voor Vaarzon Morel zeeland 129 Grondbank voor natuur Kanaalzone Digitaal boodschappen doen bij gemeente Hulst Middagje uit tijdens Winter Woensdag in Westkapelle tijdens restauratie Gezicht op de Haven van Yerseke Vier tips binnen na overval supermarkt Korte stroomstoring in Maisbaaigebied Ambtenaar werft voor Extra voorstelling glastuinbouwproject poppentheater Bibliotheek veilt deel Zeelandcollectie w woensdag 28 december 2011 Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto SINT JANSTEEN De politie heeft vier tips binnenge kregen over de overval op de Spar-supermarkt in Sint Jansteen af gelopen vrijdagavond. De meldin gen worden nagetrokken op bruik baarheid. Eén van de drie daders is opgenomen op een beveiligingsca mera. Het beeld, waarop de overval ler goed herkenbaar is, werd door de politie verspreid. Ook is een deel van het kenteken bekend van de vluchtauto: 64-XV-. MIDDELBURG Het Maisbaaigebied en de omge ving Loskade in Middelburg is gisterochtend getroffen geweest door een stroomstoring. Ongeveer drie kwartier moesten de wonin gen en bedrijven het zonder elektri citeit stellen. Volgens de website van Delta ging het om een 'spontane' storing. De storing werd om 11.31 uur gemeld. Om 12.17 uur ging het licht weer aan. WESTKAPELLE Het Polderhuis in Westkapelle houdt vandaag van 13.00 tot 17.00 uur een kerstevenement. De paar dentram maakt regelmatig een rondje door het dorp vanaf het Pol derhuis. Voor volwassenen en kin deren is er ook een zoektocht in het dorp. Voor de winnaars staan leuke prijzen klaar. Tijdens deze tocht is de grote vuurtoren open voor bezoek (13.00-16.00 u). Ook ko renmolen de Noorman is open. In het museum wordt een demonstra tie 'blokjes bakken' (babbelaars) ge geven en een demonstratie schel pen schilderen. In de tuin en op het terras van het museum zijn Oud-Hollandse spelletjes te spelen. doek van zijn vaste plek boven de lambrizering werd gehaald, kwam er zomaar zeven vierkante meter bij. Een enorme lap lucht was, bij gebrek aan ruimte, zonder enige scrupules weggevouwen. Aan de bovenkant vouwde het werk om een balk aan het plafond heen en om dat passend te maken was er een inkeping in gemaakt. Al vóór de restauratie was door on derzoek met infraroodapparatuur gebleken dat Gezicht op de Haven van Yerseke, ongetwijfeld met de beste bedoelingen maar zonder enige vakkennis, overgeschilderd is. De vrouw die met een mandje in het water staat, is daar mis schien een goed voorbeeld van. „We hebben duidelijk kunnen zien dat ze vier ogen heeft", zegt Kloezen. Het vermoeden bestaat zelfs dat de vrouw er later in is ge schilderd, omdat ze geen oesters, maar mosselen in haar mandje heeft. Ook zijn in het origineel de meerpalen niet zo vierkant, de gol ven minder grof en de meeuwen kleiner. Grootste domper van de voorbije drie maanden was toch wel de ontdekking van de pla muur die is gebruikt om de cra- queléscheurtjes te vullen. Het zorg de voor extra werk, vertraging in de voortgang van de restauratie en hogere kosten. „Het vervelende was dat het pas tijdens het schoon maken aan het licht kwam", zegt Kloezen. „We komen 6000 euro te kort op de begroting. Het is lastig om dat geld bijeen te sprokkelen, omdat veel overheden, stichtingen en particulieren al bijgedragen heb ben." Restauratrice Monica Mar tens maakt de plamuur nu schoon met een combinatie van ossengal en eiwitten. Als dat gedaan is, wor den de schéurtjes gevuld met een gel die door warmtewerking in het craquelé wordt vastgezet. De grootste uitdaging voor Mar tens is misschien wel om het schil derij te restaureren, zonder dat het er als nieuw uitziet. „Je moet wel kunnen zien dat Gezicht op de Ha ven van Yerseke honderd jaar oud is, we willen geen botox-behande- ling voor Vaarzon Morel", zegt Kloezen. Q Het Oosterscheldemuseum in Yerse ke is gedurende de wintermaanden gesloten. De restauratie is naar ver wachting in het voorjaar voltooid. ZELZATE MIDDELBURG Grensgemeente Zelzate gaat werk lozen stimuleren aan de slag te gaan in de glastuinbouw in de Ka naalzone bij Westdorpe. Daarvoor is een ambtenaar geworven, die de komende drie maanden het werk in de kassen gaat propageren. Zelza te verbond zich eerder, net als de overige Kanaalzonegemeenten, aan het glastuinbouwproject. Tot nu toe viel het aantal geplaatste werk lozen vanuit Vlaanderen erg tegen. Poppentheater Parabel geeft van middag een extra voorstelling van het kerstschimmenspel De vier lichten. De drie geplande voorstellingen zijn inmiddels uitverkocht. De extra voorstelling wordt gegeven op woensdag 28 december om 16.00 uur in het