Zeeland PZC 5 Goes wil groei bijstand voorkomen Veel meldingen zoenende wielrenner Bob BEVELANDEN-THOLEN 26 en 27 30 en 31 UITKERINGEN Gemeente denkt met minder reïntegratiegeld aantal uitkeringen gelijk te houden Met zijn allen naar de stal almanak Woensdag 28 december 2011 Geen botox- behandeling voor Vaarzon Morel Zeeuwse aanpak krijgt landelijk vervolg Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl SËËSaüH^HRWESSSEMBï I lil'IIHli IIHI llll'IIHH UIIBH H iMMI» II IIWIIIHWIIIIBM in I IBIIIIi I Mil door Frank Balkenende GOES - Met minder geld wil de ge meente Goes volgend jaar het aan tal bijstandsuitkeringen gelijk hou den. Dat is ambitieus in econo misch moeilijke tijden, zeker nu de werkloosheidsprognoses voor 2012 ongunstig zijn. Het Rijk kort gemeenten fors op hun reïntegratiebudget, dat is be doeld om mensen die een uitke ring aanvragen snel weer aan het werk te helpen. Goes levert 44 pro cent in: van 2,5 miljoen naar 1,4 miljoen euro. De gemeenteraad heeft 600.000 euro uitgetrokken om het verlies enigszins te com penseren, zodat er volgend jaar twee miljoen euro in kas is voor reïntegratie. Desondanks wil het college van burgemeester en wethouders het aantal uitkeringen op de huidige 630 houden. Dat betekent dat alle zeilen moeten worden bijgezet om aanvragers een baan te bezorgen. De gemeente zal het geld met na me investeren in mensen die vrij wel zeker binnen een jaar aan de slag kunnen komen. Lastig is dat het UWV Werkbe- drijf zich volgend jaar door bezui nigingen terugtrekt uit het Werk geversservicepunt De Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Juist dat werkgeversservicepunt, waar be drijven die werknemers zoeken worden gekoppeld aan werkzoe kenden, is belangrijk om werklo zen weer snel naar een baan te lei den. Onderzocht wordt of (Beve- landse) gemeenten dat niet zelf moeten organiseren. Volgend jaar worden de Wet Werk en Bijstand en de Wet Inves tering Jongeren samengevoegd. Voor jongeren ontstaat vier weken wachttijd. In die periode moeten ze eerst op eigen kracht een baan zien te vinden. Goes wil ze in die wachtperiode niet geheel aan hun lot overlaten. Jongeren krijgen een 'boodschap penlijst' mee, waarop staat wat er van hen wordt verwacht als ze een uitkering aanvragen. Als ze hulp nodig hebben, bijvoorbeeld bij schulden of huiselijke problemen, worden ze doorverwezen naar schuldhulpverlening en/of het Centrum voor Jeugd en Gezin. Jon geren zijn een risicogroep. De jeugdwerkloosheid is relatief hoog. Een andere wijziging is dat ie mand die een uitkering ontvangt, een maatschappelijke tegenpresta tie zoals vrijwilligerswerk dient, te verrichten. Voor alleenstaande ouders met kinderen jonger dan vijf jaar verandert er ook iets. Ze kunnen slechts eenmalig onthef fing van de arbeidsplicht krijgen voor de duur van maximaal vijf jaar. Daarnaast ontvangen meer derjarige inwonende kinderen geen aparte uitkering meer. Aan vragen worden beoordeeld op wat een totaal huishouden aan inko men heeft. MIDDELBURG - Enkele honderden mensen zijn gistermorgen achter de kudde van schaapsher der Jan Kaljouw naar zijn stal aan het Laurens Stommespad in Middelburg gelopen. De 270 schapen liepen vanaf een weiland aan de Prooijenseweg door het noorden van de stad naar de stal. Daarbij moest de kudde ook over de President Rooseveltlaan (foto) en de Laan der Verenigde Naties. De kudde schapen had onderweg veel bekijks. Op het kruispunt met de Sandberglaan stonden mensen met came ra's in de aanslag klaar om de niet alledaagse stoet vast te leggen. Eenmaal in de stal stond voor de wandelaars, althans die op twee be nen, chocomel en erwtensoep klaar. De poli tie begeleidde de tocht. Kaljouw trok enkele maanden geleden ook al veel bekijks toen hij met zijn kudde over de Stationsbrug liep. Van wege de reacties die hij toen kreeg, had Kal jouw van te voren bekend gemaakt wanneer hij zijn schapen naar de stal zou brengen. „Ik had wel wat mensen verwacht, maar dat het er zoveel zouden zijn was voor mij ook een verrassing", aldus Kaljouw. foto Lex de Meester door Frank Balkenende COES - De zoenende wielrenner, die afgelopen jaar wildvreemde vrouwen op straat kuste, heeft de Delictenmonitor van de gemeente Goes flink in de war geschopt. Dankzij hem is het aantal zedenza ken explosief gestegen. Vorig jaar waren dat er 25, in 2011 staan er 36 zedenzaken geregistreerd. Volgens burgemeester René Verhulst is ze ker de helft daarvan te danken aan de onbekende wielrenner die aller lei vrouwen op straat begon te zoe nen. Veel vrouwen deden daarvan aangifte of melding. Op die ma nier zijn de zoenen van de wielren ner in de statistieken van de zeden delicten beland. Ook het uitgaansgeweld is toegeno men, althans er zijn meer aangif tes gedaan. Vorig jaar werd 17 maal aangifte gedaan van geweldsmis drijven in het uitgaanscentrum, dit jaar gebeurde dat 25 keer. Het bezit van vuurwapens is fors gestegen. Vorig jaar betrof dat be zit van één illegaal vuurwapen, dit jaar zijn er vier in beslag geno men. Het aantal woninginbraken is afge nomen, evenals de winkelcrimina- liteit. Allebei met zo'n tien pro cent. Verder kwam er in 2011 min der (geregistreerd) huiselijk ge weld voor. Ook het aantal meldin gen van overlast door jeugd daal de. Een echt koffiezetapparaat, het staat alweer enkele jaren op het verlang lijstje van die werknemers op dat Goese kantoor. Bij gebrek aan beter worden uit erfenisjes van oudtantes bijna versleten koffiezetapparaatjes gered om maar koffie te kunnen blij ven drinken. Als het ene apparaat er mee ophoudt, is er altijd een alterna tief. Om beurten halen de collega's pakken koffie. En zo blijft koffie een dankbaar onderwerp van gesprek, Tip? redactie@pzc.nt waaruit altijd weer geconcludeerd wordt dat het bakje thuis het best smaakt. Zo ook bij die Goese collega, die prat gaat op haar sterke kopjes, gezet in een Italiaanse cafetière. „De oorspronkelijke manier om espresso te maken", legt ze daar steevast bij uit. Totdat ze onlangs door een bouwvakker, bij haar thuis voor een klus, uit de droom werd geholpen. Die weigerde het tweede bakje. Zijn verklaring? „Ik moet nog rijden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45