21 zeeland 'Slechte nacht na overval op Veel moord en doodslag in 2011 Moord is PZC dinsdag Haan De krant 6 weken voor 18 euro! Afgelopen jaar zijn er in Zeeland relatief veel moor den gepleegd. Volgens de recherche voert het te ver om van een negatieve trend te spreken dinsdag 27 december 2011 door Marleen Blommaert Wat heeft u zoal gedaan tijdens kerst? Bij ons was het een beetje een vreemde kerst. Waar ieder normaal mens bezig was met schitterende kerstmenu's, kalkoen, fazant, zalm en andere heerlijkheden bereiden, waren wij hier ten huize bezig met onze haan. Nee, niet gebraden, gestoofd of gebakken. Wij waren de haan aan het verzorgen. Opeens wilde hij niet meer zo vrolijk rondstap pen. De buurman, een langjarig kippenhouder, stelde de diagnose: kalkpoten. Het is toch wonderlijk hoe beesten voortdurend van alles uit het niets lijken op te lopen. En altijd zijn het van die akelige klei ne beesten die de oorzaak van dit alles vormen, in dit geval een mijt Gewapend met een schilderspen- seel en een flesje kamferspiritus en met de hulp van de buurman heb ik op kerstavond de pootjes van de haan ingesmeerd. Waar u op eerste kerstdag een kal koen in de oven schoof, heb ik een haan een voetbadje met biotex ge geven en zijn pootjes schoonge maakt met een tandenborsteltje. De haan raakte aanvankelijk in pa niek. Vanuit het collectieve pluim veegeheugen denk je als haan waar schijnlijk: Help kerst! Maar vervol gens hing hij roerloos met zijn kop tegen de borst van de buurman pootje te baden. Hij leek het werke lijk naar zijn zin te hebben. Als ik dan met de tandenborstel be zig ben vind ik het toch wel een beetje een raar filmpje. Twee grote vleeseters die staan te hannesen met een zieke haan. Wij zijn een vreemde soort. Want waar ik de komende tijd bezig ben om uren van de vakantie te beste den aan bestrijding en preventie van ongemakken bij het pluimvee, zet ik natuurlijk ook net zo makke lijk vanavond kipfilet op tafel. Mijn vegetarische dochter heeft waar schijnlijk gelijk. Mensen zouden zelf hun vlees moeten slachten, dan zouden ze er zorgvuldiger mee omspringen en er stukken minder van eten. De kans dat je soep trekt van een haan die je voe tenbadjes hebt gegeven is inder daad vrij klein, nu ik erover na denk. Ik wens u tot slot, mede na mens onze haan, een gezond 2012. Voor COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 M8 Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal in«8) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze penode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6> Stuur de bon naar; PZC, Afdeling Lezersservice. Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan Kamperland. 65-jarige Vietnamese man heeft in Bergen op Zoom zijn vrouw (64) omgebracht en rijdt met haar lichaam in zijn auto naar Kamperland waar hij zelfmoord wil plegen. Strikt genomen vond de moord niet plaats in Zeeland. Dit werd pas duidelijk tijdens het onderzoek. De dader werd door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot vier jaar cel terwijl er tien jaar was geëist. Het Open baar Ministerie is in beroep gegaan, Sint Maartensdijk. 55-jarige fotograaf om het leven gebracht in zijn eigen huis. De bovenregionale recherche/ met agenten uit Zeeland en Noord-Brabant, is nog steeds op zoek naar de dader(s). door Eugene Verstraeten SINT JANSTEEN - Uitbater Edy van Mullem van de afgelopen vrijdag overvallen Spar supermarkt in Sint lansteen is al twee keer eerder beroofd. Dat gebeurde in 1994, toen hij een supermarkt had aan de Hoofdstraat in Sint Jansteen, en in 2007, toen hij een supermarkt had aan het Europaplein in Hulst. Van Mullem wilde niet reageren op de jongste overval. De gebeurtenis heeft de betrokke nen emotioneel aangegrepen. Vol gens politiewoordvoerster Esther Boot hebben zij allen van