Kleine posten ter discussie A je mae durft, een 301 zeeland Statenlid SP solliciteert op ludieke manier naar functie directeur Delta 1 PROFITEER NU VAN al^DE LAAGSTE PRIJZEN H W, HP CARTRIDGES" VEILICHEIDSRECIO Brandweer onder druk Begin het jaar goed en ontvang... zaterdag 24 december 2011 NOG GEEN KLANT? BESTEL EENVOUDIG VlA DE WEBSITE... WWW.WESTSTRATE.NLI door Marcel Modde MIDDELBURG - Sluiting van een aan tal kleinere brandweerposten valt mogelijk niet te voorkomen. De Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) moet de komende vier jaar drie miljoen euro bezuinigen. Zonder de veiligheid geweld aan te doen, kan dat doel volgens waarnemend directeur Ronald de Meij alleen worden bereikt door efficiënter te werken. In het eerste kwaraal van 2012 moet er een plan liggen dat duide lijk maakt waar binnen de organi satie geld valt te verdienen, zegt De Meij. De gemeentelijke brand weerkorpsen gaan per 1 januari over naar de veiligheidsregio. De 68 kazernes blijven evenwel eigen dom van de betreffende gemeen ten. Een voordeel uit verkoop van de gebouwen valt er daarom voor de organisatie niet te halen, bena drukt De Meij direct. Anders is het volgens hem met de inzet van de materieel en de manschappen. Een logische stap, vindt ook brand weercommandant André Willem- stein. „We moeten goed tegen het licht houden of we ons werk nog wel op slimste manier doen." De eerste (tijd)winst valt volgens hem te halen door meer te investeren in preventie. Met rookmelders in huis kan een beginnende brand sneller worden ontdekt en bestre den. Daarnaast verwachten Wil- lemstein en De Meij veel van een flexibele voertuigbezetting. Dus niet langer standaard wachten tot dat een gebruikelijk team van zes brandweerlieden is opgekomen, maar uitrukken met vier op kleine re blusvoertuigen. Met deze zoge heten first responders nemen de posten Koudekerke, Cadzand en Baarland momenteel de proef op de som. De slagkracht is hetzelfde als die van de grotere en ook duur dere tankautospuit, aldus Willem- stein. De Meij: „Dus waneer je op termijn een aantal van die 75 grote voertuigen zou kunnen vervan gen, sla je een behoorlijke slag." Dat de bezuinigingen binnen de VRZ in eerste instantie bij de brandweer wordt gezocht, is niet meer dan logisch. Van het 30 mil joen euro grote budget voor 2012 is 20 miljoen bestemd voor brand weerzorg. Ook de bijdrage van de dertien gemeenten wordt herzien met de regionalisering van de brandweer. De voorgestane herverdeling pakt vooral nadelig uit voor Vlissingen en Middelburg, die samen negen ton per jaar moeten bijleggen. Die knoop is echter nog niet doorge hakt. Maar weigeren is geen optie, zegt De Meij. De veiligheidsregio is een gemeenschappelijke rege ling, die wettelijk verplicht moet worden uitgevoerd. „Maar we gaan uit van consensus." door Engel Reinhoudt TZunnetje schient en dat vlak voe kerstdag." „O, ier nie or. Ier eit het 'esneêuwd", zei Nico deur de telefoon die a nest z'n béde stoeng. „Oe kan dat noe, j'ou me zeker ,,'t Is ier echt aol witde laekens, de muren, 't personeêl en de meeste patiënten ok, a ze temissen nie grauw of geel zie." „lie aoltied mie je nochterig'eid. Je vindt het toch nie erg ee, a'k van- daege nie komme. Dan kom ik mergenochten en dan bluuf ik toet de leste bus. Dat mag. Dat ei de zuster 'ezeid. Tenzij je vandaege nog naè ruus zou meuge." „Gistere tegen d'n aevend ei de me dicijnman wee langs 'ewist en z'n papieren bestudeerd, mae over wig- gaen zeit 'n alleêne mae a dat nie verstandig is. Misschien most 'n es wat meèr naè of in m'n kop kieke in plekke van in de boeken. Ik voe- le glad niks en ik bin ok nie mi draaierig 'ewist of 'evaole. Ik vinde a 'k naèr uus kan. Zödra at 'n komt vraeg ik het en dan bel ik op." Nico lei de telefoon neer en beseft 'n at 'n nie eêlemille de waer'eid esproken ao, wan gisterenaevend was t'n wè degelijk 'evaole, mè 't was goed af elöpe en gin mens aot het 'ezie. En mie kerst thuus kun ne weze daè aot 'n aolles voe over. Toen a d'n dokter kwam, deed z'n best om zó voordeêlig meugelijk d'r uut te