Niet iedereen was geschikt voor een loopbaan in het aluminium 321 zeeland zaterdag 24 december 2011 Vloeibaar aluminium wordt uit de oven in een vuurvaste pan gegoten. Onbekende werknemers. tekst: Nadia Berkelder fotografie: Wim Riemens Een heleboel mannen bleven maar één dag. Sommigen wa ren voor de koffiepauze van tien uur al weer weg. Die trok ken het niet. De damp, de hit te, de viezigheid. Wie wel bleef] bleef vaak lang. Jaren. Je verdiende er goed, bij Pechiney. En dat moest ook wel. Als je in 'de serie' werkte, één van de twee hallen met de aluminiumovens, moest je een wollen pak aan. Wol vat namelijk geen vlam. Katoenen kleren waren verboden op de elektrolyse, zoals de serie officieel heette. Nylon ook. Le vensgevaarlijk, met die hitte en de vlam men. Om de hitte lichamelijk aan te kunnen, kregen werknemers extra zout toegediend: aanvankelijk door middel van pillen, later met behulp van bouil lon. En het was niet alleen heet in de hal, het rook er ook vies, een typische, prikkelende geur die oud-werknemers er zó uitpikken als ze later nog eens voorbij het bedrijf fietsten. En waar sommige mensen écht niet tegen kon den. Niet iedereen was geschikt voor een loopbaan in het aluminium. Aluminiumfabriek Pechiney was het soort bedrijf dat de Zeeuwen niet ken den: eind jaren zestig en begin jaren ze ventig maakte Zeeland kennis met zwa re industrie. Het Franse Pechiney kwam naar Vlissingen-Oost, het Duitse Hoechst ook. Aan de andere kant van de Schelde was het Dow, een Ameri kaans chemisch bedrijf Er was volop werk. Vooral jonge mensen trokken naar Zeeland voor een baan. Deze foto's moeten gemaakt zijn in die begintijd, eind 1972, of begin 1973. Er zaten nog geen kappen op de ovens, die zijn later pas gekomen. De serie werd zo ge noemd omdat de ovens allemaal achter elkaar geschakeld waren: de stroom werd via aluminium geleiders rond de ene oven, naar de andere oven gestuurd: 512 ovens in totaal. Om aluminium te maken is veel elektriciteit nodig, heel veel elektriciteit: 450 megawatt per dag slurpte Pechiney op, bijna de volledige capaciteit van de nabij gelegen kerncen trale in Borssele. De serie was een ongewone om geving: door de hoge' stroom spanning ontstond in de hal een heel sterk magnetisch veld: horloges gingen geheid stuk. IJzeren gereedschap kon niet gebruikt worden, een ijzeren steekleutel vloog alle kanten op als je hem om een moer wilde leggen. Men sen met pacemakers mochten er al hele maal niet naar binnen. De ovens zaten onder de werkvloer: dat zijn bakken, bekleed met vuurvaste steen. De mensen die in de serie werk ten, gebruikten vuurvaste pannen om Vloeibaar aluminium wordt in gietoven zeven gegoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 32