zeeland 127 voor Vaarzon Morel 'Hoeveel lammetjes zitten er in die buik?' Camping vangt bot College weert turbine uit kom van Smerdiek tijdens restauratie Gezicht op de Haven van Yerseke Mü 1RO/ smpTiMO NU 10 ra nun 1 (Dlu 1 NU 205,- Schouws Jeugdorkest in Ridderkerk woensdag 28 december 2011 jaar Koninkrijk der Nederlanden. Philippine had er een werk laten maken met mosselen als thema, Yerseke belichtte de oesterteelt. Na afloop kocht de toenmalige wet houder Van Harmeien het schilde rij en hing het op in de boeren schuur, waar hij een dancing run de. De schuur brandde af, het schil derij werd uit de vlammen gered en cadeau gedaan aan Yerseke. „Aan de linkeronderkant zijn nog resten roet gevonden die aan deze brand herinneren", merkt Kloezen op. Het is maar een van de aan tastingen, want met het schilderij is bepaald niet zachtzinnig omgegaan. Toen het doek van zijn vaste plek boven de lambrizering werd gehaald, kwam er zomaar zeven vierkante meter bij. Een enorme lap lucht was, bij van Yerseke. foto Willem Mieras op een hanglamp naar keuze! .jL Jl NfEUW! Hanglamp Chivallo In rvs met helder en wit glas. 3x20W halogeen. Breedte 100 cm. Ook verkrijgbaar in tafel en wandlamp..23§:- 1 jaar garantie op de lamp (m.u.v. lichtbron) lichtadvies aan huis 14 dagen zichtgarantie thuisbezorgen montage service *15% korting geldig t/m 31 december 2011 gebrek aan ruimte, zonder enige scrupulus weggevouwen. Aan de bovenkant vouwde het werk om een balk aan het plafond heen en om dat passend te maken was er een inkeping in gemaakt. Al vóór de restauratie was door on derzoek met inffaroodapparatuur gebleken dat Gezicht op de Haven van Yerseke, ongetwijfeld met de beste bedoelingen, maar zonder enige vakkennis, overgeschilderd is. De vrouw die met een mandje in het water staat, is daar misschien een goed voorbeeld van. „We heb ben duidelijk kunnen zien dat ze vier ogen heeft", zegt Kloezen. Het vermoeden bestaat zelfs dat de vrouw er later in is geschilderd, omdat ze geen oesters, maar mos selen in haar mandje heeft. Ook zijn in het origineel de meerpalen niet zo vierkant, de golven minder grof en de meeuwen kleiner. Grootste domper van de voorbije drie maanden was toch wel de ontdek king van de plamuur die is ge bruikt om de craqueléscheurtjes te vullen. Het zorgde voor extra werk, vertra ging in de voortgang van de restau ratie en hogere kosten. „Het verve lende was dat het pas tijdens het schoonmaken aan het licht kwam", zegt Kloezen. „We komen 6ooo euro tekort op de begroting. Het is lastig om dat geld bijeen te sprokkelen, omdat veel overheden, stichtingen en particulieren al bij gedragen hebben." Restauratrice Monica Martens maakt de plamuur nu schoon met een combinatie van ossengal en ei witten. Als dat gedaan is, worden de scheurtjes gevuld met een gel die door warmtewerking in het craquelé wordt vastgezet. De grootste uitdaging voor Mar tens is misschien wel om het schil derij te restaureren, zonder dat het er als nieuw uitziet. „Je moet wel kunnen zien dat Gezicht op de Ha ven van Yerseke honderd jaar oud is, we willen geen botox-behande- ling voor Vaarzon Morel", zegt Kloezen. Het Oosterscheldemuseum in Yerse ke is gedurende de wintermaanden gesloten. De restauratie is naar ver wachting in het voorjaar voltooid. foto Willem Mieras Kinderen aaien een lammetje in de Schaapskooi. