D 3 sr !D Opa en oma zijn er ook weer bij I wonen34 Nooit meer spuiten hebben?! ES Vuurvliegje Kerstkindje Homemade Engeltje Crisistijd 'Stille nacht...' H Zaterdag 24 december 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 Roundup opgeruimd foto RvdK O 2 December is lijstjesmaand: de beste voetballer van het jaar; de leukste tv-reclame van het jaar; de meest duurzame Neder lander van 2011. Het is een luie ma nier van nieuws maken. )e laat een aantal mensen die zich kapot verve len ergens op stemmen en publici- teert het resultaat. Zo hoefje zelf niets nieuws te bedenken. Verwacht van mij geen lijstje, maar als ik de belangrijkste tuingebeurte- nis van 2011 mag noemen, is dat de stemming in de TVveede Kamer op 16 september voor een motie waarin het gebruik van Roundup voor niet-commer- ciële doeleinden werd verboden. En tuinieren is meestal geen commerciële activiteit. Misschien beseffen we het niet - waarschijnlijk omdat we nog een restje Roundup achter de hand hebben, maar als we dit onkruidbestrijdingsmiddel niet meer in onze tuin mogen gebruiken, zal die tuin er over een jaar of vijf heel andets uitzien. Ik kan me tenminste niet voorstel len dat er nog rustieke paadjes en terrassen van straatklinkers worden aangelegd als we voortaan de grassprieten met het schilmesje uit de voegen moe ten peuteren. Toen Roundup bijna dertig jaar gele den op de markt kwam, was het middel meteen succesvol. Vooral omdat Monsanto, de fabrikant, be weerde dat dit bestrijdingsmiddel volkomen veilig was voor mens en dier. Zoiets gebruik je graag. Maar, zoals dat altijd gaat met veilige bestrijdings middelen, kwamen in de loop der jaren toch aan wijzingen dat Roundup niet zo onschuldig was. Het oppervlaktewater bleek vervuild te raken, kik kers en salamanders gingen dood, vissen liepen ge netische schade op. Ook mensen die uit hoofde van hun beroep met Roundup werkten, kregen ge zondheidsproblemen. Lang bleef iedereen tegen be ter weten in volhouden dat de schade van Round up meeviel, maar zo langzamerhand is de fabrikant de eni ge die nog in de onschuld van het middel gelooft. En nu dus dat verbod op Roundup. Niet langer is het moge lijk onkruid zo maar dood te spuiten. Natuurlijk zijn er al ternatieven. Op bestrating kun je onkruid met een staalbor- stel te lijf. Of een brander. Maar dat is minder effectief dan de gifspuit. Ik denk dat het op termijn handiger is onze tui nen aan te passen. Bijvoorbeeld door minder voegen te ma ken, door het gebruik van tegels in plaats van straatsteen. En laat dat verbod van Roundup nu toevallig samenvallen met het goedkoper worden van uit China geïmporteerde na tuurstenen plavuizen. Met tegels van 60 bij 60 centimeter maak je de voegenkrabber haast overbodig. Erg duurzaam is het natuurlijk niet om je tuinplaveisel per schip aan te la ten voeren. Maar goed, de duurzaamheidsgedachte is in de tuinwereld toch nog niet echt doorgebroken. En, ik zou het bijna vergeten, de voorhoede die wél duurzaam wil tuinie ren, kan terugvallen op een antieke bestrijdingswijze van onkruid die we bijna vergeten waren: wieden. Firefly is de naam die de ontwer per van dit kubusvormige, poly ethyleen krukje aan zijn creatie heeft gegeven. De naam slaat op het lichteffect van dit 'vuurvlieg je'. In alle modellen van de serie is een accu geïntegreerd, de voe ding voor het lampje aan de bin nenkant. Om de Firefly te kun nen opladen, hoeft de eigenaar alleen maar de adapater aan te sluiten. De kubus kan zowel in huis als buiten worden geplaatst. M Kies voor de rode kleur en je hebt meteen orginele kerstver lichting. Geel doet het met Pasen goed. Fijn is dat je daarvoor niet verschillende kubussen (129 euro per stuk; 40x40x40 centimeter) hoeft te kopen: met de afstands bediening kun je de ledlampjes in zes kleuren zetten. Er zit ook een zogenaamde flashfiinctie op. Cool als discolamp in de kinder kamer! Voor (verkoop)info: www.fashionforhome.nl „Mij is de liefde voor kerst met de paplepel ingegeven. Ik ben geboren op eerste kerstdag, in 1940, een echt kerstkindje dus! Daar ben ik trots op. Mijn vader