Christenen vluchten uit stad Nigeria buitenland 19 Talentvol theaterdier, in eigen land niet geëerd Protest Russen houdt aan In Memoriam 1903 - 2011 dinsdag 27 december 2011 MOSKOU - In Moskou hebben daags voor kerst ondanks de kou opnieuw tienduizenden Russen betoogde uit woede over fraude bij de parlementsverkiezingen op 4 december. 1\vee weken geleden betoogden ook al tienduizenden mensen voor nieuwe parlementsverkiezin gen. Dat was het grootste protest in Moskou sinds de val van de Sov jet-Unie in 1991. Volgens de organisatoren betoog den circa 120.000 mensen op Ave nue Sacharov. De politie stelde dat het om maximaal 30.000 mensen ging. Het bleef rustig; er werd nie mand opgepakt. Blogger Aleksej Navalni, die zich steeds meer ontpopt als leider van de protestbeweging, zei in een re de dat de Russen corruptie niet langer tolereren. „Ik zie genoeg mensen hier om het Witte Huis (de zetel van de regering) in te ne men. Maar we zijn een vreedzaam volk en we zullen dat niet doen - voorlopig niet." Premier Poetin verblijft al ruim een decennium in het centrum van de Russische macht. De beto gers zien in hem de kwade genius achter de verkiezingsfraude. Zijn partij Verenigd Rusland verloor bij de verkiezingen, maar behield nipt haar meerderheid in de Doema (de Russische T\veede Kamer). Volgens internationale waarne mers verliep de stemming niet eer lijk. Op internet circuleren film pjes met beelden over de verkie zingsfraude. Het Kremlin probeert de angel uit het protest te halen. President Dmitri Medvedev beloofde politie ke hervormingen en een onder zoek naar de fraude. Op Radio Echo Moskou riep de laatste leider van de Sovjet Unie, Michail Gorbatsjov, de premier op de politiek te verlaten: „Ik zou Vla dimir Poetin adviseren om nu op te stappen. Hij heeft drie termij nen gehad: twee als president en een als premier. Drie termijnen - dat is genoeg." BUJA - Honderden mensen, onder wie veel christenen, proberen sinds gisteren te vluchten uit de stad Damaturu in het noorden van Nigeria. De radicale moslimbe weging Boko Haram pleegde daar de afgelopen dagen aanslagen. In de nabijgelegen stad Potiskum zijn in de nacht van zondag op maandag circa dertig winkels in brand gestoken. Ook het huis van een christelijke leider ging in vlam men op. Het geweld in Potiskum ontstond zondag toen aanslagen op zeker drie kerken in Nigeria zijn gepleegd. De zwaarste aanslag trof een kerk in een buitenwijk van hoofdstad Abuja, waar zeker 35 mensen om het leven kwamen. Door de ontploffing is de kerk zwaar beschadigd. Ook een aantal huizen en auto's nabij de kerk heeft schade. Ook kerken in los en Gadaka moesten het ontgelden. De aanslag in Gadaka kostte voor zover bekend aan niemand het le ven. In Jos stierf een politieman. Daar vond de politie ook nog twee bommen, die onschadelijk werden gemaakt. Op kerstavond pleegden de mili tanten al aanslagen in de noord oostelijke stad Damaturu. Daar werd het gebouw van de geheime politie getroffen door een auto met explosieven. Daarbij kwamen drie mensen en de zelfmoorde naar om het leven. Ook op een ver keersplein ging een bom af. De aanslagen zijn opgeëist door Boko Haram, een beweging die de regering van Nigeria omver wil werpen en de sharia (islamitische wet) wil invoeren. De naam van de organisatie betekent letterlijk 'westerse educatie is een zonde'. De beweging heeft zijn machtsba sis in het noordoosten van Nige ria, maar rukt steeds verder op. Ook de afgelopen dagen was het onrustig in Nigeria, dat met 160 miljoen inwoners de grootste be volking heeft van alle Afrikaanse landen. In Damaturu braken don derdag gevechten uit tussen mili tanten en het leger. Met trucks en pantservoertuigen maakten militai ren een einde aan het geweld. Tus sen de 70 en 100 mensen kwamen om. De terroristische aanslagen wer den