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Dat ze lammetjes mochten aaien, vonden de meeste kinderen al heel bijzonder, giste ren in de schaapskooi in Heinkens- zand. Maar dat ze ook konden kij ken naar lammetjes die nog in de buik van hun moeder zaten, von den de meeste jongens en meisjes bijna ongelooflijk. Dierenarts I. Nap was gisteren aan wezig tijdens de eerste van vijf lammetjesdagen. Door middel van een echo bekeek hij ter plaatse of een schaap al dan niet zwanger was. „Ja, hoor, deze is in verwach ting", riep hij zo nu en dan, waar na een hoop kinderen en volwasse nen zich rondom het kleine schermpje verzamelden. Tot teleurstelling van veel kinde ren waren de lammetjes niet altijd heel duidelijk te zien. „Deze zwan gerschap is al behoorlijk ver", stel de Nap toen een jongetje hem vroeg hoeveel lammetjes er in de buik van moeder schaap zaten. „Dat betekent dat de lammetjes he lemaal in elkaar zitten. Het is dan onmogelijk om ze te tellen." De vraag wanneer de dieren het le venslicht zullen zien, kon hij geluk kig wel beantwoorden. „Dat zal er gens begin februari zijn." De lammetjesdagen, die voor het eerst worden gehouden sinds de schaapskudde werd overgenomen door schapenboerderij De Schaaps kooi, trapten gisteren af met be hoorlijk veel publiek. Behalve lam metjes kijken en aaien, konden de kinderen gisteren ook pony rijden en kijken hoe de wol van schapen wordt gesponnen. De lammetjesdagen duren tot en met zaterdag. Elke middag staat er wel iets speciaals op het program ma. Zo vertelt Marjan Bosgoed morgen en donderdag over het le ven van een herder met schapen op de bloemdijken. Schilder Kees Bruines werkt donderdag en vrij dag een een schapenportret. Zater dag worden de schapen die deze winter binnen blijven, geschoren. www.schapenboerderij.nl OOSTKAPELLE - Uitbreiding belast natuur en milieu te zwaar is het ar gument van het Veerse college van B en W om het aantal standplaat sen op camping Hermitage in Oostkapelle niet van zestien naar vijfentwintig te laten groeien. De naturistencamping ligt in De door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Aan de Sport- laan in Sint-Maartensdijk mag geen 29 meter hoge windmolen ko men. Dat hebben burgemeester en wethouders besloten. Het verzoek om de turbine te mo gen bouwen, is ingediend door een ter plaatse gevestigd bedrijf Het wil daarmee in een deel van de eigen energiebehoefte voorzien en zo een steentje bijdragen aan het milieu. Dat het college geen medewerking wil verlenen, is niet heel verras send. Het gaat immers om een stek in de bebouwde kom, met wo ningen op relatief korte afstand. Bovendien komt in de directe om geving de nieuwe woonwijk in de Geertruidapolder te liggen. Het col lege denkt dat toekomstige bewo ners last zullen hebben van de windmolen. Anderzijds zouden de woningen de windvang van de turbine niet ten goede komen. Het plan is bovendien in strijd met het bestemmingsplan. Daarin staat dat alleen kleine windmo lens, van maximaal 15 meter hoog, worden toegestaan. De molen die het bedrijf wilde neerzetten, heeft een hoogte van 25 meter en met de rotorbladen er bij zelfs 29,5 meter. Manteling. Uitbreiding belast na tuur en milieu te zwaar, vindt Veere. Bovendien meent ze dat meer standplaatsen ook extra ver keer met zich meebrengt. Dit rijdt over een half verharde weg door de Manteling en dat beschouwt het college als ongewenst. ZIERIKZEE - Het Schouws Jeugdor kest slaat haar vleugels uit. Zater dag 7 januari 2012 werkt het mu ziekgezelschap in de Boezemkerk in Ridderkerk-Bolnes mee aan een nieuwjaarsconcert. Aan het con cert leveren ook dwarsfluitiste Ma rijke Teeuw en organist Jan Peter Teeuw een bijdrage. Het Schouws Jeugdorkest is opgericht in 2002. Marien Stouten nam begin 2003 de leiding op zich. Met veel inzet en enthousiasme wordt regelmatig gestudeerd in de muziekkamer van de familie Stouten. Het orkest geeft veelvuldig concerten en maakte meerdere CD's. Het con cert begint om 19.30 uur. De toe gang is gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47