cultuur 117 Cadant kiest etiket salonorkest Een leven lang in kinderboekenland m 1 CONCERTEN Zeeuws Amateur Symfonie Orkest speelt met vioolkist open agenda In Memoriam 1945 - 2011 A| ui 1$ iir 't Kerkje sluit het jaar in stijl af Werk Paz Sanz Fle in Galerie T woensdag 28 december 2011 door Ali Pankow Van menuetten van Beet hoven en Mozart tot mo dem klassieke meezin gers. Tussen die uiterste meandert het repertoire van Ca dant, het enige Zeeuwse amateur symfonie orkest. Cadant brengt donderdagavond in Ter Reede in Vlissingen de eerste van een serie van drie concerten onder de titel Chez Noel. Het optreden in het Vlissingse woonzorgcentrum is niet alleen voor de bewoners, maar ook voor andere belangstellenden toeganke lijk. „Het is vrije entree, maar we zetten wel een vioolkist open tij dens ons concert, zodat de bezoe kers daar een vrijwillige bijdrage in kunnen doen", vertelt Ron Wes terweel, secretaris en orkestlid van Cadant. Hij nam in 2006 het initia tief tot oprichting van dit Zeeuwse symfonie orkest. „Om gevorderde amateurmusici de mogelijkheid te bieden deel te nemen aan een sym fonieorkest, dat door een beroeps musicus wordt gedirigeerd", luidt zijn motivatie. Die openstaande vioolkist symboli seert de financiële situatie van Ca dant. Dat is een kwestie van de te ring naar de nering zetten, zo blijkt uit de toelichting van Wester weel. „Wij ontvingen in het begin een stimuleringssubsidie van de provincie, maar dat was eenmalig. Ons verzoek om een structurele subsidie binnen de Cultuurnota werd afgewezen, omdat we niet vernieuwend zouden zijn. Ook aanvragen per project zijn om die reden afgewezen." Om de tering naar de nering te zetten besloot Cadant het afgelopen jaar de ba kens te verzetten en als salonor kest te gaan functioneren. „Dat houdt in dat we niet meer wekelijks repeteren, maar eerst een opdracht moeten krijgen en dan een programma gaan instude ren. Pas dan zijn we er immers ze ker van dat we de dirigent en de re petitieruimte kunnen betalen", legt Westerweel uit. Volgens hem is dirigent Josje de Regt enthou siast genoeg om zich aan te passen aan die projecten van Cadant. Dit symfonie orkest bestaat uit zestien musici, die allen minstens niveau C van de muziekschool beheersen. „We hebben helaas een chronisch tekort aan strijkers, maar voor het concert Chez Noel hebben we toch een mooi programma kunnen in studeren", laat de secretaris weten. Naast de menuetten van Beetho ven en Mozart en de 'meezingers' van Weill en Gershwin omvat dat ook twee solowerken. Dat zijn het celloconcert no 3 van Boccherini uitgevoerd door Jojanneke Bree- man uit Goes en de Romance en Fa van Beethoven op dwarsfluit door Marjan Aukes uit Vlissingen. Verder biedt het concert werken van Elgar, Dvorak, Leoncavallo, Edwards en Schönherr. Cadant brengt dit concert ook maandag 2 januari tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeen te Goes en op 12 januari op een be sloten bijeenkomst van ABN Am- ro. Donderdag 29 december, Ter Reede, Vlissingen, 19.30 uur. Meer agendanieuws en de volledige filmagenda staan op de website van deze krant. OP PAD Kapelle Midwinterdag met lezing over noten bij Fruitteeltmuseum, 14.00 uur. Westkapelle Kerstevenement 'Winterwoensdag' ge organiseerd door het Polderhuis. Museum Polderhuis, 13.00-17.00 uur. PODIUM Goes Musical-Vrienden brengt 'Scrooge the musical'. Uitverkocht. Theater de Mythe, 