was he lemaal hoteldebotel toen ik geboren werd, vertelde mijn moeder later. Hij heeft die dag de huiskamer extra ver sierd en mijn wiegje er ook bijgezet. Met een kerstklokje eraan, van wit porselein, met daarin de letters 'Geluk kige kerst' gegraveerd. Aan een grote, rode strik hing het aan mijn wiegje. Het witte klokje hing - of stond - met kerst altijd in de woonkamer en heeft zelfs het bombardement op ons huis overleefd. Het is inmid dels 70 jaar oud. Ik heb een verzameling kerstballen uit ongeveer 1920, maar dit klok je is mij het meest dierbaar." Henny Sledsens „Het is 39 jaar geleden. Onze dochter was 8 en vond dat wij behalve een kerstboom ook een stalletje moesten ko pen. Net als bij haar liefste, rooms-katholieke vriendinne tje thuis. Maar wij - ongelovi ge, ontaarde ouders - waren daar niet zo voor in. Onze dochter legde zich daar niet bij neer en besloot zelf maar aan de slag te gaan. In de da gen voor Kerstmis kleide, verfde, plakte en borduurde zij, koppig volhoudend, een prachtige kerstgroep bij el kaar. Sinds die tijd staat elk jaar naast de boom de home made kerstgroep: de herders met hun staf, de wijzen uit het Oosten met hun geschen ken, de os, de ezel, de kameel en de schapen, Jozef, Maria met gevouwen handen, Jezus en de ster van Bethlehem." Rini Groenewoud-Cramer „Elk jaar is hij van de partij, het engeltje dat we in 2007 op het Franse deel van Sint- Maarten hebben gekocht. Onze dochter werd in 2005 voor haar werk uitgezonden naar dat eiland, voor ander- halfjaar. Het beviel haar ech ter zó goed, dat ze er wilde blijven. Ze vond werk bij een lokale luchtvaartmaat schappij en is uiteindelijk zes jaar weggeweest. Ik ben blij dat ik dat van tevoren niet heb geweten. Drie keer hebben we haar bezocht. Heerlijk waren die vakan ties! Tijdens één van de be zoekjes, in november 2007, kwamen we in een winkel waar onder meer kunstkerst bomen werden aangeboden. Daar zag en kocht ik dit schattige engeltje. Elk jaar als ik het engeltje in de boom hang, denk ik te rug aan die periode. Hoe we onze dochter misten, maar ook aan de schoolkinderen die in een muziektent in Marigot bij een temperatuur van 30 graden, kerstliedjes ten gehore brachten. Een mooie herinnering." Mieke Vlaanderen „Op 29 oktober 1937 is mijn vader op 37- jarige leeftijd overle den. De begrafenis was op 2 november, op de verjaardag van mijn moeder. Ik was toen ro, en het was crisis tijd. Er was weinig geld. Mijn moeder moest van 13 gulden in de week zien rond te komen, terwijl alleen de huur al 6 gulden be trof Een moeilijke tijd dus. De naderende kerstdagen maak ten het er niet gemakkelijker op. Vooral niet toen op school aan de kinderen werd gevraagd zelf een kandelaar met kaars mee te brengen voor de kerstviering. „Er gaat geen kerst voorbij zonder dat ik de kerstklokken van opa en oma ophang. Ze zijn allebei in 1989 overleden, maar mij staat nog helder voor ogen dat vroeger, met kerst bij opa en oma thuis, de klokken aan de lamp hingen. Toen ik nog klein was, tilde opa mij altijd op en mocht ik aan het koord trekken. Hij hield mij en de klokjes goed vast, terwijl oma op de achter grond riep: 'Kijk uit voor de lamp!' Opa genoot als wij ver baasd luisterden naar het lied je uit de klokjes, 'Stille nacht, heilige nacht'. Ook zijn achter kleinkinderen hebben dit ri tueel mogen meemaken. Nog elk jaar met kerst pink ik een traantje weg als ik aan het koordje trek en een inmiddels krakkemikkig, iets vals, maar o zo mooi 'Stille nacht, heilige nacht' hoor." Anita Marijnissen Maar waar haal je zo iets vandaan? Ik vertel de mijn probleem aan een vriend van mijn vader, die de zorgen wel van mijn gezicht wilde poetsen. Hij zei: 'Kom één dag voor de kerstviering op school naar mij toe. Ik weet zeker dat er dan een oplossing is.' Wat bleek? Hij had de mooiste kandelaar ooit gemaakt, speciaal voor mij. Geloof me: er is geen Kerst mis geweest of de kandelaar heeft op een ereplaats gestaan. Op school, thuis bij moeder en nu, op mijn 84e, nog steeds in mijn eigen huis." Ida den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 112