van Eek) zijn ronduit tegen. De WD is voorstander van een verhuizing en de PvdA, CDA en Groot Hontenisse laten voorlopig het achterste van hun tong niet zien, bleek tijdens de laatste raads vergadering. Daar probeerden Frans de Vries (PH) en Fons Dob- belaer (ABGH) het college en de raad. tevergeefs een uitspraak tl' 350 verkocht. „We hebben er nu nog tachtig in de verkoop. De grond voor de twintig laatste hui zen hebben we net aangekocht", meldde Anne-Marie )anse van Ar cus gisteren. De grote groepswoningen voor twaalf tot zestien personen zijn al lemaal verkocht en ook de met markante torentjes uitgeruste wo ningen (goed voor negen logés) zijn allemaal de deur uit. „Maar on der die tachtig nog in de verkoop zijnde recreatiehuizen voor vijf tot tien personen is nog voor elk wat wils te vinden", verzekert het hoofd verkoop en marketing snel. De bouwers lopen iets voor op het schema, weet Janse. De eerste wo ningen worden omstreeks half fe bruari opgeleverd en nog voor Ko ninginnedag verwacht Roompot de eerste huurders op het nieuwe park. Een paar weekjes vorst zul len niet direct roet in het eten gooien, omdat een groot aantal huizen onder dak is en er alleen nog binnen gewerkt moet wor- ontlokken. Voor De Vries is het duidelijk, het cultureel centrum Den Dullaert kan de 65.000 euro huur van de bibliotheek niet mis sen. Een verhuizing van de biblio theek in combinatie met subsidie korting en de concurrentie van een toekomstige theaterzaal aan de Houtmarkt betekent de dood steek voor Den Dullaert betoogde ook Fons Dobbelaer. „Niet alleen als cultureel centrum, maar tevens als sporthal." Het feit dat de bibliotheek geen huurcontract van tien jaar meer wil sluiten met Den Dullaert, maar van twee jaar, is volgens Dob belaer een teken aan de wand. Vol den. „Als we een maand of langer strenge vorst krijgen, wordt het an ders. Maar vooralsnog is er geen re den om vertraging te vrezen", zegt Janse. Ook tevreden is Janse over het dalend aantal klach ten. Niet dat iedereen he lemaal tevreden is, maar er is be grip voor de overlast, die de bouw van een groot recreatiepark met zich meebrengt. Ook al omdat Ar cus en de bouwers - na aanvankelij ke aarzeling - goed zijn ingespron gen op het bestrijden van de klach ten. Chauffeurs rijden minder hard en voorzichtiger, rijroutes en heischema's zijn aangepast. Het heiwerk - op dat voor de laatste twintig woningen na - is afgerond en met de overblijvende overlast is intussen voor de meeste omwo nenden te leven. Janse: „Maar we blijven er aandacht voor vragen. Tenslotte werken er nogal wat on deraannemers aan het project mee." gens wethouder Diana van Dam- me-Fassaert is het niet aan de ge meente om iets te vinden van een verhuizing van de bibliotheek, maar is dat een zaak van het uit leencentrum zelf „Mocht de bibli otheek te zijner tijd verhuizen, dan moet het bestuur van Den Dullaert zelf andere huurders vin den. De gemeente wil daar dan best in meedenken." Volgens de wethouder is het einde van Den Dullaert zeker niet in zicht en al helemaal niet als sport accommodatie. „De sporthal is een prachtige zaal waar gesport kan worden en waar veel vereni gingen gebruik van maken." Hoewel in een aantal huizen van Noordzee Residence al sanitair is ingebouwd, gaan bouwvakkers keurig naar hun eigen toiletten aan de drassige rand van het 'recreatiedorp'. foto Mark Neelemans rriTTMrwinirTiTrrririi» iiliwi'jifrTiii'nwMB"ii^iimTTWiir""-~'r'T-rrTiT'rTrT .nihmmmhiIi i i nnum11 m i 'in mmn nTrnrnumwmiimim h "r r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54