zien, mae d'n dokter gaf nie vee sjoege. Die most uut béde, löpe, op eên beên stae, zitte, stae en toen gieng 't inééns mis. Ineens aot 'n 't wee, die wankelde'n en die zou omvarre estuukt a de zus ter um nie op'evangen ao. D'n dok ter aot 't over 'een duidelijk geval van ataxie' of zoiets tegen de zus ter en tegen um zeid'n die at 'n docht an een lichte beschadiging van d' essens en a vadder onder zoek noadig was. Naèr uus zat 'r nie in. Een lekker vooruutzicht: kerstdag in 't ziekenuus. D'n dokter ao amper z'n ielen elicht of daè kwaeme vrouwen mie een kerststukje voe op z'n nachtkastje. Dat kreeg je zömae en iedereên kreeg dat. Daè zat een kae- Kerstversiering in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes. rsje in op een batterijtje en 't flak kerden net as een gewoon kaesje. Best leuk. D'n aevendboteram ver liep ok a glad anders. Voe wie a kon, was een taefel edekt in het dagverbluuf dat a eêlemaèle op' esierd was. An d'n erm van de zus ter gieng 'n d'r naè toe. En een bo- teram? Mensenlieve, ze krege van aolles. Aollerlei lekkere diengen, kouwe en werme en je kon zelfs wien d'r bie kriege. Mae net toen at 'n z'n glasje wou pakke, gieng het wee zö raorig. In plekke van z'n glas op te pakken, stoatt'n die het omvarre. Het kleed onder de wien en het droop van d'n taefel op z'n pyjamabroek en z'n kaemer- jas. Toen gaf 'n ok per ongeluk nog een vloek. Iedereên keek naè z'n. Die kon z'n eigen wè voe z'n kop slae. De verzurging ao d'r min der moeite mie. Ze poest'n het op, leie een paer servetten d'r over en het leed was geleeë en die kreeg ok nog wee wien, mae noe in een gewoon waeterglas, zonder poat. Dat was beter. D'n ekel in z'n lief zakt'n gauw wig. Nae 't eten kwam 'r een groep van 't Leger des Heils. Die zong kerstliedjes, eên verteld'n een prachtig verhaal. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Nu energiebedrijf Delta op zoek is naar een nieuwe directeur, komen de eerste ludieke sollicitaties binnen. SP-Statenlid Jeroen van Dijen 'komt graag in aanmerking voor de ftmctie', schrijft hij in een open sollicitatie brief Het vertrek van directeur Peter Boerma van Delta inspireert Van Dijen om zijn politieke ideeën eens anders dan anders onder woorden te brengen. In een zoge naamd A4-tje aan de raad van commissarissen schrijft hij dat 'dui delijk is geworden dat het bedrijf een woelige periode doormaakt'. Snedig merkt hij op dat het 'zicht baar is bij de aandeelhouders die kritische opmerkingen en vraagte kens plaatsen bij de voorgenomen investeringen'. Het is daarom zaak nu te kiezen voor een 'directeur met een uitgesproken visie die echt gelooft in waar hij voor staat': Jeroen van Dijen, fel bepleiter van verduurzaming van de provincie Zeeland. De SP'er oppert snel Zeeland moet meer energie duurzaam opwekken dan ze verbruikt werk te willen maken van zijn mis sie: Zeeland als eerste provincie die meer energie duurzaam op wekt dan zij aan energie verbruikt. De kansen zijn er voldoende. Van Dijen schetst een zonnig toekomst beeld: zonnepanelen aanbieden in een leaseconstructie voor hen die de aanschafprijs niet in één keer kunnen betalen. Of decentrale op wekking en opslag in wijken waar bij de consument centraal staat en het energiebedrijf een dienstverle nende rol speelt. Van Dijen is ervan overtuigd dat een benoeming de goedkeuring krijgt van de aandeelhouders van Delta: provincie en gemeenten. Want de provincie Zeeland zet in haar 'regeerakkoord' in op duurza me vormen van energieopwek king voor de lange termijn. Van Dijen hoopt de raad van com missarissen met de brief te heb ben overtuigd om hem te benoe men als nieuwe directeur van het Zeeuwse energiebedrijf Als er nog twijfels zijn, is Van Dijen uiteraard bereid om zijn motivaties, ideeën en referenties nader toe te lichten in een persoonlijk gesprek. Maar Van Dijen zal ongetwijfeld zelf wel weten dat die kans nihil is. Pakje korting op de zorgverzekering via Witte-Boussen Assurantiën! I I Be/077567 83 44 of kijk op http://01.nl/doy7v 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 80