'Nou ja, dan laten we ze maar Druk Veiligheidsregio is 'niet kies' 261 zeeland Verdachte branden opgepakt en alweer vrijgelaten VOLKSHUISVESTING Vlissingen heeft nog veel oude portieketagewoningen. Goedkoop in huur, maar duur in onderhoud. Ze drukken de begroting van woningcorporatie l'Escaut. woensdag 28 december 2011 door Annemarie Zevenbergen KOUDEKERKE - Een 36-jarige Koude kerkenaaf die maandagmiddag werd opgepakt voor de branden in Koudekerke, is weer op vrije voe ten gesteld. De man, woonachtig aan de Tram straat waar vrijdag een schuurtje in vlammen opging, heeft een nacht doorgebracht in Torentijd. De politie wil vooralsnog niet aan geven waarom de man verdacht werd van eventuele betrokken heid. Of hij naar aanleiding van tips is aangehouden, wilde politie eveneens niet aangeven. Volgens de politie is echter uit ver hoor niet duidelijk geworden of de man betrokken is geweest bij de branden en wat zijn betrokken heid dan zou zijn. De Koudeker kenaar is gisteren weer in vrijheid gesteld. Of hij nog steeds als ver dachte wordt beschouwd, wil de politie bevestigen noch ontken nen. De branden afgelopen kerstweek einde brachten nogal wat beroe ring teweeg in de dorpsgemeen schap. In totaal gingen drie auto's en een schuurtje in vlammen op. Er waren tevens twee brandmel dingen die loos alarm bleken te zijn. In de nacht van vrijdag op zater dag gingen twee auto's en een schuurtje in lichterlaaie, alle in het centrum van het dorp. De auto's stonden respectievelijk aan het Dorpsplein en de Cithershillsingel. Het schuurtje stond aan de Tram straat. Eerste kerstdag ging op nieuw een auto in vlammen op. Ditmaal aan de afgelegen Meiners- weg. De politie gaat er voorlopig vanuit dat er geen verband tussen de branden is. Het onderzoek is nog in volle gang. Brandweerofficier van dienst Peter de Kraker gaf in eerste reactie al aan dat de brandweer niet ver moedt dat er een pyromaan actief is in het dorp. De brandweer ziet de branden als 'incidenten'. door Wendy van den Hurk Uit de jaarlijkse vergelij king van woningcorpo raties komt l'Escaut uit Vlissingen niet al te flo rissant naar voren. Maar alles valt te verklaren, zegt de directeur. „En alles komt goed." Elk jaar legt het Centraal Fonds voor Volkshuivesting corporaties naast elkaar. Gekeken wordt hoe zeer ze van elkaar verschillen in onder meer bedrijfswaarde, leeg stand, huurprijzen, nieuwbouw en uitgaven in leefbaarheid. Middelburg en Veere laten daarin brave statistieken zien; de corpora ties Woongoed en Woonburg ver schillen niet zo heel veel van colle ga's in den lande. Vlissingen daar entegen kent heuse uitschieters. Vooral op bedrijfseconomisch ge bied lijkt l'Escaut het niet zo goed te doen als de rest. Ook vertoont de corporatie een opmerkelijk beeld op het gebied van woningbe- zit: et komen geen huizen bij, er gaan er juist veel af Een en ander hangt met elkaar sa men, legt directeur Jan van Beek huizen uit. „De gemeente Vlissin gen wil verdunning van het wo ningbestand, dus waar wij oude woningen slopen, bouwen we er minder terug. Bijvoorbeeld in de Oude Stad en in de Engelse Wijk. En de Bonedijke, waar we vierhon derd woningen hebben gesloopt en waar maar de helft voor is te ruggekomen." l'Escaut doet dus precies wat haar gevraagd wordt. Met gevaar voor eigen begroting. „We worden klei ner. Bedrijfseconomisch is dat erg, want met minder woningen en minder huur heb je natuurlijk ook minder inkomsten. Maar een cor poratie is gelukkig geen onderne ming die winst nastreeft, dus dan is het zo erg niet meer." Bovendien, zegt Van Beekhuizen, zal l'Escaut volgend jaar heel ande re bedrijfsresultaten hebben. „Ko mend jaar komen er namelijk wél woningen bij, waar we aan verdie nen. Ook worden mensen door de economische crisis meer richting huur