sport 47. Uitbuiken tijdens de Kerstloop Discussieavond over toekomst Zeeuwse atletiek Schrier start in Kustmarathon dinsdag 27 december 2011 HARDLOPEN Honderden mensen komen tweede kerstdag af op wedstrijd langs Walcherse kust Op tweede kerstdag vindt in de omgeving van Dishoek traditie getrouw de Kerstloop plaats. Honderden hardlopers komen er op af, om sportief bezig te zijn tussen de twee kerstdiners in. door Maurice Steketee Tweede kerstdag, 10.55 uur: De leden van de wedstrijdcommissie van Dynamica benen haastig heen en weer. Het is de bedoeling dat over vijf minuten de Kerstloop van start gaat, maar een immense rij wach tenden voor het pannenkoeken huis van Dishoek maakt duidelijk dat dat niet gaat lukken. Tot aan de grote boom op het plein staan de hardlopers geduldig te wachten tot ze het felbegeerde startnum mer in ontvangst mogen nemen. Het zijn allemaal sportievelingen die op het laatste moment hebben besloten om mee te doen aan deze traditionele loop op tweede kerst dag. „Het is een gekkenhuis", ver telt tijdwaarnemer Sjaak Sinke. „We gaan een kwartier later star ten door al die na-inschrijvingen." Er gaat niets boven even lekker uit waaien aan de kust tussen de kerst diners door. Het is een veelgehoor de opmerking op deze enigszins 'zwoele' maandagochtend in de cember. Lag er vorig jaar nog een dun laagje ijs op de weg, dit jaar zijn de omstandigheden ideaal - met een temperatuur van rond de tien graden - om eens lekker uit te buiken van het kerstdiner. Zo'n 580 hardlopers denken er zo over en dat zijn er honderdveertig meer dan een jaar eerder. Wim Besuijen uit Middelburg doet al vele jaren mee. „Ik sla zel den over. In de jaren zeventig werd hier op tweede kerstdag ook al gelopen. Maar vroeger was het nooit zo druk, nu komen er elk jaar meer lopers bij. Vooral veel ge zinnen doen mee, het is een echte gezelligheidsloop." Ook Arjo Verhage uit Aagtekerke slaat zelden een jaar over. „Het is traditie. Ik sta hier nu voor de tien de keer aan de start." „Je ziet hier ook veel lopers, die je bij andere wedstrijden niet tegen komt", vult Bram Verhage aan. Michela van Stel en Ingrid Koene, beiden uit Yerseke, zitten nog wat na te kletsen op het biljart in het pannenkoekenhuis. Ook zij liepen net negen kilometer. Niet voor een snelle tijd, maar vooral voor de gezelligheid. „Er stond hier'van ochtend driehonderd man voor de deur om mee te doen, dat is toch niet normaal", vertelt Van Stel. „Het is heel laagdrempelig. Er doet van alles mee", zegt Koene. „Lo pen is echt een hype." Voor sommige deelnemers is tij dens de Kerstloop zelfs de basis ge legd voor een lange hardloopcar rière. „Ik liep helemaal niet totdat ik een keer met m'n schoonzus meeging naar de Kerstloop", zegt Robert Carol. „Sindsdien sta ik hier bijna elk jaar aan de start." Dat geldt ook voor Michel Schrier. „Ik liep de Kerstloop vroeger altijd met m'n vader. Ik was tien jaar toen ik hier voor het eerst aan de start stond", vertelt de 32-jarige Vlissinger, die de wedstrijd van maandag vooral als een training zag. Maar hardlopen op tweede kerst dag, is dat wel te doen met een kerstdiner achter de kiezen? „Ik heb er wel een klein beetje re kening mee gehouden", geeft Arjo Verhage toe. „Ook met drinken", aldus de inwoner van Aagtekerke, die op eerste kerstdag een varkens haasje verorberde. Bram Verhage (gourmetten met een paar bier tjes) deed dat niet. „Maar ik heb niet al te gek gedaan