economie 115 Rampjaar tuinbouw Corporaties moeten VEH vraagt nieuw onderzoek hypotheken huis te koop aanbieden Ronald is een winnaar. Hij heeft zijn occasion helemaal voor niks. Internetverkoop vuurwerk blijft nog iets achter woensdag 28 december 2011 amersfoort - Vereniging Eigen Huis (VEH) roept de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) op om de concurrentieverhoudingen op de hypotheekmarkt opnieuw te onderzoeken. Volgens de organi satie is de situatie op de hypo theekmarkt verslechterd nu BNP Paribas heeft besloten zich uit de markt terug te trekken en SNS Bank zijn verkoopkanalen hal veert. VEH meent dat de gezonde concurrentie hierdoor verdwijnt en dat de rentemarges die banken aan hun klanten berekenen weer oplopen. „Rabobank is veruit de grootste hypotheekverstrekker en hoeft niet bang te zijn dat ING en ABN Amro klanten zullen aantrek ken met een lage rente, omdat bei de banken door de ontvangen staatssteun geen prijsstunter kun nen zijn", zei VEH-directeur Rob Mulder. „Wij vragen de NMa om opnieuw te kijken of de gewijzig de concurrentieverhoudingen wel stroken met een gezonde hypo theekmarkt, of dat er sprake is van 'mededingingsbeperkend gedrag'. Dat laatste is nadelig voor de con sument, omdat er voor banken dan geen prikkel is om scherpe rentetarieven aan te bieden." De NMa zegt de sector scherp in de gaten te houden, maar vindt de op roep van de VEH om onderzoek te doen, vooralsnog te ver gaan. door Jan Trommelen den haag - Veel glastuinbouwbe drijven vallen het komende jaar om. Na het rampjaar 2009 en de Ehec-crisis van 2011 kunnen de te lers geen klappen meer opvangen. „Als 2012 geen uitstekend jaar wordt, dan verwachten we een groot aantal faillissementen", zegt Fred van Heyningen, directievoor zitter van Rabobank Westland. De ze bank financiert duizend onder nemers in de glastuinbouw. Rabo bezint zich op de vraag wat te doen met de kassen die leeg val len. Van Heyningen: „Verkopen aan andere telers verergert het pro bleem. Wij overwegen de kassen te slopen." Veel harder dan ver wacht dreunt de klap van de Ehec-crisis na. Die brak in mei uit. „Tot in november was het effect merkbaar in de supermarkt, dus de klant heeft bijna een half jaar minder groenten gekocht. Wij had den gerekend op drie maanden." Een derde van die ondernemers zit in de problemen. Die verdwij nen niet allemaal, maar ze zullen nóg een slecht jaar niet overleven. Veel hangt af van het weer. „Onze tomatentelers hadden in 2010 een topjaar. Het was koud in Spanje en Florida, waardoor daar de oog sten tegenvielen en de tomatenprij zen hoog bleven." Voorzitter Dick Hylkema van brancheorganisatie LTO Glaskracht deelt de zorgen. „Telers gaan door zolang het kan. Maar de opbrengsten zijn slecht sinds 2008 en de energieprijzen stijgen." Eerder meldde LTO dat dit jaar 80 procent van de onderne mers in het rood eindigt. Overcapaciteit is de hoofdoorzaak voor de problemen in de glastuin bouw. In de jaren voor 2009 is er fors geïnvesteerd in Nederland, net zoals in Duitsland, Turkije, Groot-Brittannië en Frankrijk. Supermarkten betalen te weinig voor groente en de telers zijn niet in staat om betere prijzen af te dwingen. Bundeling van krachten moet het antwoord zijn. den haag - Woningbouwcorpora ties moeten hun huizen te koop aanbieden aan bewoners die ze al meer dan een jaar huren. Dat staat in een wetsvoorstel, dat minister van Binnenlandse Zaken Liesbeth Spies vrijdag naar de Raad van Sta te heeft gestuurd voor advies. Cor poraties en huurders zien het plan niet zitten. Volgens het kabinet worden de huizen van de corporaties be woond door een veel grotere groep mensen dan voor wie ze zijn bedoeld: 2,4 miljoen tegen 1,9 miljoen. De plannen, die driekwart van de corporatiehuizen moeten beslaan, moeten het eigenwoningbezit be vorderen en geld opleveren voor investeringen door de corporaties. Aedes, de brancheorganisatie van woningcorporaties, vindt het voor stel onnodig. Corporaties bieden nu immers ook al woningen te koop aan. De Woonbond, de belangenvereni ging van huurders, noemt het plan 'onbegrijpelijk en zeer onverstan dig'. „Huurders zitten helemaal niet te wachten om hun woning te ko pen. Bovendien komen de meeste huurders met hun inkomen nooit in aanmerking voor een hypo theek. Er is juist behoefte aan meer betaalbare huurwoningen." Elco Brinkman, voorzitter van Bouwend Nederland en voorzitter van de Raad van Commissarissen bij pensioenbeheerder APG en Ger Hukker, voorzitter van make laarsvereniging NVM vinden dat het veel gemakkelijker moet wor den om huurhuizen in het mid densegment te bouwen, want die zijn er nauwelijks. Woningen met een maandhuur tussen de 650 en 950 euro, net bo ven de huurtoeslaggrens, zijn no dig om de doorstroming op gang te brengen. lichtenvoorde - De verkoop van vuurwerk via internet blijft voor alsnog iets achter op de omzet van een jaar geleden. Dat zei Leo Groe- neveld, voorzitter van de Belangen vereniging Pyrotechniek Neder land (BPN) gisteren. Vorig jaar schoten Nederlanders voor circa 65 miljoen euro de lucht in. Groe- neveld verwacht dat de omzet dit jaar gelijk zal zijn aan die van 2010. Volgens onderzoek van Wugly.nl onder 1600 consumenten blijkt dat 22 procent van de Nederlan ders vuurwerk inslaat. Vorig jaar was dat percentage nog ruim een kwart. MARKT Aardappelen, droog uit de schuur, 40 mm opw, rustig: frites geschikt: €3,75-€5,50; export: €3,75-€ 5,50. Zaaiuien, droog uit de schuur 30%: €1,00-€ 2,50; 60%: €1,00-€2,50. Granen, zaden en peulvruchten: Tarwe, maal: 176; tarwe voer: 174; Bruine bonen: 820; Voergerst: €171. Prijzen per 1000 kg. excl. BTW uit op slag collecterende handel. Nieuwe oogst, per ton: Weide/ dijk- hooi: 200; Veldbeemd: 150-€ 155; Engels Raaigras, hooi: 150-€ 170; Rood rietzwenk: 130-€ 150; Tarwe- stro, droog uit de schuur: kleine balen €150-€160, grote balen 125-€ 135; Gerstestro, droog uit de schuur, grote balen: 100-€ 120; Boonstro, kleine ba len: €140. I O AutoTrack.nl De zorgvuldige autosite. Win ook je aankoopbedrag terug! Koop in december of januari een occasion viaAutoTrack.nl en win net als Ronald, winnaar van 2010, het aankoopbedrag terug. Kijk op AutoTracknl voor de actie en de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15