5 zaterdag 24 december 2011 tenue naar het begin een vraag of ze mocht komen. De meester ant woordde op datzelfde papiertje dat het goed was. Treur: „Ik wist als kind niet dat het tot de mogelijkheden behoorde schrijver te wor den." Pas nadat ze in 2006 een essaywed strijd van nrc.next had gewonnen en uitge vers aan haar deur klopten, viel dat kwart je. „Ineens begreep ik dat het kon: een ro man schrijven. En dat het me zou lukken." De eerste twee jaar werkte ze aan 'een heel ander boek', maar was nog niet tevreden over het resultaat. Pas toen ze besloot te schrijven over een wereld die ze goed kende, vond ze de personages en de toon die haar pasten. „Om de blik van een 12-jarig meisje te gebruiken, dat was voor mij echt een vondst. Zo'n meisje kun je onbevangen ver baasd laten zijn over iets, of juist absurde dingen als vanzelfspre kend laten aannemen, op een zo-doen-we-dat-hier-toon- tje. Je kunt zoveel aan de or de stellen zonder dat je hoeft te oordelen als schrijver." Ze heeft twee hectische jaren achter de rug. Talloze interviews, genomineerd voor belangrijke prijzen, gevraagd voor de gek ste dingen. „Die aandacht en erkenning vond ik fantastisch, maar het is ook inge wikkeld. Je moet ineens allerlei dingen be slissen: waar je wel en waar je niet aan meewerkt, hoe je met media omgaat, wat je wel en niet prijsgeeft. Bovendien nam ik alle lof in ontvangst, terwijl mijn ouders in Zeeland tussen de mensen zaten die kri tiek uitten of in elk geval een oordeel had den." Een verfilming van het boek is in voorbe reiding. „Je kunt het toch niet tegenhou den", zegt Toon Treur. „Een film is vaak toch heel anders dan het boek." De schrijf ster zelf vindt het 'heel eervol'. „Maar ook een beetje lastig. Ik voel me wel enigszins verantwoordelijk voor de wereld waar ik vandaan kom, dus ik hoop dat de film geen karikatuur wordt." Ze is bezig met een nieuw boek, maar wil er nog weinig over kwijt. „Het wordt wel iets anders dan Dorsvloer vol confetti. Ik wil niet iemand zijn die aan verwachtingen voldoet. De mensen die hopen dat ik er een vervolg op schrijf zullen verrast wor den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53