hoor." Ook Carol (carpaccio en tapas) heeft zich tijdens het kerstdiner niet ingehouden. „Ik heb ook nog een paar bruine bieren gedronken, maar verder niet al te overdreven." Bij Besuijen stonden gewoon aard appelen met stoofperen en een var kenshaasje op het menu. „Niks bij zonders. Ik heb wel nog een paar lekkere pilsjes gedronken, maar dat doe ik ook als ik een marathon moet lopen. Maar wel alles met mate." Bij de familie Schrier werd een ko nijn op tafel gezet. „En veel wijn", zegt Michel lachend. Michel Schrier gaat zich ook dit jaar inschrijven voor de Kustmara- thon. De atleet van Dynamica maakte dat gisteren bekend na af loop van de Kerstloop. De Vlissinger heeft nog geen beslis sing genomen of hij voor de zege gaat „Ik weet nog niet op welk ni- Na afloop van de wedstrijd stroomt het pannenkoekenhuis snel leeg. Velen zetten zich schrap k voor het volgende kerstdiner. Want de energievoorraad moet im mers weer aangevuld worden. Wie ook vandaag nog wat kilo's er af wil lopen kan terecht in Bres- kens voor de Napoleonhoeveloop. veau ik 'm ga lopen, maar ik ga so wieso meedoen. Het is afhankelijk van de trainingsarbeid hoe ik 'm ga - lopen." Schrier moest dit jaar opgeven in de Kustmarathon. Vlak voor Dom burg stapte hij uit de wedstrijd, ter wijl hij op dat moment op kop lag. Na nog geen kilometer lopen kregen de deelnemers een zware klim naar het strand voor de kiezen. foto Lex de Meester door Maurice Steketee MIDDELBURG - De PZC houdt op vrijdag 27 januari in samenwer king met atletiekvereniging Dyna mica een discussieavond over de toekomst van de Zeeuwse atletiek. Op basis van stellingen zullen zo'n acht forumleden met elkaar in ge sprek gaan over allerlei zaken die met atletiek - en de Zeeuwse atle tiek in het bijzonder - te maken hebben. Wie er in het forum komen te zit ten, zal in een later stadium be kend worden gemaakt. De discussie zal worden geleid door jan Dagevos, chef van de sportredactie van de PZC. Ook is er gelegenheid om vanuit de zaal vragen te stellen. „Er is in Zeeland een discussie ont staan over het bedrijven van atle tiek", vertelt Jan Dagevos. „Er zijn mensen die vinden dat de recrea tieve atletiek de overhand heeft ge kregen en dat de echte wedstrijd sport op de achtergrond is komen te staan. De vraag is natuurlijk of dat erg is, maar het geeft wel mooi voer voor een discussieavond", al dus Dagevos. „We willen voor- en tegenstanders een podium geven en wie weet leidt dit tot nieuwe inzichten en misschien wel tot nieuwe initiatie ven." Jan Bostelaar, voorzitter van Dyna mica, juicht de discussieavond toe. „Ik hoop dat het een interessante avond gaat worden. Er is de laatste tijd veel te doen over crossen. Het is goed om daar eens een discussie over te voeren." Ook de andere atletiekonderdelen zullen tijdens de avond de revue passeren. In de aanloop naar de bij eenkomst verschijnt er in de PZC een serie artikelen, waarin alle fa cetten van de atletieksport worden belicht. Het debat is voor iedereen toegan kelijk en zal worden gehouden in het nieuwe clubhuis van Dynami ca op Sportpark Vrijburg, dat tus sen Middelburg en Vlissingen in ligt. De discussieavond zal om 19.30 uur beginnen. Wie de bijeenkomst wil bijwonen, moet wel even een e-mail sturen naar m.steketee@pzc.nl Wacht er niet te lang mee want er is in de kantine van Dynamica slechts plaats voor zo'n 65 belangstellen- den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 77