huiskamertheater, Herengracht 66 in Middelburg. Re serveren voor de extra voorstelling kan telefonisch op 0118-552566. dij van Middelburg in het jaar 1913, ter gelegenheid van honderd jaar Koninkrijk der Nederlanden. Philippine had een werk laten ma ken met mosselen als thema, Yerse ke belichtte de oesterteelt. Na af loop kocht de toenmalige wethou der Van Harmeien het schilderij en hing het op in de boeren schuur, waar hij een dancing run de. De schuur brandde af, het schil derij werd uit de vlammen gered en cadeau gedaan aan Yerseke. „Aan de linkeronderkant zijn nog resten roet gevonden die aan deze brand herinneren", merkt Kloezen op. Het is maar één van de aan tastingen, want met het schilderij is bepaald niet zachtzinnig omgegaan. Toen het van Yerseke. foto Willem Mieras Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen doet een gedeelte van haar uitge breide Zeelandcollectie van de hand. Deze collectie omvat uitga ven over Zeeland, van geschiedenis tot atlassen en van verhalenbun dels tot uitgaven met prentbrief kaarten. De veiling is 6 januari van af 19.00 uur in bibliotheek Terneu- zen. Voorafgaand is er gelegenheid om vanaf 15.00 uur de kavels te be kijken. De kijkmiddag sluit om 18.00 uur. Daarnaast worden ook boeken los verkocht tijdens de kijk middag en 's avonds. MEEST CELEZEN 1. Straatartiesten voortaan verboden in Vlissingen (foto) 2.11 -jarige beroofd in Oost-Souburg STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl TERNEUZEN door Wout Bareman CENT - De Vlaamse regering maakt serieus werk van natuurcompensa tie in de Gentse Kanaalzone tus sen Zelzate en Gent. Op initiatief van de ministers Hilde Crevits (openbare werken) en loke Schau- vliege (leefmilieu) is vrijdag beslo ten daarvoor een Grondenbank Gentse Kanaalzone op te richten. Er komt ook direct een onderzoek naar de effecten van de aanwijzing of inrichting van natuurgebieden op de landbouw. Crevits in een verklaring: „Ter compensatie van de natuurgebie den die verdwenen zijn of dreigen te verdwijnen door de havenont wikkeling moeten natuurkernge- bieden worden ingericht. Ook zul len groenschermen en bufferzones worden aangelegd aan de rand van het havengebied. De noodzakelijke grondverwerving heeft zeer grote gevolgen voor landbouw. Daarom is een flankerend landbouwbeleid met financiële toeslagen voor zien." Het strategisch plan Welvarende Kanaalzone geeft de havenontwik kelingen tot 2030 aan. Daarbij wor den leefbare woonkernen, land bouw en natuur gerespecteerd, ver zekert het Havenbedrijf Gent. Met het oog op die natuurcompen satie is het project Natuurdoelstel lingen Kanaalzone opgezet. De Vlaamse regering en het havenbe drijfhebben daarover overeenstem ming bereikt. Crevits en Schauvlie- ge: „De filosofie bij de realisatie van nieuwe natuur is versnippe ring tegen te gaan en de natuurge bieden zoveel mogelijk bij elkaar aan te laten sluiten." Zo moeten 'robuuste natuurkerngebieden' ontstaan. Om aan de Europese regels te vol doen moet op korte termijn een gebied van 205 hectare met nieu we natuur worden ingericht. Daar naast worden zestien koppelingsge- bieden ingericht: groenschermen en bufferzones, die dienst doen als kwaliteitsvolle overgangsgebieden tussen woonkernen en bedrijven terreinen in de Vlaamse Kanaalzo ne. Voor de aanleg van die natuur- en groengebieden zal landbouw grond moeten worden geofferd. De ministers spreken van 'een ern stige impact op de landbouw'. HULST - Via de gemeentelijke web site www.gemeentehulst.nl kunnen nu bij de gemeente Hulst ook digitaal boodschappen worden ge daan. Naast de ruime informatie die op de website te vinden is kunnen nu via internet producten worden be steld op de website. De website be schikt tevens over een digitale kas sa zodat bestelde producten ook meteen kunnen worden afgere kend. Momenteel zijn de volgende digita le producten via de website be schikbaar: uittreksel GBA, uittrek sel burgerlijke stand, eigen verkla ring rijbewijs, aangifte briefadres (kosteloos), wijziging naamge- bruik (kosteloos) en een parkeer- vergunning of parkeerschijfvergun- ning aanvragen of wijzigen. De ge meente Hulst heeft de ambitie het aanbod van producten die digitaal kunnen worden afgenomen ver der uit te breiden. Bij het digitaal zaken doen wordt gevraagd in te loggen met DigiD, waarna men in een beveiligde om geving komt. Betalen kan via Mas tercard, Visa of iDeal. Overigens blijven alle producten die via de website digitaal te krij gen zijn, ook verkrijgbaar in de Ge meentewinkel aan de Grote Markt 24 in Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29