gedreven, wat weer gunstig is voor ons." l'Escaut heeft de pech veel oude portiek-etagewoningen in bezit te hebben: een erfenis van de armlas tige jaren vijftig, toen Vlissingen nog écht gold als arbeidersstad. „Als je maar een woning hebt, was toen de tendens. Middelburg heeft ze ook wel, maar lang niet zo veel als Vlissingen. De huur van dit soort woningen is nog steeds laag en technisch zijn ze nog redelijk goed, maar woontechnisch niet. En de stookkosten rijzen de pan uit. Dit soort woningen drukt on ze bedrijfswaarde. Eigenlijk zijn ze verantwoordelijk voor veel grafie ken in het rapport." Veel van de portiek-etagewonin gen worden 'uit de markt gehaald', maar dat kan niet allemaal tegelijk. „Slopen kost geld, nieuwbouw nog veel meer. Maar omdat het meestal wel even duurt voordat de vervangende woningbouw wordt Concerten, optredens, voorstellin gen: ga voor een overzicht naar www.pzc.nl/uit. WEBBLOGS Op www.pzc.nl/blog staan alle we- blogs verzameld die verslaggevers van de PZC bijhouden. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Maurits Sep VLISSINGEN - De directeur van de Veiligheidsregio Zeeland gaat zijn boekje te buiten met zijn stelling dat Vlissingen en Middelburg niet kunnen weigeren om veel meer te betalen voor de brandweerzorg. Dat vindt Rijnco-Jan Suurmond van het CDA in Vlissingen. Volgens directeur Ronald de Meij van de VRZ moeten Middelburg en Vlissingen samen 900.000 euro per jaar meer gaan betalen en is 'weigeren geen optie', omdat het een wettelijke plicht is een veilig heidregio te hebben en betalen. Suurmond neemt er aanstoot aan dat De Meij publiekelijk zegt dat Vlissingen dat niet kan weigeren. „Chantage is een groot woord, maar ik ben diep ongelukkig met de manier waarop dit gebeurt. Hij heeft al piketpalen geslagen, voor dat met ons is gesproken. Hij gaat niet over ons geld, daar gaan wij als gemeenteraad over." Bovendien, en dat steekt Suur mond zo mogelijk nog meer, heeft de Veiligheidsregio Zeeland nog niet eens een goedgekeurde begro ting voor 2012. „Laat De Meij zich daar maar zorgen over maken. Om dat er nog geen goedgekeurde be groting is, staat de Veiligheidsregio onder toezicht van de provincie. En omdat er nog geen begroting is, heb ik geen inzicht in de nood zaak van een hogere bijdrage. De Meij noemt nu al een bedrag, ik niet. Ik wil eerst cijfers zien, dan kunnen we daarna praten over de oorzaak, over een oplossing en ver volgens over een bedrag. Het is niet kies om nü al te roepen dat er geen andere keuze is." Suurmond benadrukt dat hij aan het einde van zo'n proces best be reid zou kunnen zijn alsnog die 4,5 ton - met Middelburg samen 9 ton - te betalen. „Als dat voor de veiligheid van onze inwoners no dig is, zodat er een goede brand weerzorg blijft, dan wel. Maar mis schien zijn daar ook wel andere op lossingen voor." De hogere bijdrage voor Vlissin gen en Middelburg is een uitvloei sel van een herverdeling van de brandweerkosten over de dertien gemeenten. Sommige gaan dus ook minder betalen. Suurmond: „Onze stadsgewestelijke brand weer heeft altijd op een hoog ni veau gestaan. Ik zou het niet te recht vinden als wij daarvoor nu fi nancieel gestraft worden." Hij verwijst naar het besluit van de Vlissingse raad uit december 2009 over de VRZ. „Wij hebben als raad gesteld dat de financiering niet gewijzigd kan worden zonder instemming van alle gemeentera den, dat de kwaliteitseisen van de brandweerzorg gelijk moeten blij ven én dat de kosten voor Vlissin gen niet mogen stijgen. Op 12 ja nuari hebben we weer een com missievergadering. Dan stellen we dit zeker aan de orde." De Engelse Wijk, op de kop van de Bonedijke, blijft gevrijwaard van de sloophamer die in de rest van de wijk toesloeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26