zeeland j 31 kerstverhaal M Twee dode trekpaarden voor de ploeg Taakstraf voor slaan partner Veelpleger krijgt vier maanden gevangenisstraf porti zaterdag 24 december 2011 Je zou dienke dat 'n het kerstver haal uut d'n biebel zou vertelle, mae glad nie. Die verteld'n over een asielzoeker uut Irak in D'n Aag die a terug zou motte naè z'n land, mae daè wè de doadstraf zou wachte. Die was ontsnapt uut het uutzettingscentrum en zwierf noe op straete mie de noadige angst voe politie of verraed van gewone mensen. Most je zö eên noe wè of nie elpe? Dat was nog a wiedes, wie durf zö 'n man noe vrom stie- re? Dan bï j' toch gin mens! De man ao z'n toevlucht ezocht in een kerke, mae daè ao z'n ok wig' estierd. Een Surinaamse mevrouw an wie at 'n om eten vroeg, aot 'n mee'enome naèr uus en daè mocht 'n bluve zólank a dat noa- dig was. Naestenliefde, nie meer en mie minder, vond ze. De poli tie" ao bie d'r an de deure ewist, foto Ronald den Dekker mae z' ao gewoon ezeid a t'n wig' egae was naè Amsterdam. Daènae ao ze 't Leger op'ebeld om ulpe. En noe wast 'n onder'ebrocht in het logeer'uus van het Leger en zoue ze probere om um toch te laète bluven. 't Was een prachtig verhaal en zóas die man dat verteld'n was het gewoon ontroerend. A je mae durft, dan ka je best een ööp goed doe en ok nog es tegen de strööm in. Terug op z'n kaemer liet het verhaal um nie los. Die docht an z'n vaoder die a in d'n oorlog een Engelse piloot eholpen ao. Dat was ok zoiets. Zou um zelf ok zoiets doe? Ier was t'r weinig te elpen, die kon zélf nie es eêns zonder hulp, dus wat zou je dan? Wie of wat zou je noe es mott'n elpe, of oe een bit je licht brienge in een doenkere wae- reld, zöas die man van 't Leger dat zö moai ezeida ao. Een steut laeter kwam de zuster kie- ke of a aolles in orde was. Ze zag at'n wakker lag en vroeg of at'n een slaeppilletje wou Dat vond 'n nie noadig. Ineêns zeid 'n die wat a t'r op z'n arte lag. Oe a je as gewoon mens kon elpe om schrijnende mis standen uut de waereld te elpen? De zuster begreep het, mae een du- delijk antwoord ao ze nie. „A je be reid bin om wat te doen, dan mö je mae wachte op wat 'r op je pad komt en dat er wat op je pad komt, is wè zeker." Daè bleef het bie. Een alftire laeter begon dat wuufje in het kaemertje nest z'n wee te klaegen en te roepen. Uren kon dat dure. Ze was t'r glad neffen en lag te wachten toet'at 'r plekke was in een verpleeguus. Die oard'n de zuster komme en wee gae, mae invloed op het geluud ao dat nie, behalve het moment da ze binnen was. 'k Za ik 'r es naè toe gae, docht 'n. Die kwam uut béde, gieng de gang op en 't kaemertje in van vrouwtje van Oasten. Ze lag te murmelen en mie groate ögen te kieken. Op het mo ment dat 'n eur and pakt'n was ze stille, ze keek naè z'n mie groate ögen. Zegge dee ze niks. Zachtjes praot'n die tegen d'r. Dat het bienae kerstdag was, da ze egeten ao en dat 'r een verhaal verteld was en da ze moai ezongen ao. As vaneigens begon 'n zachtjes te ziengen, te neuriën eigenlijk van 'Er is een kindeke geboren op aard' en 'Stille nacht'. Ze begon te glimla chen. Contact. Aolle vèsjes die at 'n kenden kwaeme an bod. Mie een lach op d'r gezicht viel ze in slaep. Vrede. Zachtjes liet 'n d'r 'and los, gieng naè z'n kaemer en kroop in béde. Die docht an aolles wat a t'r ge beurd was dien aevend. In 't zieke- nuus en toch zö moai. Ok de woor den van de zuster 'afwachte wat a t'r op je pad komt' kwaeme wee in z'n gedachten. Misschien kwam d'r voe um ok nog wè es wat. middelburg - Een 68-jarige man uit Nieuw-Namen, tegen wie een celstraf was geëist van acht maan den waarvan een maand voorwaar delijk, het betalen van 313 euro schadevergoeding en een contact verbod, is door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot een taakstraf van zestig uur. De man zou op 17 augustus zijn partner hebben mishandeld en hij zou zes geweren hebben. Volgens de vrouw was de man dronken en kregen ze daarover ruzie. Twee we ken later diende ze pas een aan klacht in omdat ze eerst nog naar de notaris moest om haar testa ment