'De zesde plaats is niet genoeg voor Vitesse' 341 sport Balotelli, de Cantona van Manchester City Anzhi kiest voor Krasnozhan in Cruijff: Ajax wordt in plaats van Hiddink of Mourinho wurggreep gehouden Merab Jordania heeft zijn eerste volledige jaar achter de rug als eigenaar van Vitesse. „Voetbal is zó'n groot deel van m'n leven", zegt de Georgiër. woensdag 28 december 2011 door Geert Langendorff DEN HAAG - Verkleed als de kerst man reed Mario Balotelli (22) door de straten van Manchester, af en toe stilhoudend om geld uit te delen aan de minder bedeelden. Dit meldden honderden mensen op Twitter, die de Italiaan meen den te herkennen. Bij zijn club Manchester City haalden ze opge lucht adem. De spits haalde voor de verandering eens positief het nieuws. Lang duurde de vrolijkheid niet. Slechts een paar dagen later vloog hij op de training ploeggenoot Mi- cah Richards aan, die het waagde hem een bal verkeerd aan te spe len. Trainer Roberto Mancini wuif de het incident routineus weg. Ri chards en Balotelli waren volgens hem als tweelingbroers. Van een veenbrand kon geen sprake zijn. Mancini treedt veelvuldig op als een veredelde politiewoordvoerder, als Balotelli weer eens van zich heeft doen spreken buiten het veld. De lijst met uitwassen is enorm. Hij wierp op het trainingscomplex uit verveling een dartpijl naar een jeugdspeler, zag zijn huis in brand vliegen nadat hij vanuit zijn badka mer vuurwerk afstak en liet zich door leden van de maffia rondlei den in Napels. Aan zijn natuurlijke aanleg ligt het niet. Als Balotelli de behoefte voelt, kan hij voetballen als de beste. Snel, sterk, atletisch en gezegend met een dodelijke trap; Super Ma rio behoort zonder twijfel tot de meest getalenteerde spelers van zijn generatie. Maar zijn gave om zichzelf in de nesten te werken is minstens zo fenomenaal. In zijn vaderland snoepte de zoon van Ghanese ouders, die vier sei zoenen uitkwam voor Internazio- nale, zijn krediet in recordtijd op. Aanvankelijk botvierden alleen ra cistische fans van Juventus hun woede op hem. Later volgden trai ners, zijn zaakwaarnemer, me despelers en de eigen aanhang. Niettemin maakte hij een enorme indruk op de mensen met wie hij werkte. Jose Mourinho, met wie hij vrijwel continu in conflict was, noemt hem zonder enige terughou dendheid geniaal. Ook Mancini ziet de Italiaan als een klasse apart. Hoelang Balotelli zich wilde uit spattingen kan veroorloven bij VITESSE Roberto Mancini en Mario Balotelli door Gerard Borgman Manchester City, koploper in de Premier League, valt moeilijk te voorspelen. Vooralsnog komt hij vrijwel met alles weg. Tijdens een sportforum op de BBC hielden en kele uitgelezen gasten hem tegen het licht. Hoe goed was hij werke lijk? Werd het niet tijd hem op on zachte wijze buiten de deur te wer ken? Vrijwel direct werd de link met Eric Cantona gelegd; een genie met een kronkel in zijn hoofd. De Fransman stond volgens velen aan de basis van de opmars van Man chester United in de jaren negen tig. Dat hij ooit een schorsing van acht maanden uitzat voor het vel len van een toeschouwer met een karatetrap, wordt hem niet meer nagedragen. Balotelli zou zijn even knie bij City kunnen worden, oor deelden enkele forumleden. Mancini lijkt dezelfde mening toe gedaan. Nog geen anderhalve dag nadat de brandweer zijn woning had geblust, stelde hij Balotelli op in de spits in de derby met United. Een disciplinaire straf was niet aan de orde. Een wijs besluit, zo bleek. Mede dankzij twee goals van Balo telli won City, op Old Trafford nog wel, met 6-1. De fans dragen hem sindsdien op handen. Voor Mancini maakt dat aspect het gemakkelijker zijn hand over zijn hart te strijken. Geen sup porter zal een boze brief schrijven als de coach hem voor de zoveelste maal vergeeft. In de wetenschap dat Balotelli vroeg of laat wéér de fout ingaat, had hij alvast een grap klaar. „Voor