wereldwijd veroordeeld. On der meer de Verenigde Naties, de Verenigde Staten en het Vaticaan spraken zondag hun afschuw uit. Het Witte Huis sprak van zinloos geweld en tragisch verlies van le vens. Het Vaticaan noemde het aanvallen van kerken 'blinde haat', bedoeld om 'nog meer haat en ver warring te veroorzaken'. President Jonathan Goodluck van Nigeria, zelf een christen uit het zuiden, riep zijn landgenoten op zich te verenigen om de geweldsdaden te veroordelen. zie onze website:buitenland Foto- en videomateriaal van de aanslagen in Nigeria Zanger Johan Heesters (108) was tot het eind populair in Duitsland, hier viel hij uit de gratie omdat hij in de oorlog voor de nazi's zou hebben opgetreden. door Dick van Rietschoten Niemand ter wereld heeft langer actief in het artiestenvak geze ten dan de Duitse Ne derlander Johan Heesters. De in Duitsland populaire maar hier om streden entertainer debuteerde op de planken in 1921 en trad op 104-jarige leeftijd nog als operette zanger op. Toen hij 103 was, maak te hij zelfs nog een nieuwe cd. Hij overleed zaterdagmorgen op 108-jarige leeftijd in een Duitse kli niek bij zijn woonplaats Starnberg bij Miinchen. In Duitsland was Johan Heesters, liefkozend lopie genoemd, onver minderd populair. Volle zalen, staande ovaties en vele onderschei dingen waren zijn deel.Voor veel Nederlands bleef hij na 1945 om streden. Hij had immers tijdens de oorlog in Duitsland furore ge maakt als revue- en operette artiest, met Hitier als grote fan, en zou in 1941 zelfs hebben opgetre den in concentratiekamp Dachau. Het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie velde eind vorige eeuw het waarschijnlijk enig juiste oordeel omtrent Hees ters' oorlogsactiviteiten: hij was 'politiek naïef geweest. En in fe bruari 2008 zei NIOD-chef David Barnouw: „Als hij na de oorlog di rect schoon schip had gemaakt en duidelijk afstand had genomen van het nazi-regime, zouden velen daar vrede mee gehad hebben en was hem een heleboel narigheid bespaard gebleven. Maar dat deed-ie niet." Spijtbetuigingen kwamen er uiteindelijk wel. Johan Heesters werd op 5 decem ber 1903 in Amersfoort geboren. In de tweede helft van de jaren twintig legde Heesters zich toe op operette. Omdat hij een aantrekke lijke verschijning was en goed kon zingen en dansen, werd hij in die branche snel populair. In 1935 verhuisde hij naar Berlijn, waar behoefte bestond aan nieuw theatertalent omdat het nazi-regi me Joodse artiesten een werkver bod had opgelegd. Hij werd snel een geliefd acteur en zanger, mede door de rollen die hij speelde in musical-achtige films, die het ook in Nederland goed deden. Ook toen Hitler met bijna heel Eu ropa in oorlog was, bleef theater- dier Heesters in zijn nieuwe Hei mat zijn kunsten vertonen. Dat hij nu en dan optrad voor teruggekeer de Duitse frontsoldaten, ervoer hij nooit als een probleem. 'Zij waren immers op de keper beschouwd slachtoffers van het regime', rede neerde de zanger. Zijn rentree in de Nederlandse theaters maakte de vermaarde ar tiest pas in 1959. Protesten waren er nauwelijks. Die kwamen pas vijfjaar later op gang, toen Hees ters de rol kreeg van de antinazi- kapitein Von Trapp in de musical versie van The Sound of Music. Dat ging veel Nederlanders te ver. Van wege de aanhoudende protesten werd de musical stopgezet. Heesters zou daarna ruim veertig jaar niet meer in Nederland zin gen, maar hoe ouder hij werd, hoe meer de verstoting aan hem knaag de. „Ik hoop dat mijn vaderland eindelijk vrede met me sluit", zei hij op 103-jarige leeftijd. En: „Voor ik sterf wil ik dolgraag weer in Ne derland optreden." Die wens kwam in 2008 in Amersfoort uit. Nigerianen bekijken een dag na de aanslag de schade aan de Sint Theresakerk in een buitenwijk van Abuja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9