Vrije dagen beperkt houdbaar 4l binnen Een voorbeeld: Achmea TQ0S PAULKUSTERS SIRE: hulpverlener is soldaat in oorlogstijd tijdens de jaarwisseling dinsdag 27 december 2011 Met ingang van 2012 verandert de Nederlandse vakantiewetge ving. De vervaltermijn van wettelijke vakantiedagen wordt korter. En langdurig zieken krijgen meer vakantierechten. door Yvonne Jansen illustratie Job van Celder Nederlanders zijn hamsteraais. Ook als het gaat om verlofdagen. Samen hebben werknemers 83 miljoen vrije dagen 'opgepot' (stand van za ken 1 januari 2010). Die zee van vrije tijd is voor bedrijven ongun stig, want niet opgenomen vakan tiedagen staan als schuld aan het personeel op de jaarbalans. Gemid deld had een werknemer per 1 ja nuari 2010 een tegoed van 18,5 va kantiedagen. Het stuwmeer verte genwoordigt een gezamenlijke waar de van 15 miljard euro volgens werk geversvereniging AWVN. Ervan uitgaand dat een arbeidsuur gemiddeld 22 euro kost en dat een werkdag gemiddeld 8 uur telt, staan bedrijven gemiddeld 3256 euro 'in het krijt' per fulltime werknemer. Voor een bedrijf kan zo'n last de fi nanciële positie van het bedrijf ne gatief beïnvloeden. Daarom willen werkgevers graag van de stuwme ren af Wat is het verschil tussen wette lijke en bovenwettelijke vakantie dagen? Het wettelijk aantal vakantiedagen per jaar bedraagt vier keer het aan tal wekelijkse werkdagen. Heb je een 38-urige werkweek, dan heb je recht op 152 vakantie-uren ofwel 20 vakantiedagen. Die moet je binnen zes maanden na het opbouwjaar ge bruiken. Daarna vervalt je recht op deze da gen. In veel cao's krijgen werkne mers extra vakantiedagen bovenop het wettelijke minimum. Dit zijn bovenwettelijke vakantiedagen. Tot wanneer mag ik vakantieda gen sparen? Op dit moment mag je vakantieda gen opsparen tot vijfjaar na de laat ste dag van het opbouwjaar. Heb je nog ongebruikte vakantiedagen uit 2006, dan vervallen die per 1 janua ri 2012. Deze regel verandert straks voor wettelijke vakantiedagen. Die zijn voortaan zes maanden na het jaar van opbouw geldig, tenzij in de cao afwijkende afspraken staan. Wettelijke vakantiedagen die je in 2012 opbouwt, moet je in beginsel opnemen vóór 1 juli 2013. Hoe gaat het met mijn bestaande saldo? Dagen die je nog tegoed hebt als de nieuwe wet ingaat, houden hun ver jaringstermijn van vijf jaar. Ze ver vallen dus uiterlijk 1 januari 2017. Wat nou als ik niet in staat word gesteld vakantie op te nemen? Ie behoudt je recht als je werkgever je geen gelegenheid geeft (voldoen de) vrij te nemen. Laat dit vastleg gen, om discussie achteraf te voor komen. Hoe wordt er opgebouwd als ik langdurig ziek ben? Nu blijft bij langdurige ziekte je va- kantieopbouw beperkt tot de laat ste zes maanden van de ziekteperio de. Per 1 januari 2012 krijgen langdu rig zieke werknemers dezelfde wet telijke vakantierechten als gezonde collega's. Ze hebben dan recht op minimaal vier weken vakantie per jaar. Wat als ik tijdens mijn ziektepe riode met vakantie ga? Vanaf 2012 ben je verplicht dat door te geven aan je baas. Die kan de da gen van je verlofsaldo afboeken. Mag ik van mijn werkgever eisen dat hij niet opgenomen wettelij ke dagen uitbetaalt? Nee, het uitbetalen van wettelijke vakantiedagen is verboden, om te voorkomen dat mensen nooit rust nemen en hun gezondheid scha den. Aan het eind van het dienstver band mag het wel. Ik heb een vakantiestuwmeer, wat nu? Als je nog veel vakantiedagen uit voorgaande kalenderjaren over hebt, is het verstandig te overleggen met je baas. Je kunt bijvoorbeeld va kantiedagen inplannen, waardoor je tijdelijk minder gaat werken. Of dagen gebruiken voor een sabbati cal of studieverlof Let dan wel even op de nieuwe spelregels. Ik verander van werkgever. Wat zijn dan mijn rechten? Het bedrijf mag van je eisen dat je blijft tot het eind van de arbeids overeenkomst als het werk eerder vertrekken