221 zeeland Bankje erbij en je hebt WINTER Inwoonster Zierikzee zet schoonmaakactie voor strandje op poten V 3 2 1 GO' oo@o INVENTARISATIE In januari start een werkgroep met een inventarisatie van cultuur-historische elementen in het buitengebied. Tips en vrijwilligers zijn welkom. MET KORTINGEN TOT WEL TrendHome Mortiere Middelbui-g Kinderrondleidingen bij Futureland PROFITEER NU VAN G-DE LAAGSTE PRIJZEN HP CARTRIDGES» Minder gevallen van pech laatste tij'd in tunnel Paardrijdster gewond dinsdag 27 december 2011 door Melita Lanting ZIERIKZEE - Hopen plastic, zeewier, touwen en ander spul dat achter blijft op zee is de afgelopen weken aangespoeld langs de zeedijk bij Borrendamme. „Ik wist niet wat ik zag", zegt Heieen de Vries uit Zie rikzee. „Ik kom daar vaak met mijn hond en vooral na de storm was het heel erg. En al dat plastic is dodelijk voor dieren." Het bleef niet bij een constatering. De Vries pakte de telefoon en ging bellen. „Met het waterschap, met natuurmonumenten, Pontes Pie- ter Zeeman en Staatsbosbeheer. En wat het leuke is? Iedereen werkt mee." Het resultaat is een schoonmaakactie die op vrijdag 13 januari vanaf 12.00 uur wordt ge houden. Het waterschap levert de vuilniszakken en anderen hebben grijpers om de boel op te kunnen pakken. Er hebben zich al diverse vrijwilligers gemeld en de leerlin gen van Pontes doen mee in het kader van hun maatschappelijke stage. Heieen de Vries heeft de or ganisatie al een heel eind rond. „Nu alleen nog regelen dat er kof fie, thee en chocolademelk is en ik wil graag een grote pan erwten soep maken. Daarvoor zoek ik nog sponsors en iemand die zo'n ding heeft om het warm te ma ken." Mensen die willen helpen, kunnen zich melden bij Heieen de Vries, telefoon 0111-416344 of devries.heleen19@gmail.com. door Esme Soesman O x O s t-pr IÉ' I L-JL Mortiereboulevard 40, Middelburg T (0)118 - 60 69 01 www.trendhomemiddelburg.nl OOSTVOORNE - Tijdens de kerstva kantie is er bij Futureland in Oost- voorne extra aandacht voor kinde ren. Tot en met 8 januari worden kinderrondleidingen gegeven. Tij dens deze presentaties leren kinde ren alles over hoe je nieuw land aanlegt, welke dieren er vroeger op de zeebodem leefden en wat er allemaal voor spannends in een ha ven gebeurt. Er is uitleg, een ont dekkingstocht met ouders en een interactieve rondgang. Er zijn min stens twee rondleidingen per dag. www.futureland.nl westslrate 1 NOG GEEN KLANT? BESTEL EENVOUDIG VIA DE WEBSITE WWW.WESTSTRATE.NLI Het uiteindelijke doel is een compleet over zicht te hebben van alle cultuurhisto rische elementen op Schouwen-Duiveland 'in de breed ste zin van het woord'. De Werk groep die zich daar, op initiatief van Stad en Lande Schouwen-Dui veland, mee bezig gaat houden start echter bescheiden. „We begin nen met inventariseren in de pol der Dreischor. Dat is ons proefge bied", vertelt Ria Geluk. Op de plaats waar anno nu de zaagmachines van Houtzagerij Dreischor snorren, werden ooit schepen geladen en gelost. Een on voorstelbaar idee dat echter wel een beetje tot leven komt als je naar de - tegenover de houtzagerij gelegen - pakhuisjes van Beldert kijkt. En dat is nog een 'groot', op zich ook best bekend element. „Maar op boerderijen kan ook een schat aan onbekende informatie liggen." Een dampaal of damhek, de oude boerderijnaam, een drink put of een varkenskot. Maar ook een raar bochtje in dé weg als ge volg van een dijkdoorbraak be hoort tot de categorie te inventari seren elementen. Een zevenkoppi ge werkgroep