u 35 wonen Elfjes De wereld over Weer samen Erfstuk De bal van 1979 Roze hartje wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 24 december 2011 Kerstmis is bij uitstek een moment om samen te zijn. Liefst écht samen, maar soms noodgedwongen 'in gedachten'. Dan is het een troost te weten dat achter die doffe kerstbal of dat beschadigde kerstklokje een warme herinnering schuilgaat: 'Opa en oma zijn er ook weer bij.' Na een oproep in deze bijlage verzamelde Jan van Mullem twaalf verhalen van lezers over de kerstversiering die in hun huis nooit mag ontbreken. „Eén van mijn meest geliefde kerstversieringen is een kerst bal. Mijn moeder heeft de bal in 1931 gekocht en aan mijn zus gegeven, ter ere van haar trouwen. Ik heb 'm later van haar gekregen. Volgens mij is de bal er een met de meeste reiskilometers. Mijn zus en haar gezin emigreerden in 1956 naar Nieuw-Zeeland. Ze hadden geluk. De boot waar mee ze ernaartoe voeren, de 'Johan van Oldenbarnevelt', was verkocht en maakte ter afscheid een halve wereld reis, onder meer via het Suezkanaal. Eind zestiger jaren had mijn zus zo'n heimwee, dat de fa milie naar Nederland terug keerde. Toen hadden ze weer geluk. Hun schip, de 'Rotter dam', werd uit de vaart geno men en deed daarom extra havens aan in Amerika. Mijn zus heeft met haar gezin én de kerstbal dus de complete wereld bevaren. Het is een wonder dat de bal al die ja ren en op die reizen heel is gebleven. Het buitenste laag je laat los, maar voor de rest is hij in perfecte conditie." Egbert Dikken „Ik koester de oude kerstbal- Rj len van opa en oma. Doordat m" de kerstboom twee keer is ge vallen, zijn er een hoop ge sneuveld. Maar gelukkig is die ene, héél bijzondere en oude bal nog ongeschonden. Hij mag nooit in de boom han gen, krijgt elk jaar een spe ciaal, veilig plekje. Hij wordt ook apart ingepakt in een gro te doos, met veel watten en papier. Het is een glazen bal met een achterkant die dicht is geschilderd en met aan de voorzijde een opening, waar in een elfje staat. Voor mij is deze bal van on schatbare waarde. Toen ik klein was, een jaar of 10, ging ik elk jaar bij opa en oma de kerstboom optuigen. Zij had den de mooiste ballen, slin gers met écht glazen kralen en grote lichtjes in de vorm van kaarsjes. Soms ging wel eens een bal stuk en kwamen er wat nieuwe bij, maar er „Oma is in november vorig jaar plotseling overleden. Ze was gek op kerst: een kerstme nu bedenken, het huis versie ren, een mooie boom optui gen. Net als opa had ze haar ei gen kerstbal. Een eikeltje, die in de loop der jaren steeds geli- ger en valiger lijkt ter zijn ge worden. Opa had een kerkje. Ze hadden die versieringen sa men gekocht. 'Al vóór de oor log', zei oma altijd. Toen zij overleed, was opa ontroost baar. Hij had er geen plezier in zonder oma kerst te gaan vie ren, laat staan om zelf een boom op te tuigen. Oma's bal hing daarom vorig jaar bij ons de boom. Dit jaar is ook opa overleden. Ik ben vast van plan de beide versieringen naast el kaar op te hangen. Dan zijn opa en oma er toch een beetje bij, en weer samen." Geertje de Jong ging niets boven de elfjes met hun engelenhaar en de prach tige dennenappels en huisjes en ouderwetse sterren. Toen opa en oma verhuisden en ze een kleinere boom kochten, heb ik zo'n beetje alle versie ring gekregen. Voor mij zijn het nog steeds de allermooi ste kerstversieringen die er be staan. Vooral omdat ze staan voor al die gezellige uurtjes bij opa en oma. Die uurtjes waarin ik met opa de boom optuigde, we samen chocola demelk dronken en de papie ren kerstklokken ophingen. Vorig jaar is oma gestorven, net voordat mijn dochtertje is geboren. Nu ga ik samen met mijn kleine meid de boom optuigen en zal ik haar, aan de hand van de gla zen bal en de andere versie ringen, vertellen van de aller liefste opa en oma die een kind zich wensen kan." Desiree