baan Zalco-mensen 'ROC-kantoor niet naar Terneuzen' zeeland 13 Actie in Veere Kerstboodschap 1e en 2e Kerst commentaar Storing in kraker Dow Terneuzen zaterdag 24 december 2011 Rien Belehz werkt als chauffeur bij de ambulancepost in Goes en weet nooit wat hij kan verwachten van de kerstdagen: „Als ambulancechauffeur kun je elk moment worden opgeroepen. Maar het is helemaal niet erg om met Kerstmis te werken, want we vormen samen een heel hecht clubje. Er zal dan ook nooit iemand klagen dat ze dan moeten werken. Samen versie ren we de ambulancepost en zetten er een kerstboom neer. 's Avonds krij gen we nog een budget om met zijn allen, tenminste de mensen die dan dienst hebben, te gaan gourmetten of iets anders lekkers te eten. Tijdens de feestdagen gaan mijn vrouw en kinderen dan naar familie en ik kom la ter na. Dus er is zeker.tijd om Kerstmis ook thuis nog te vieren." foto Willem Mieras i er wiji teuerccu aa11 ttettttJIbtuitiei WMtiuiercmvuum -jivei-cnixipi uuiic- ga's of de afdeling salpeterzuur van de fabriek van Yara Sluiskil wel goed blijft draaien. De 22-jarige operator moet eerste kerstdag van twee uur 's middags tot tien uur 's avonds werken. „Tja, ik was gewoon ingedeeld", zegt Robin. „En er is natuurlijk geen collega die op zo'n dag een dienst wil ruilen. Ik vind het niet echt erg. Ik woon nog thuis en was toch niet van plan om iets spectaculairs te gaan doen. Op tweede kerstdag ga ik op stap met vrienden: dan kan ik het een beetje inhalen." De Yara-medewerkers krijgen wél een kerstmenu op het werk. „We mochten kiezen uit vlees of vis. Wat we precies krijgen is een verrassing. Het bedrijf wil laten zien dat ze blij zijn dat je op zo'n feestdag toch komt werken." foto Peter Nicolai Zie advertenties elders in deze krant. Evert Wagter, dirigent bij de Zeeuwse Koorschool in Goes, vindt het hele maal niet erg om te werken tijdens de kerstdagen: „Samen met het jongens koor moeten we een aantal kerkmissen en een concert verzorgen tijdens de kerstdagen, maar dat is onze passie. Ik ben sowieso altijd aanwezig bij die missen tijdens kerst, ook als ik niet zou moeten werken. Het is wel jam mer dat ik mijn familie uit de Betuwe amper te zien krijg. Maar misschien komen ze wel naar het concert dat ik heb voorbereid voor tweede kerst dag. Aan cadeautjes doen we trouwens niet, wij houden het puur bij het christelijke karakter. Cadeautjes doen we wel met Sinterklaas. Bij het koor geven we onderling ook geen cadeautjes. Daar willen we het ook bij de pu re vorm van kerst houden." foto Willem Mieras TERNEUZEN - Dow Terneuzen kreeg gisteren om half zes 's mid dags te maken met een storing in kraker 1. Om veiligheidsredenen moest het concern stevig fakkelen om stoffen uit de leidingen af te voeren. De vlam was van verre te zien. De oorzaak van het euvel was tegen acht uur gevonden. De verwachting was dat het fakkelen tot vanochtend zal duren. ries van EL&I en SZW al geld voor beschikbaar gesteld. Rijk, pro vincie en regio kunnen een be roep doen op het Europees Globa liseringsfonds om het bedrag te verhogen tot in totaal 2,3 miljoen euro. Aan elke euro voegt Brussel 65 eurocent toe. Vanuit de provincie wordt aangege ven dat in heel Zeeland en daarbui ten een enorm gevoel van saamho righeid is ontstaan. Dat blijkt on der meer uit de inzet van het Rijk, de kerstpakkettenactie en de Euro pese steun. De provincie is over stelpt met verzoeken om te kun nen helpen, te doneren of op ande re wijze de werknemers van Zalco een hart onder de riem te steken. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Het hoofdkantoor van het gefuseerde Zeeuwse ROC komt niet in Terneuzen. Dat con cludeert de ondernemingsraad van het ROC Zeeland in een nieuwsbrief. Gemeenten, provin cie en bedrijven betalen volgens de OR te weinig geld om vestiging in Zeeuws-Vlaanderen te bekosti gen. Een hoofdvestiging in Terneuzen kost volgens de OR de komende tien jaar 2,7 miljoen euro. Aanvan kelijk ging het om 3,5 miljoen. „De kosten vallen lager uit, omdat de verhuizing stapsgewijs doorge voerd zou worden", zegt Toine Pis- caer, van de OR van het ROC Zee land. De ROC-besturen hebben afge sproken dat de extra kosten voor vestiging in Terneuzen niet uit het onderwijsbudget mogen komen. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten, Dow Chemical en ZorgSaam hebben tot nu toe gezamenlijk één miljoen toegezegd. De provincie Zeeland zou, aldus de OR, onge veer vijf ton toegezegd hebben. Ge deputeerde George van Heukelom (SGP, onderwijs) wil dat bedrag niet bevestigen. Piscaer conclu deert: „Er is 1,2 miljoen te weinig." Hennie van Meerkerk, directeur van het ROC Zeeland, was giste ren niet bereikbaar voor commen taar. Gertjan van der Brugge, direc teur van het ROC Westerschelde, wilde niet reageren. De twee ROC's fuseren op 1 januari. Kerst leent zich bij uit stek voor het verkon digen van een bood schap waar hoop uit spreekt. Dat weerspiegelt zich in bijlagen van kranten. De PZC vormt geen uitzondering. In de bijlage Terug naar het Be gin is er ruimte voor hoop. Zo belooft schrijfster Franca Treur dat ze de lezer die denkt dat haar nieuwe boek een vervolg is op Dorsvloer vol confetti, zal verrassen. Hoogleraar Herman Wijffels verklaart het oude egoïstische wereldbeeld, waar in het gaat om survival of the fittest, achterhaald. En SP-voor- man Emile Roemer constateert dat wat gisteren niet kon, van daag wel kan en morgen nog be ter. De boodschap die pal voor kerst de Zalco-werknemers be reikte, maakte bruut een einde aan hoop op een mooie toe komst voor het bedrijf en eigen carrière. Het is troostrijk dat Zeeland zich betrokken toont. Hopelijk verdampt die solidari teit niet na de feestdagen, want de gedupeerden verdienen juist ook in het nieuwe jaar steun. Kimm de Milliano, eigenaresse van Hotel De Blanke Top in Cadzand-bad, is samen met het personeel al weken bezig met de voorbereidingen voor Kerstmis: „ledereen heeft er zin in. We zoeken goede wijnen uit, zorgen voor een echte kerstaankleding en stellen diners samen voor de gasten. En het personeel zelf krijgt nog een kerstdiner dat onze koks maken. Ik moet de kerstdagen ook werken, maar ik zorg er wel voor dat ik tijd heb om met mijn gezin door te brengen. Een dag heeft 24 uur en ik werk niet de hele tijd. Samen met mijn gezin vieren we kerst met cadeautjes en staan we even stil bij de kerstgedachte. In januari vieren we nog een keer kerst. Dan gaan we het met de hele familie vieren. En op dat moment horen de ca deautjes er natuurlijk weer bij." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3