gaat daarmee in ja nuari aan de slag. Om dubbel werk te voorkomen wordt in eerste instantie gekeken welke inventarisaties er al zijn, ook op Zeeuwse schaal. Veel is te vin den via websites zoals geschiede- niszeeland.nl, schetst Geluk de eer ste werkzaamheden van de werk groep. Zaak is die bronnen op een rij te krijgen, zodat er een duide lijk overzicht ontstaat. De zo vergaarde kennis wordt aan gevuld met elementen die al bij de werkgroep bekend zijn of die door mensen van Schouwen-Duiveland de komende maanden worden aangeleverd. Alle informatie is wel kom, maakt Geluk duidelijk. Van de keurig gerestaureerde Pasveer- sloot bij Dreischor tot sporen die Heieen de Vries en Martijn Lokerse bij de dijk. Toen Lokerse via twitter van de actie hoorde, heeft hij zich meteen aangesloten foto Dirk-Jan Gjeltema Ria Geluk is één van de werkgroepleden die zich de komende tijd bezig gaat houden met cultuur-historische elementen, archieffoto Dirk-Jan Gjeltema TERNEUZEN - Het aantal pechgeval- len in de Westerscheldetunnel en op de wegen van en naar de tun nel is afgelopen jaar afgenomen. Woordvoerder Ingo de Moor kan nog geen volledig beeld geven. Hij heeft de eerste drie kwartalen van 2010 en 2011 met elkaar vergele ken. Op basis daarvan komt hij tot de conclusie dat zich tien procent minder pechgevallen hebben voor gedaan. Het beeld dat veel wegge bruikers hebben, is anders, onder kent ook De Moor. Vooral de stil gevallen vrachtwagens springen de laatste tijd in het oog. Dat heeft volgens De Moor te maken met de verbeterde informatievoorziening. STOOMTRAM Beelden van de laatste dag van de stoomtram voor de winterstop via www.pzc.nl/schouwen-duiveland. ACTIE Een fragmentje over de schoonmaak actie bij het strandje van Borrendam me is te zien op www.pzc.nl/video. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Lees het laatste nieuws via www.pzc.nl/schouwen-duiveland verwijzen naar bijvoorbeeld het vlasverleden. Voorlopig beperkt de club zich wel tot het buitengebied en worden kernen buiten beschou wing gelaten. Ook het duingebied op de Kop van Schouwen doet vooralsnog niet mee. Begonnen wordt bovendien heel gericht met het proefgebied polder Dreischor. „Want dat is een mooi afgebakend gebied." De ervaring die zo wordt opgedaan, kan worden gebruikt bij het verder uitrollen van het pro ject. De werkgroep van Stad en Lande maakt de inventari satie in overleg met de ge meente Schouwen-Duiveland. In het door de gemeente vorig jaar vastgestelde landbouwontwikke lingsplan (lop) is het beleefbaar maken van cultuur-historische ele menten één van de actiepunten. Het is goed om te weten wat er al lemaal is, licht Geluk de achter grond toe. Je kunt op die manier je kennis van het gebied vergroten, Dampalen en boerderijnamen zijn ook voorbeelden van cultuur-histori sche elementen waar de werkgroep van Stad en Lande naar op zoek is. Op deze dampaal is nog de helft van de woorden De Verandering leesbaar. Dat is de naam van de boerderij in Bruinisse die in de volksmond de Stove wordt genoemd. Een meisje is gisterochtend ge wond geraakt bij een paardenpen- sion in Ritthem. Het meisje reed er op een paard dat na een 'rare bewe ging' zijwaarts uitgleed. Het dier viel bovenop het meisje dat bewus teloos raakte. Na korte tijd kwam ze bij. Een opgeroepen trauma-heli kopter kon terugkeren. Het meisje is wel naar het ziekenhuis gebracht. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veiiingdeurwaarder.nl Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42