van Tilburg „Veertig jaar geleden koch ten we een houten kribbe met beeldjes. William, on ze oudste zoon die toen een jaar of 8 was, maakte er een lampje in. Van een fiets en een adapter van een speelgoedtrein. Plots was de kribbe met een mooi schijnsel verlicht! William is op 36-jarige leef tijd overleden. Alvleesklier kanker. Hij liet een doch tertje van 2 jaar achter. Nu, drie jaar later, staat de krib be met kerst nog steeds bij ons in de kamer. Het is net dat als het lampje brandt, hij er ook bij is. Dat geeft een lichtje in deze voor ons zo donkere dagen. Als zijn dochtertje later volwas sen is, hopen wij dat de kribbe met het lichtje van haar vader, bij haar in de kamer mag staan." Martha Ekkel-Zomer „Misschien stelt mijn kerst verhaaltje niet zoveel voor, maar het ontroerde mij toen zo dat ik het toch met jullie wil delen. Ik heb nog een doos met oude kerstballen van mijn moeder op zolder, Ik gebruik ze nooit, maar elk jaar komen ze mee naar be neden en kijk ik er even naar. Tot mijn kleindochter Naomi, toen een jaar of 5, mij een keer wilde helpen en de doos zag staan. Ze keek met grote ogen naar de kerstballen. 'Wauw, wat een mooie! 'Waarom gebruik je die niet?' Waarop ik ant woordde dat ze niet passen bij de rest. Naomi keek mij vragend aan en zei: 'Oma, mag ik die dan van je erven later?' De tranen sprongen me in de ogen. 'Natuurlijk meisje, deze zijn later voor jou. Ik zal er heel zuinig op zijn.' Ze lachte en gaf mij een dikke zoen." „Mijn schoonmoeder ging in 1979 naar Amerika op bezoek bij een vriendin die in 1954 met haar gezin geëmigreerd was naar de andere kant van de oceaan. Door middel van brieven werd de vriendschap onderhouden. Nadat haar zoon (mijn man) op een zeemansreis hen eens be zocht in Amerika, kwamen ver schillende van haar kinderen naar Nederland. Mede daardoor kreeg mijn schoonmoeder ook veel zin om de oceaan over te ste ken. Ze bracht dan cadeautjes mee voor de kleinkinderen. Waaronder deze kerstbal, die elk jaar opnieuw een ereplekje krijgt in onze woonkamer. Het zou me niet verbazen als deze kerstbal len nog steeds worden geprodu ceerd en er elk jaar een andere uitkomt met het betreffende jaar tal erop." Adrie Kik - „Ruim 35 jaar geleden, na de ge boorte van onze oudste dochter, woonden we in een oud huis. Om te vieren dat we een gezinne tje vormden, kwam er met Kerst mis een échte boom. Die werd volgehangen met knalrode appel tjes en een snoer met lampjes. Ons dochtertje keek met grote ogen naar al dat moois. Maar voor mij begon de kerst minder prettig. Bij het oprapen van een speelgoedje stootte ik mijn hoofd hard aan de punt van de schouw. Ik zag sterretjes en schijn wartaal te hebben gesproken. Een lichte hersenschudding, was de diagno se. Plat op de bank moest ik, waar ik enorm de pest over in had. De eerste keer Kerstmis met zijn drietjes en dan niks kunnen doen, niet eens boodschappen doen en koken. Het idyllische beeld van ons gezinnetje bij de kerstboom ging in rook op. Mijn echtgenoot deed de boodschap pen en ik lag vanaf de bank vage aanwijzingen te geven. Na een van zijn boodschappentochtjes op de fiets overhandigde hij mij een heel klein pakje: 'Pas op, het is breekbaar'. Er kwam een klein, roze hartje van glas uit. De lie verd! Ik hou normaal gesproken niet van roze, maar dit was zó schattig! Met een zilveren koord je heb ik het behoedzaam in de boom gehangen, waarna ik me snel terugtrok op de bank. Van die kerstdagen kan ik me niet veel herinneren, alleen dat het hartje na de feestdagen voorzich tig is opgeborgen. Elk jaar komt het weer tevoorschijn. Want of het nu volgens de regels van 'ver antwoord-kerstboom-versieren' is of niet, dat roze hartje móet in de boom. Dat er krasjes op zitten en het een beetje dof is gewor den, vind ik helemaal niet erg." Saskia Boleij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 113