Balotelli is de feest maand een gevaarlijke tijd, met al dat vuurwerk. Het is misschien be ter hem in het hotel te houden." Op nieuwjaardag speelt City uit bij Sunderland. Als de gek 's avonds braaf binnen blijft, kan het genie 's middags het publiek vermaken. ARNHEM - Merab [ordania (51) heeft plaatsgenomen in de lobby van De Bilderberg in Oosterbeek. De Georgische eigenaar en voorzit ter van Vitesse heeft vaak vrien den op bezoek, die hij steevast on derbrengt in dit hotel. De espresso is besteld, zijn twee mobiele tele foons liggen even te rusten op ta fel. Hij neemt de tijd om terug te blikken op 20ir, zijn eerste volledi ge kalenderjaar bij de Arnhemse eredivisieclub. Vitesse presteert veel beter dan vorig seizoen. Heeft u daardoor een betere kerst „Dat kun je wel zeggen. Voetbal is zo'n groot deel van mijn leven. Ik ben nu gelukkiger. Ik had niet ver wacht dat het verschil in één jaar zo groot zou zijn. Dat is een com pliment voor de huidige trainer, John van den Brom." Voelt u dat er nu meer waardering is voor uw missie bij Vitesse? „De kritieken zijn nu veel positie ver. Dat is normaal. Sommige me dia waren zeer kritisch, maar de supporters hebben mij nooit nega tief benaderd. Ik heb altijd hon derd procent steun gevoeld. En ik ben altijd blijven geloven in ons project. We maken nu een grote stap. Maar de zesde plaats is niet genoeg. Ik kan de fans van Vitesse verzekeren dat ik hier niet ben om op de zesde plaats te staan." U hebt veel kritiek gekregen op uw uitspraak dat u in 2013 kampioen wil worden met Vitesse. „Als je in voetbal niet denkt aan de top, dan doe je het niet goed. Zo heb ik ook altijd zaken gedaan. Het is alles of niets. Als we dit sei zoen Europees voetbal halen, kan ik zeggen dat ik tevreden ben na het tweede seizoen bij de club. Als we geen Europees voetbal halen, zal ik heel kwaad zijn." Is Project 2013, zoals u het noemde, ingeruild voor Project 2014? „Dat vind ik een vervelende vraag. Ik houd er niet van zo concreet te zeggen of het in 2013 of in 2014 is. Wij willen bij de vier, vijf grootste clubs van Nederland horen. Als je daarin slaagt, kun je het ene jaar kampioen worden en het andere jaar vierde." Is het moeilijk geduld te hebben? „Ja, soms wel. Niemand wil horen, dat ons nieuwe trainingscomplex over tien jaar goede spelers op zal leveren. De mensen willen de vol gende dag resultaten zien. Ik sprak met assistent-trainer Albert Capel- las over de wedstrijd van Barcelo na tegen Santos. Hij vertelde dat Barcelona, afgezien van die gewel dige huidige generatie, twintig jaar nodig heeft gehad om zo'n team te krijgen." Kunt u zich voorstellen dat u twintig jaar bij Vitesse blijft? „Jazeker. Waarom niet?" Hoe kijkt u terug op de mislukte mis sie met trainer Albert Ferrer? „Ik denk dat Nederland niet het juiste land was voor hem. Als je zo serieus bezig bent met een project zoals wij dat zijn bij Vitesse, dan moet je daar 24 uur per dag mee bezig zijn. Albert was bij ons niet succesvol, want zijn familie was in Barcelona." Sinds zijn vertrek praat niemand bij Vitesse meer over de filosofie van FC Barcelona. „Dat is ook beter. Wij moeten on ze eigen weg gaan. De reden van ons huidige succes is dat we één team zijn. Iedereen weet dat nie mand belangrijker is dan de club. Het is eerst de club, dan het elftal en dan het individu. Iedereen die werkt bij Vitesse weet dat hij on derdeel is van de familie, van onze grote droom." Ik neem aan dat u zeer tevreden bent met uw huidige trainer. „Afgelopen zomer had ik drie kan didaten uitgenodigd voor een ge sprek in Zuid-Frankrijk. De eerste was John. Na vijf minuten heb ik de afspraken met de twee anderen afgezegd. Ik wist dat lohn de juiste man was voor deze job. Inclusief alle spelers die we hebben ge haald, is hij onze beste transfer ge weest." Klopt het dat u in ruim een jaar al meer dan 50 miljoen euro in Vitesse hebt geïnvesteerd? „Ik