te wijzigen. Bij die gelegen heid meldde ze de politie dat haar partner vuurwapens had. Toen de politie de man aanhield, bleek hij geen enkel benul te hebben van wat de agenten kwamen doen. Vol gens de man was de vrouw na een stevige boemelavond gevallen. Dat hij één wapen had klopte wel. De rechtbank achtte bewezen dat hij in het bezit was geweest van vier geweren. De mishandeling achtte de rechtbank niet bewezen. MIDDELBURG - Een 41-jarige veelple ger uit Vlissingen moet vier maan den de cel in. Het vonnis was con form de eis. De man werd verdacht van drie winkeldiefstallen in Middelburg. In een winkel werd hij bij het ver laten van de winkel door een per soneelslid gecontroleerd. In zijn rugzak werd een sportshirt, een trainingsjack, een paar schoenen en levensmiddelen aangetroffen. De man, die op straat leeft, ont kent de winkeldiefstallen te heb ben gepleegd. De man zit inmid dels 113 dagen achter de tralies en bezit een dik pak aan veroordelin gen, voornamelijk winkeldiefstal len. Een verblijf van twee jaar in een ISD-instelling heeft hij al ach ter de rug. Reclasseringsbemoeie- nis wijst hij af De gang lijkt eruit. Delta heeft de tweede kerncentra le op een lager pitje gezet. De vergelijking met de Wes- terschelde Container Termi nal werpt zich op. De kans dat in Zeeland een tweede kerncentra le komt te staan is er de ze week niet groter op geworden. Duidelijk is dat Delta er hooguit een bescheiden rol in zal spelen, als het energiebedrijf er al in slaagt een of meer partners te vinden die wél over voldoende fi nanciële wervingskracht beschik ken om 5 a 6 miljard euro voor een tweede nucleaire stroomfa- briek bijeen te brengen. Die be scheiden rol zal voor een belang rijk deel bestaan uit behoud van door Ben Jansen draagvlak in Zeeland. Dat de inwo ners van deze provincie kernener gie meer ondersteunen dan in an dere delen van het land geldt naast de beschikbaarheid van koelwater als één van de vestigingsvoorwaar den die Zeeland zo geschikt ma ken voor de vestiging van nucleai re activiteiten. Het is de vraag of dat draagvlak blijft bestaan, als Del ta besluit zijn ambities op het ge bied van een tweede kerncentrale te laten varen. Het is niet vanzelf sprekend dat een buitenlandse in vesteerder die in Borssele opgewek te atoomstroom naar het buiten land exporteert en de revenuen eveneens in het buitenland terecht laat komen, over evenveel welwil lendheid bij de Zeeuwse bevolking kan beschikken als Delta. Met het besluit van Delta het ko mend halfjaar maximaal to mil joen euro aan de voorbereidingen uit te geven en intussen op zoek te gaan naar partners, staan de plan nen voor een tweede kerncentrale in feite op een laag pitje. Daarmee dreigt het streven naar een tweede bol bij Borssele dezelfde kant op te gaan als de Westerschelde Contai ner Terminal. Die WCT is op zich zelf ook kansrijk, maar het lukt maar niet een reder of terminal- operator te vinden die er geld in wil steken. Dit project beleeft op eerste kerstdag zijn koperen jubi leum en ondanks hooggestemde verwachtingen van havenbedrijf Zeeland Seaports en een notering met stip in het programma van het dagelijks provinciebestuur doet de WCT sterk denken aan een dood paard, waaraan het vruchteloos trekken is. Wethouder Marga Vermue van de gemeente Borsele duidde er don derdag in de aandeelhoudersverga dering van Delta al op dat de twee de kerncentrale het gevaar loopt de WCT achterna te gaan. Nu EDF is afgehaakt als partner en RWE geen aanstalten maakt in dat gat te springen, is het momentum uit het kerncentraleproject weg. Dat deed zich aan het begin van deze eeuw ook bij de WCT voor toen de Commissie voor de Milieueffec- trapportage vond dat het huiswerk voor de containerterminal over moest. Van zowel de WCT als van de tweede kerncentrale zijn belangrij ke impulsen voor de Zeeuwse eco nomie verwacht. Die schiet even wel niets op met twee dode paar den voor de ploeg. Apart verkoopt in de laatse week van 2011 tegen afbraakprijzen en per opbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 81