vrijdag op zaterdag een 'slechte nacht' ge had. De eigenaar van de super markt is vrijdagavond onder be dreiging meegenomen naar de kluis, terwijl een andere overvaller de klanten en de caissières bedreig de met een vuurwapen. Tegen hen werd geschreeuwd dat ze op de grond móesten liggen. De daders zijn gevlucht in een donkerkleurige Seat Leon. Getui gen zagen de auto bij de stoplich ten aan de Verrekijker door rood licht rijden en rechtsaf slaan rich ting België. Van één van de daders zijn videobeelden. Het gaat om een man met een lichtgetint uiter lijk, geen baard of snor, een opval lende neus, lengte 1,65 tot 1,75 me ter met een normaal postuur. Hij droeg een donker jack met grote zakken en een capuchon. GEWELDDADIG JAAR door Emile Calon Met zeven moorden en doodslagen is 2011 voor Zeeuwse begrip pen een zeer drama tisch jaar. De afgelopen jaren lag het gemiddelde tussen de drie en de vier. Alleen 2008 was ook een opvallend gewelddadig jaar met zes moorden en doodslagen, zo blijkt uit overzichten van het Openbaar Ministerie en de politie. Teamchef Jaap Noordzij van de Zeeuwse recherche laat weten dat er geen enkele aanleiding is te spre ken van een verontrustende trend. Zo ver hij nu kan zien hebben de verschillende misdrijven niets met elkaar te maken en is er sprake van puur toeval dat in één jaar tijd in Zeeland zeven mensen zijn omge bracht. Ook andere geraadpleegde politiemensen en advocaten zien een trend noch een verband tus sen de afzonderlijke gevallen. Het valt wel op dat het merendeel van de moorden en doodslagen te maken heeft met familiedrama's. Dat is niet zo vreemd, want moor den en doodslagen in de familie sfeer komen in Nederland het meeste voor, zo blijkt ook uit on derzoeken door Universiteit Lei den. Mogelijk valt alleen de ge welddadige dood van de 55-jarige fotograaf Henry Meye uit Sint Maartensdijk in de categorie 'moorden in het criminele milieu'. Enige zekerheid is daar echter nog niet over te geven, omdat de poli tie nog steeds op zoek is naar de dader(s). De politie pakte al snel na die moord een verdachte op die aanvankelijk iets van doen leek te hebben met de dood van de inwo ner van het Thoolse dorp. Deze man (22) uit Bergen op Zoom wordt echter alleen vervolgd voor betrokkenheid bij een overval op de woning van de fotograaf drie nachten eerder. De dodelijke schietpartij op 18 sep tember in Vlissingen, waarbij een Middelburger een Vlissinger om het leven bracht met een aantal pistoolschoten op het parkeerter rein bij de Spuikom, lijkt ook niet te vallen in de categorie 'moorden in het criminele milieu'. De twee Antilliaanse jongemannen hadden woorden over het vergoeden van de schade aan een auto. De emo ties liepen daarbij zo hoog op dat de een zijn pistool trok en de trek ker overhaalde. Het is nog niet dui delijk of hier sprake is van moord of doodslag. Volgens de raadsman van de verdachte schutter hebben getuigen heel verschillende verkla ringen afgelegd. Op zijn verzoek worden dertien getuigen gehoord die mogelijk iets gezien hebben van de schietpartij. De zeven moorden en doodslagen zorgen er wel voor dat de politie heel wat capaciteit kwijt is aan on derzoek. Want ook als direct dui delijk is wie de dader is, moet er toch nog heel wat onderzoek wor den verricht. Noordzij laat weten dat ondanks de grote werkdruk en de reorganisatie, alle zaken veel aandacht krijgen van zijn recher cheurs. Stiile tocht na de moord in Nieuwdorp. Moord is vooral een man nenzaak, zo blijkt uit on derzoeken door de Facul teit der Rechtsgeleerdheid van de Universiteit Leiden. De meeste da ders en slachtoffers zijn mannen. Voor Zeeland klopt dat ten dele. Vier van de zeven slachtoffers die dit jaar zijn te betreuren zijn vrou wen. De daders zijn, zover nu be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2