ken de cijfers niet precies, maar weet wel dat het ongeveer zo veel zal zijn. Ik sta ook nog steeds achter de woorden tijdens mijn presentatie bij Vitesse. Dat ik zo veel zal investeren als nodig is om mijn doel te bereiken." Wat opvalt is dat u vooral jonge ta lenten haalt. Waarom is dat? „Ik vind het interessanter een suc cesvol elftal op te bouwen met ei gen producten dan met spelers die elders al succes hadden. Het is veel mooier succes te hebben met spe lers die je zelf hebt gebracht. Ook daarom is de nieuwe trainingsac commodatie zo belangrijk." Gaat Vitesse in januari nog spelers aantrekken? „We moeten nu een beetje rustig aan doen. We hebben veel jonge spelers in het team, die moeten we vertrouwen geven. We hebben Reis en Havenaar al gehaald, mis schien komen daar nog één of twee spelers bij." MOSKOU - De Russische club An zhi Machatsjkala heeft Joeri Krasno zhan aangesteld als de nieuwe trai ner. Dat maakte de kapitaalkrach tige formatie uit de deelrepubliek Dagestan gisteren bekend. De 48-ja- rige Rus volgt de Braziliaanse oud- international Roberto Carlos op, die de afgelopen maanden als inte rim-coach fungeerde. Hij heeft een contract voor vijfjaar getekend. Guus Hiddink, oud-bondscoach van Rusland, was ook nadrukkelijk in beeld om aan de slag te gaan bij Anzhi. Ook Jose Mourinho en Fa- bio Capello werden genoemd als kandidaten. Maar de club koos voor een trainer uit eigen land. Krasnozhan werd in juni ontslagen bij Lokomotiv Moskou. „Ik ben dankbaar dat de bazen bij Anzhi mij vertrouwen en deze grote ver antwoordelijkheid willen geven", aldus de nieuwe trainer. Bij de club, die in handen is van de steenrijke Soeleiman Kerimov, spe len onder anderen Samuel Eto'o, de best betaalde voetballer ter we reld, ex-PSV'er Balazs Dzsudzsak en ex-Ajacied Mbark Boussoufa. De Belgische voetbalclub Zulte Waregem heeft trainer Darije Kale- zic ontslagen. „Hoewel de club er van overtuigd is dat Darije Kalezic er steeds alles aan gedaan heeft om samen met de spelers resultaten neer te zetten, heeft de huidige po sitie van Zulte Waregem in het klassement hiertoe geleid", lichtte bestuurder Patrick Decuyper toe. Zulte Wargem verloor maandag met 1-0 van Club Brugge. De ploeg staat op de veertiende plaats in de tussenstand. Kalezic trad in mei van dit jaar in dienst van Zulte Waregem als op volger van Hugo Broos. Daarvoor was de oud-voetballer als assistent en als hoofdcoach werkzaam bij De Graafschap, waar hij ook als speler actief was. Op 2 januari gaat de spelersgroep op trainingsstage. Zulte Waregem wil dan een nieuwe trainer heb ben. „We zoeken iemand die de competitie kent en voldoende erva ring heeft", zegt Decuyper. AMSTERDAM - Johan Cruijff uitte gisteren in zijn column in De Tele graaf zijn ongenoegen over de gang van zaken bij Ajax. Volgens de voetballegende wordt de club nu in een soort wurggreep gehou den. „Ik ben behoorlijk teleurgesteld in diverse mensen die zeggen club mensen te zijn", stelde hij. „Ter wijl de supporters, trainers en voetballers duidelijk afstand van de raad van commissarissen geno men hebben, kan de rvc toch op kosten van Ajax zijn rechtszaken doorzetten. En niemand die in grijpt!" „Als de voorzitter van de rvc via een opzetje de bekendste voet baller van de club in diskrediet probeert te brengen door hem neer te zetten als racist, dan snap ik niet dat hij niet direct Ajax uitgeknikkerd is." „Maar dat niet alleen", zo vervolg de Cruijff „Deze week staat die zelfde voorzitter voor de rechter omdat hij de meest verschrikke lijke dingen over Tscheu La Ling heeft geroepen. Mocht de rechter Tscheu in gelijk stellen, dan zijn er dus twee oud-Ajacieden die hij geprobeerd heeft zwaar te be schadigen. Toch wordt hij zelfs dan door Ajax in staat gesteld om in hoger beroep te gaan tegen weer tien andere oud-voetbal lers."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34