Ook verwaarlozing 21 zeeland Bemaling waterlopen weer normaal Zwartepieten ViAj KINDERMISHANDELING Kindermishandeling is van alledag. Toch stijgt het aantal mel dingen fors. De winst van afspraken in het hulpverlenings veld, maar vooral ook door oplettende buren en familieleden. De krant 6 weken voor 18 euro! woensdag 28 december 2011 Beste meneer Koppejan. Dat u veel van Sinter klaas houdt, hebt u al be wezen. Twee jaar gele den sprak u in de Tweede Kamer uw zorg uit over het feit dat de Amsterdamse Sinterklaas geen kruis meer droeg op zijn mijter. U wierp zich op als een warm pleit bezorger voor ons dierbare, eeu wenoude volksfeest. Vandaar dus dat ik me met mijn vraag tot u wend. Bij u weet ik ze ker dat mijn suggestie, hoe mal of irrelevant het in een orgaan als het parlement ook moge zijn, een gewillig oor vindt. Meneer Koppejan, ons Sinterklaas feest wordt andermaal bedreigd. Nu vanuit Suriname. Ex-president Ronald Venetiaan wil Sinterklaas zijn land uit. Het kinderfeest zou volgens hem een provocatie naar het zwarte deel van de Surinaamse bevolking zijn. Ons Sinterklaasfeest wordt in het buitenland steevast verkeerd uit gelegd. Zo heb ik zelf ooit een Ca nadese toeriste proberen uit te leg gen wat de rol van Zwarte Piet nu is. Ze beende boos weg, nog vóór ik uitgesproken was. Wat ieder Nederlands kind al weet: Zwarte Piet is helemaal geen neger. Zwarte Piet lijkt hele maal niet op de gekwetste Surina- mers van Venetiaan. Kleine kinde ren weten dat, iedere Nederlan der weet dat. Wat doe we daar nu aan? Laten we deze kleine oorlogsverklaring aan onze meest geliefde traditie over onze kant gaan? Ik stel voor dat de Kamer een sterk signaal aan het buitenland afgeeft, op de wijze die nu in zwang is in de internationale poli tiek. U zorgt ervoor dat de Kamer een wet aanneemt waarin het strafbaar wordt gesteld om het be staan van Sinterklaas te ontken nen. Vervolgens zetten we een groot standbeeld van de Sint pal voor de Surinaamse ambassade. Meneer Koppejan, we móeten iets doen - of het is met Sinterklaas ge daan. En we hébben al zo weinig bis schoppen meer die leuk zijn met kinderen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) aIkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na2s> D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Oe PZC gaat zorgvuldig om n iet persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan door Marcel Modde Het aantal onderzoe ken naar kindermis handeling in Zee land neemt toe. Vo rig jaar werden 432 gevallen aangemeld bij het centra le advies- en meldpunt (AMK) in Middelburg. Een stijging van 20 procent ten opzichte van 2009. Dit jaar kreeg het bureau jeugdzorg - tot dusver - 467 zaken voor zijn kiezen. Kitty Reijman van het Bureau Jeugdzorg Zeeland weet niet goed of ze blij moet zijn met de toena me. Vaak blijft kindermishande ling immers ongemerkt. Dus wan neer de cijfers oplopen, zegt dat in de eerste plaats iets over de bereid heid van buren, familie en hulpver leners om misstanden op dit ge bied te melden. „En dat valt zeker toe te juichen." Anderzijds is het schrikbarend te constateren dat ook in onze huidi ge welvaartmaatschappij meer ouders dan gedacht hun kind ver waarlozen, slaan, seksueel misbrui ken of psychisch onder druk zet ten, schetst de AMK-teamleider de praktijk. „Ik denk niet dat er de laatste jaren meer wordt mishan- Mishandeling in Nederland deld, maar vooral dat er meer wordt gemeld." Het Verwey-Jonker instituut bracht twee weken geleden een rapport uit waaruit bleek dat het aantal meldingen in zes jaar tijd is verdrievoudigd, in die rapportage hebben Middelburg en Vlissingen de twijfelachtige eer in de top vijf tig te staan van plaatsen met de meeste meldingen. Reijman be grijpt niet goed waar de Walcherse steden die notering aan te danken hebben, terwijl andere Zeeuwse re gio's ontbreken. „Wat ik weet, is dat we een hecht en overzichtelijk netwerk hebben op Walcheren, waarin ook het ziekenhuis partici peert. Het onderwerp staat hier be hoorlijk op de kaart. Maar we wer ken ook nauw samen met de zie kenhuizen in Zeeuws-Vlaanderen en Goes. Dat zorgt over de volle breedte voor meer meldingen." Met de ziekenhuizen is afgespro ken dat ze aan de bel trekken bij het AMK wanneer een kind met 'verdacht letsel' op de afdeling spoedeisende hulp wordt binnen gebracht, zegt Reijman. Melden ge beurt ook wanneer een volwasse ne moet worden behandeld voor alcohol- of drugsvergiftiging, letsel danwel een zelfmoordpoging én er tevens kinderen bij betrokken zijn. „Een ouder die zelfmoord pro beert te plegen en thuis twee kin deren achterlaat, daar moeten we wat mee!" In 2009 werden langs die weg 26 probleemgevallen aan gemeld, in 2010 waren dat er 39 en dit jaar 37. Er geldt nadrukkelijk geen meld plicht. Artsen zijn terughoudend individuele kwesties aan de grote klok te hangen, constateert Reij man. Ze vrezen voor het schenden van hun zwijgplicht op de vingers te worden getikt door de tucht- commissie, zoals halverwege dit jaar in één zaak is gebeurd. Na die berisping is het aantal meldingen uit die hoek verminderd. Kindermishandeling is niet alleen slaan. Kleineren, schreeuwen en verwaarlozen zijn zeker zeker zo erg, benadrukt Reijman. Het is las tig signalen dat er iets mis is tijdig te herkennen, aldus de ervaren hulpverlener. „Maar ais je iets niet vertrouwt, iets wat niet strookt met je persoonlijke en de alge meen aanvaardbare normen, meldt dat! Een kind van negen die 's avond om tien uur nog op straat loopt, is niet normaal. Meestal schuilt daar meer achter. Dat gaan we dan onderzoeken." SS middelburg - De situatie van de bemaling van de waterlopen in Zeeland is weer normaal. Vorige week zette het waterschap Schelde- stromen een aantal extra pompen in om het extra wateraanbod weg te kunnen werken. „De waterpeilen binnen Zeeland zijn weer normaal", geeft Luc Mangnus aan. Hij is lid van het da gelijks bestuur van het waterschap Scheldestromen. Na de aanhou dende regen van vorige week is de situatie weer stabiel. In een uitzon derlijk natte decembermaand draaiden de gemalen van het wa terschap maximaal en waren extra pompen nodig om lokale water overlast op te lossen en verder te voorkomen. „Die extra pompen zijn inmiddels verwijderd. Voor komende dagen wordt (lichte) re gen verwacht, in combinatie met normale laagwater getijden zal dit zeker geen problemen opleveren", aldus Mangnus. Door een combinatie van zware neerslag, noordwestenwind en doodtij kon er vorige week minder en minder snel water worden afge voerd. Het waterschap zette op drie locaties in Zeeland extra pom pen in om het water sneller te kun nen afvoeren. Inmiddels kunnen de gemalen en uitwateringsluizen de hoeveelheid water goed aan en zijn extra pompen dus niet meer nodig. De extra pompen stonden bij ge maal De Piet (nabij vliegveld Mid den-Zeeland), gemaal Baarland en in de Nijspolder bij Ossenisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2