niet toelaat. De vakantie dagen die je nog over hebt, moeten dan worden uitbetaald. Bij je nieu we baas mag je dan, als je dat wilt, zo veel dagen onbetaald vakantie opnemen als je oude baas heeft uit betaald. reageren? geld@wegener.nl f I n bijna de helft van de geval- I len behelst de overeenkomst I niet meer dan dat iets afge sproken moet worden. In 24 cao's is overeengekomen de verval- en verjaringstermijn van de nieuwe wet te volgen en in 14 cao's om de oude verjaringstermijnen aan te houden. In overige cao's zijn afwij kende afspraken gemaakt," zegt Marco Veenstra, juridisch adviseur bij werkgeversvereniging AWVN. Bij Achmea is al sprake van een duidelijk verlofbeleid en dat zal door de nieuwe wet niet echt ver anderen, volgens Jan Bakker, se nior manager van de afdeling die bij de verzekeraar verantwoorde lijk is voor de personeels- en sala risadministratie. „Vakantiedagen zijn om bij te ko men en fit te blijven. Dat op zich zelf is voldoende aanleiding om er als werkgever op te sturen dat me dewerkers hun verlofdagen opne men en niet eindeloos laten staan." Bij Achmea zijn de vakantiestuw meren volgens Bakker bescheiden van omvang: gemiddeld circa 9 da gen per medewerker. Van de mede werkers werkt 80 procent met een geautomatiseerde 'verlofkaart'. „Ei genlijk moeten volgens de nieuwe vakantiewetgeving de oudste da gen eerst opgenomen worden," zegt Bakker. „Je moet dan 'stick eren' uit welk jaar onder welk regi me vakantiedagen stammen. Dat is heel lastig te automatiseren." Achmea koerst daarom volgens hem voorlopig op pragmatisme en overleg. Werkgeversvereniging AWVN constateert eveneens dat het on derscheid tussen 'oude' en 'nieu we' rechten administratief lastig bij te houden is. Het staat bedrij ven en werknemers volgens Veenstra vrij eigen afspraken te maken over het opmaken van oude rechten. Ook mag voor de wettelijke vakantiedagen een lan gere verjaringstermijn worden af gesproken dan de wettelijke ter mijn. „Als er geen sprake is van stuwmeren, zie ik niet waarom je niet op de oude voet verder kunt gaan. De wet verbiedt dat niet en het scheelt een hoop administra tieve rompslomp. Een bedrijf dat krap in het personeel zit, kiest mis schien liever voor uitbetalen of het handhaven van de oude verja ringstermijn van vijfjaar." DEN HAAG - Met een nieuwe cam pagne van SIRE wordt deze week aandacht gevraagd voor de hulpver leners. Het geweld tegen hen neemt af, maar af en toe blijft het oorlog. Soms voelen de hulpverleners zich als hospikken op het slagveld. Er lijkt niemand te zijn die hun le vensreddende werk waardeert. Sterker nog, soms zijn politiemens en, ambulancemedewerkers en brandweerlieden zelf het doelwit van agressie en geweld. Gewonden worden volgens omstanders niet snel en goed genoeg geholpen. En de brandweer is juist weer te voort varend en effectief met het doven van het vreugdevuur tijdens de jaarwisseling. Daarom presenteert SIRE vandaag een bezweringscam pagne. Want juist tijdens de jaar wisseling neemt de agressie toe. Het aantal werknemers met een publieke taak dat te maken heeft met agressie en geweld, is gedaald van 66 procent in 2007 naar 59 pro cent in 2011. Ron Berkhout van de Nederlandse Vereniging voor Brandweerzorg en Rampenbestrijding erkent dat het aantal incidenten daalt. Toch mag het geweld niet worden geba gatelliseerd. Zo is vorig jaar een steen door het open raam van een rijdende brandweerauto gegooid. Bij het bestrijden van de vreugde vuren tijdens de jaarwisseling zal samen met de politie worden op getreden. Berkhout: „Dat waren we vroeger niet gewend. We de den ons werk en het publiek viel ons niet lastig. Nu leren we goed om te gaan met geweld. Dat is on derdeel van de dagelijkse gang van zaken geworden. Wat dat betreft werken we als hulpverleners een beetje als soldaten in oorlogstijd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4