20.00 uur. Middelburg Poppentheater Parabel speelt het kerst schimmenspel 'De vier lichten' (4+). Met decors van Bo de Jong voor het schim menspel. Huiskamertheater aan de Herengracht 64, 14.30 uur. Jazzsessie met Nienke Kingma. Desafinado, 21.00 uur. CULTUUR DICHTBIJ Musicalvrienden speelt 'Scrooge, de musical'. Impressie van een repetitie: www.pzc.nl/cultuurdichtbij STUUR UW TIPS NAAR kunst@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Jan Smeekens 'Voorlezen gaat gepaard met liefde en aandacht', luidde het credo van Jan Smeekens uit Middelburg. Hij vertoef de een leven lang in kinder boekenland. door Ali Pankow Okrinklende winklende wa- terding, met 't zwarte ka- botseken aan....'. Met die woorden uit het gedicht 'Het Schrijverke' van Guido Gezelle maakte Jan Smeekens als jochie op de lagere school destijds in Ooster hout kennis met poëzie. Eerder al genoot hij van rijmpjes als 'Olleke Bolleke' en 'Tikke takke tonen', maar zo'n gedicht was iets groters. Smeekens kreeg het lezen met de paplepel ingegeven. 'Als je veel leest, kom je altijd goed terecht', was de raad van zijn moeder die hij altijd ter harte heeft genomen. Hij stond 33 jaar voor de klas in het basisonderwijs, meestal in groep 5/6 of 7/8. Voorlezen was bij hem een vast onderdeel van het dagrooster. Hij achtte het van be lang dat voorlezen gepaard gaat met liefde en aandacht. Hij be treurde het dat ouders het tegen woordig vaak zo druk hebben dat voorlezen erbij inschiet. „Zo mis sen ze het mooiste moment van de dag, even op de rand van het bed, samen in een andere wereld", zei Smeekens enkele jaren geleden in een interview in deze krant. Ge ruime tijd was hij recensent jeugd boeken voor de PZC. In 2008 ver scheen van hem de bundel 'Wie knipt de tenen van de reus?, een versjesboek voor kleuters'. Hij ver zamelde daarin gedichten van Miep Diekman, Paul Biegel, Toon Teilegen, Ivo de Wijs en Annie M. G. Schmidt. Hij zat in diverse ju ry's voor kinderboekenprijzen in Nederland en Vlaanderen: Griffel, Penseel, Woutertje Pieterse, Gou den Uil en Gouden Zoen. Jan Smeekens is zondag op 66-jari- ge leeftijd in zijn woonplaats Mid delburg overleden. WATERLANDKERKJE Zanger/entertainer Adrie Ooster ling sluit traditiegetrouw vrijdag het jaar af met een voorstelling in 't Kerkje in Waterlandkerkje. Dit keer zal bij hem de filosofie van Ome Ko ('Oop' is net as hos') hand in hand gaan met de altijd in drukwekkende sfeer van de slagvel den in leper. Stemmige klassiekers en kerstliederen wisselen elkaar af. Oosterling begeleidt zichzelf op pia no, Indisch harmonium en accor deon. Het optreden begint om 20.15 uur. MIDDELBURG Galerie T aan de Turfkaai 25-27 in Middelburg is tot en met nieuw jaarsdag extra geopend. Voor deze expositie wordt nieuw werk tentoongesteld van keramiste Paz Sanz Fle. Zij is geboren in Zara- goza, Spanje en woont nu in Zoe- terwoude. Vrouwelijkheid en spon taniteit spelen een belangrijke rol in haar hoofdzakelijk figuratieve werk. Ook is er nieuw werk te zien van onder meer: Ger Jansen, Sjer Ja cobs en Hans van den Eertwegh. T/m 1 januari van 13.00 -16.00 uur. -■ Het Zeeuws Amateur Symfonie Orkest op de trappen van de Nieuwe Kerk in Zierikzee, vorig jaar voorafgaand aan de uitvoering van de Kaffee-kantate, het komische verhaal van de vader die zijn dochter verbiedt om koffie te drinken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17